REDAKCE NA CESTÁCH:Tereza Kramplová na horách v Gruzii

REDAKCE NA CESTÁCH:Tereza Kramplová na horách v Gruzii

Podzimní počasí přímo vybízí k tomu, abychom si zavzpomínali na léto. Kolegyně Tereza se letos v létě vypravila na hory do Gruzie. Přečtěte si rozhovor z naší minisérie Redakce na cestách a vypravte se tam taky! Na nekonečně zelené hory, pohostinné lidi a bláznivé řidiče v maršrutkách budete ještě dlouho vzpomínat.

Proč ses vydala právě do Gruzie?

O Gruzii jsem uvažovala už delší dobu a sledovala, jak tam všichni kolem mě jezdí, ukazují fotky neuvěřitelně zelených hor a chtěla jsem je vidět na vlastní oči. Po sérii dovolených v JV Asii jsem také chtěla zase trochu někam jinam. A v neposlední řadě jsem už potřebovala někam na hory.

Jak dlouho sis na to vyhradila? Kolik času doporučuješ na prozkoumání této oblasti?

V Gruzii jsem strávila dva týdny a rozhodně to nebylo dost. Záleží také na tom, kolik času chcete strávit v horách. Dva týdny jsou tak akorát, abyste stihli to základní, nějaký ten horský trek a nejznámější památky. Příště bych volila delší návštěvu a spojila bych ji i s cestou do Arménie a Ázerbajdžánu.

Na jaké cenové a kvalitativní úrovni jsou zde služby? Jaká je domluva s místními?

Ve městech je kvalita služeb přibližně stejná, jako u nás, nejsou zde výjimkou fast foody, obchodní centra, wifi kamkoliv přijdete… A na vesnicích mě také úroveň překvapila. Při treku Svanetií jsme si jednotlivé etapy plánovali od vesnice k vesnici a i v těch nejzapadlejších vesničkách se v případě nutnosti dalo připojit k wifi (nebo k mobilnímu internetu, pokud jste měli místní SIM kartu), téměř všude byla u místních dostupná teplá sprcha a evropský záchod. Je to ale asi také tím, že sem míří spousta turistů, v zapadlejších oblastech to asi ještě takový „luxus“ nebude. Ceny jsou zde o maličko nižší, ne u nás – přirovnala bych k vesnicím nebo malým městům.

Mluví se zde gruzínsky, což je pro nás absolutně nesrozumitelná řeč (včetně jejich abecedy). Většina místních se zde ale domluví rusky a navíc mají vůli používat ruce a nohy, takže to vždycky nějak jde.

Které místo tě nejvíc zaujalo? Máš nějaký osobní tip, co v dané oblasti rozhodně nevynechat?

Moc se mi líbilo v horách, prošli jsme si oblíbenou oblast Svanetie a krátce navštívili i oblast Thušetie, kam bych se určitě vypravila příště na delší dobu. Pokud bych se do Gruzie znovu chystala, určitě bych se chtěla pokusit vystoupit na horu Kazbek u hranic s Ruskem. Také rozhodně doporučuji výlet ke klášteru Cminda Sameba a nebo navštívit některé ze skalních měst. Pokud máte rádi historii, vydejte se do Gori – narodil se zde Stalin. I když město samo o sobě není moc krásné, Stalinovo muzeum připomínající doby dávno minulé za návštěvu rozhodně stojí.

Autorka Tereza Kramplová se v životě řídí heslem „svět patří těm, co se nepo…“ a proto s radostí kombinuje studium na lékařské fakultě s cestováním po světě a vysněnou prací redaktorky v HedvabnaStezka.cz. Kromě těchto tří milovaných oblastí ji baví lezení, chození po horách, jízda na horském kole nebo trailový běh. Mezi její nejoblíbenější destinace patří Balkán a Indonésie.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: