REDAKCE NA CESTÁCH: Pár věcí, které šéfredaktorku Katku Smolovou zaujaly na severu Polska

REDAKCE NA CESTÁCH: Pár věcí, které šéfredaktorku Katku Smolovou zaujaly na severu Polska

Polsko je často mezi Čechy podceňovanou destinací. Sama sem často nejezdím, a když už, tak jen blízko k hranicím do Tater nebo třeba do Katovic. Přišlo mi tedy jako docela fajn nápad zajet si na prodloužený víkend úplně na sever, konkrétně do Gdaňsku. Vůně Baltu, projížďky na kole s výhledem na pláže a chuť čerstvých ryb na jazyku. To jsou přesně ty věci, kvůli kterým tenhle kousek Evropy rozhodně stojí za návštěvu.

Co si za čtyři dny na severu Polska stihla?

Stihla jsem se projet po gdaňských kanálech na kajaku, vystoupat na nejvyšší katedrálu z červených cihel na světě a rozhlédnout se z vyhlídky na věži. Prošla jsem se po dlouhém dřevěném molu ve městě Sopoty a ochutnala tamní léčebný pramen. V Gdyni jsem pozorovala mladá nadějné jachtaře a nechala se zlákat na pivo z místního malého pivovaru. Úplně nejkrásnějším zážitkem byla plavba lodí na Helskou kosu, kde jsem pak půl dne trávila projížďkou na kole.

Na jaké cenové a kvalitativní úrovni jsou zde služby?

Dosti mě překvapilo, kolik úžasných restaurací a ubytování se dá například v Gdaňsku objevit a rozhodně vám neprovětrají peněženky na další dva měsíce. I poměrně luxusní restaurace s výhledem na promenádu jsou cenově přijatelné, ubytování je na tom podobně. Obrovskou výhodou je celková atmosféra, personál je všude usměvavý a milý. Navíc se sem dá doletět z Prahy za přijatelné peníze. Takže pár dní v tzv. Trojměstí se dá zvládnout s docela normálním rozpočtem.

Kolik dní si na místo vyhradit?

Osobně si myslím, že je fajn si ve svých dovolených vyhradit celkově více místa na naše polské sousedy. V poslední době jsem tu objevila spoustu zajímavých míst, loni jsem například byla sjíždět řeku Dunajec a málokde se člověk tak pokochá okolní krajinou. Za návštěvu stojí i Varšava nebo třeba solné doly Vělička. Pokud budete chtít ale vyloženě na sever a tam stihnout zhruba to stejné, co jsem navštívila já, postačí asi čtyři dny.

Nejen severopolská města, ale i hlavní město Varšava stojí za vidění! Pokud přes ni budete mít cestu, ať už směrem na sever či jen na letiště a pak dál do světa, zastavte se v ní. A určitě se vám bude hodit praktický průvodce po Varšavě!

Čím je zajímavý konkrétně Gdaňsk?

Složitou historií dýchající doslova z každé červené cihly, kterou tu uvidíte. Pak také tím, jak se Polákům podařilo zachovat jeho atmosféru i přes všechna trápení, která zde sehrála roli v průběhu války. Město leží u moře, ale běžně jej neuvidíte. Budete se muset vydat lodí po kanálech přes přístav až do Gdaňského zálivu. Přesto ale moře lze ve vzduchu cítit!

A nějaký tvůj tajný tip?

Tak to bude jednoznačně možnost projet se po městě na kajaku. Hned v centru se nachází několik půjčoven nabízející krátké posezení nad mapou a pak kajaky na pár hodin. Můžete jet přímo do centra města nebo na druhou stranu do téměř divoké přírody. Pokud se chopíte pádla s patřičným zápalem, obojí se dá stihnout za dvě hodiny.

Autorka Kateřina Smolová vystudovala žurnalistiku a mediální studia. Jejím koníčkem je nejen cestování, ale i sport, zejména lezení, vysokohorská turistika, jízda na horském i silničním kole a v neposlední řadě jóga. Má ráda země s vysokými horami, milými lidmi a neobjevenými místy. Už více než tři roky pracuje jako šéfredaktorka portálu HedvabnaStezka.cz, čímž se ji podařilo spojit volný čas a zaměstnání v jedno.

Zkušenosti čtenářů

Ivona

Ano, taky jsem byla už několikrát v Polsku , a rozhodně mě nesklamalo, a je tam chutně a levně, člověk si nepřipadá jako chudý soused, lidé jsou prátelští, ráda bych na Sever k Baltu, ale cestou se můžem stavit v Orlích skalách, také bych se určitě stavila v Krakově, které opravdu je Evropskou metropolí, kde to žije, a třeba i navštívila Mazury, nebo něco jiného, kdo by se přidal teď v červenci, dokud jsou dlouhé dny, Ivona , [email protected]

Jenda
Ivona:

ahoj Ilono, už jsi odjela ? Já také plánuji letos Polsko, ale až v půlce srpna. Se když tak ozvi: [email protected]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: