Řešov – město, kde nemohou žít morousi

Řešov – město, kde nemohou žít morousi

Představte si město, kde mají festival optimistických filmů. Mohou tam žít morousi? Pokud ano, jsou v době konání festivalu někde zalezlí.

Město žije

Archeologové v místech dnešního Řešova vykopali důkazy o osídlení vztahující se k neolitu. Zdá se, že šlo o oblíbené místo, ostatně zdroj vody, který zajišťuje řeka Wislok, je všeobecně základním předpokladem pro založení trvalého sídla. A splavnost je jen bonusem navíc. Řešov má, ostatně jako každé „správné město“, ve své  historii devastující požár, hrad, léta rozvoje i úpadku.

Pohleďte na titulek. Ať latinsky, česky nebo rusky, pořád zní název tohoto sídla podobně. Po dobu krátké německé okupace v létech 1941 – 1944 se oblast jmenovala Reichshof. Literatura popisující demografii Řešova se chlubí strmě rostoucí křivkou znázorňující počet obyvatel. Zatímco v roce 1910 tu bylo „sotva“ 23 700 lidí, v roce 2010 počet obyvatel vystoupal na 178 227. A nic nenasvědčuje tomu, že by růst byl u konce. Naopak letos dokončený odbavovací terminál malého, leč mezinárodního letiště RzeszowJasiónka ukazuje na opačný trend. Jeho startovací dráha má  3200 metrů.

Pochodujte kolem města

Češi jsou nehorázně rozmazlení naprosto dokonalou sítí turistických značek o níž jsou ochotni se přít, že je nejlepší na světě. Přesto se ale zastavme alespoň na chvíli u těch řešovských. Celkem mají  čtyři barvy a délku přes 300 km. Žlutá je nejdelší (120, 56 km) a v pěti trasách vede kolem celého města. Po zelené můžete pochodovat 100 kilometrů ve stopách generála Sikorského, nejkratší červená (39 km) odkazuje na plukovníka L. Lisa-Kuli a poslední modrá pojmenovaná „nížinná“ má na délku 42 kilometrů. Sice nejsou nasázeny tak hustě jako u nás, ale zkušený turista by zabloudit rozhodně neměl.

export_hs_gallery

Happy End

V záplavě negativních zpráv, které média tak milují není divu, že našinec v podstatě neví o řešovském Festivalu optimistických filmů Happy end. Má sice svůj facebookový profil, ale v českých médiích aby optimistickou zmínku čtenář hledal se stejným úsilím jako pověstnou jehlu v kupce sena. Takže pokud si na svých cestách natáčíte a posléze stříháte filmy s happy endem, tak slyšte tuto dobrou zprávu: vítěz letošního ročníku získal 5 000 zlotých.

Pomník Akce revoluce

Lidové převraty, tedy revoluce, mají image, které přitahuje pomníky a monumenty. Čím větší, tím lepší. V Sýrii byla (a možná ještě je) vesnice jménem Revoluce, v Havaně je možné navštívit Náměstí revoluce a uprostřed Řešova stojí naprosto nepřehlédnutelný památník věnovaný tomuto fenoménu.

Chystáte-li se do Polska, můžeme vám doporučit ještě třeba město Poznaň neboKladsko.

Vzhledem k tomu, že práce na monumentu byly odstartovány roku 1967, tak nikoho nepřekvapí, že je v betonu zabudován voják a rolník.  Celkový tvar vzbuzuje rozpaky – Poláci si na něj sice už zvykli, ale přece jen je občas nazývám „oslí uši“ a mnohým připomíná ženské genitálie. Pokud vám přijdou tyto dva tvary příliš daleko od sebe, podívejte se pečlivě na obrázek.

Rezervace Lisia Gora

Přírodní rezervace ležící na jižním okraji města vypadá jako příměstský lesík. Černé skládky na okraji jasně dokazují přítomnost většího osídlení, mokřadní rostliny indikují vysokou hladinu spodní vody, psí výkaly ukazují, že Lisia Gora je oblíbeným venčícím místem a odhozený prezervativ jasně naznačuje, že jde o terén oblíbený nejen pejskaři.

Ovšem ne všude je snadný přístup. Propletené větve křovisek a místy řádně podmáčená půda běžný pěší postup neusnadňují. Na druhou stranu je tady síť stezek určených pro příměstskou rekreaci. Na druhou stranu zarostlá „džungle“ části zdejších živáčků vyhovuje. Nejbohatěji jsou tady z obratlovců zastoupeni ptáci: ornitologové zaznamenali více, než 170 druhů. Od nenápadných pěvců, jakými jsou pěnice, až po dravce, jako jsou káňata či poštolky. Zdá se vám to málo? Tak zkuste vyjmenovat dvacítku druhů a uvidíte, jak rychle budete v koncích. Rozloha 65 ha je dost velká na to, aby sloužila  jak rekreantům, tak byla jistým refugiem divoké přírody.

export_hs_gallery

Tip na kešku

GC32670 Lolek i Bolek
Jste-li milovníci Polska, bezesporu znáte dvojici kreslených postaviček Lolka a Bolka. Tak vyražte na stejnojemennou keš.

Do Řešova se pohodlně dostanete s LOTem s jedním přestupem.

Lot logo

Polský Institut logo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí