Putování Čínou

Putování Čínou

V Pekingu jsme přistáli v ranních hodinách,na imigrační přepážce  jsme vše zvládli skvěle,vyzvedli s ženou bágly a protože jsme neměli ani  jediný čínský yuan,museli jsme se poohlédnout po nějaké směnárně.První naše chyba byla hned vedle zavazadel ve směnárně, její zaměstnanci nás odchytili a nabídli výměnu peněz.V žádném případě nebyli neodbytní nebo neurvalí,vše proběhlo v pohodě,jenže jsme zjistili,že ten lepší kurz je o patro výš v oficiální „Bank of China“. Nebylo to nic dramatického,ale pořád platí,že je lepší více jak méně.

Peking 6.5.2008

V Pekingu jsme přistáli v ranních hodinách,na imigrační přepážce  jsme vše zvládli skvěle,vyzvedli s ženou bágly a protože jsme neměli ani  jediný čínský yuan,museli jsme se poohlédnout po nějaké směnárně.První naše chyba byla hned vedle zavazadel ve směnárně, její zaměstnanci nás odchytili a nabídli výměnu peněz.V žádném případě nebyli neodbytní nebo neurvalí,vše proběhlo v pohodě,jenže jsme zjistili,že ten lepší kurz je o patro výš v oficiální „Bank of China“. Nebylo to nic dramatického,ale pořád platí,že je lepší více jak méně.

Pokud vystoupíte z letiště v přízemí,tak vpravo je stánek,kde prodávají jízdenky na autobusy do centra. My jsme se vydali do čtvrti Dongcheng,tam jsme také vystoupili a začalo hledání hotelu.V takových čtvrtích levné bydlení neseženete,všude nám nabízeli pokoje od 200 CNY nahoru a my jsme sháněli něco od 60-80 CNY.Po dvou hodinách jsme to vzdali,nasedli do taxíku a jeli do hotelu,který nám doporučil právě tento taxíkář.To jsme ještě nevěděli,že téměř každý číňan si přivydělává nebo i živí zprostředkováním všech možných služeb.A tak jsme se ocitli ve čtvrti Dongsi.Taxi stálo 20 CNYa to se nám nezdálo až tak hodně,vzhledem k ujeté vzdálenosti.Hotel byl sice v zapadlé a nevábné uličce a původní cena za pokoj byla 285 CNY,ale vzhledem k tomu,že ještě nebyla sezóna,dali nám ho za 250 CNY.Nesmíte se stydět,v Číně musíte neustále smlouvat a zkuste nasadit úplně směšnou cenu,vždycky to nějak dopadne.Nakonec jsme zaplatili 230 CNY za pěkný a čistý pokoj a hlavně tam byl v noci klid,protože,i když Číňané jsou velmi přátelští a milí lidé,jsou hluční.

Po vydatném spánku jsme se vydali na hlavní nádraží zakoupit jízdenky na vlak do Xianu. Všichni nám tvrdili,i v Lonely Planet,že je nutný třídenní předstih,jinak nekoupíte „hard sleeper“. Buďto jsme měli takové štěstí nebo to jsou špatné informace,ale my jsme si v každém městě mohli celkem vybírat.Vlaků jezdí dosti denně – hlavně z velkých měst. Nenechte se zlákat do prvního patra v domění,že tam najdete prodej jízdenek pro cizince.Pokud stojíte čelem k nádraží,jděte vpravo od hlavního vchodu a tam je velká hala,kde dostanete jízdenky,není tam fronta a vždy někdo z personálu mluví anglicky.Jen se nenechejte,jako já,předběhnout místníma,to oni mají za národní sport.

V hotelu si vždy vyžádejte vizitku,protože netrefit můžete kdykoliv.Na nádraží jsme jeli autobusem a metrem.Autobusovou zastávku jsme našli spolehlivě,horší bylo zjistit,který jede k metru a na které zastávce vystoupit. Žádný problém,Číňané jsou velmi,ale velmi nápomocní lidé,když sami nevědí,seženou ty co vědí a na úkor svého času vám vždy poradí a pomohou a nic za to nechtějí.Autobusy i trolejbusy v celé Číně stojí 1 CNY.Do metra jsme se dostali asi po dvaceti minutách,je to velice jednoduché,koupíte si jízdenku za 2 CNY a jezdíte třeba celý den.Jen musíte mít schéma metra a vědět odkud kam jedete.V každém případě opravdu platí,že bez Lonely Planet jste v Číně lonely.Čínský slovník byl pro nás požehnáním,i když hodně Číňanů už mluví anglicky.

Jen poznámka o Velké čínské zdi –  úsek Simatai – najděte ve čtvrti Dongcheng autobusové nádraží,autobus do Simatai jezdí co chvíli,ale pouze do Simatai,odtud se dostanete ke  Zdi pouze taxíkem,mikrobusem,nebo „černým taxíkem“. My jsme zvolili tu třetí možnost,protože si nás už v autobuse odchytl taxíkář.Doporučuji domluvit si sním hned cenu a opět smlouvat,on na vás počká na parkovišti a platíte až se vrátíte. Po nás chtěl 300 CNY,ale nakonec jsme se domluvili na 200 CNY,ale Simatai stála za to!

Xi ´an  10.5.2088

Opustili jsme Peking a odjeli nočním vlakem do Xianu. Vlaky v Číně jezdí na čas,jsou čisté a pohodlné. Do města jsme dorazili brzy ráno a hned si nás odchytil „nadháněč“,ale byl velice seriózní a profesionální,což jsem kvitoval o čtyři dny později.V Xianu jsme bydleli v hostelu asi 5 minut chůze od nádraží,byla to vynikající volba,protože hned vedle nádraží jsou autobusová stanoviště odkud vše jezdí. Hostel byl čistý a personál ,jako všude přátelský.

Nekupujte si výlety přes jakékoliv cestovní kanceláře,jezděte sami,je to podstatně levnější a místní lidé vám vždy ochotně ukáží cestu a vše vysvětlí.

V pondělí 19.7.bohužel postihlo střední Čínu zemětřesení a doprava tam se zastavila. Museli jsme opustit nádraží,kde nám před tím přednostně a ochotně vrátili  jízdné a vrátili jsme se opět do našeho hostelu.Ráno jsem sehnal našeho „nadháněče“ a ten nám sehnal ještě na úterý letenky  do Kunmingu. A tak místo třicetidvou hodin jízdy vlakem jsme letěli 2.15 hod. Jízdenky do vlaku stály necelých 700 CNY pro oba dva a letenky 2 400 CNY,ale stálo to za to.

Náš hostel: Lu Dao Hotel – fax.029 821 012 22 , 5 minut cesty pěšky vpravo od nádraží

Kun ming 13.5.2008

Letiště je v podstatě součástí města,vyptali jsme se na cestu do hotelu, hned nás odchytly dvě podnikavé slečny a jedna z nich s námi jela přes půlku města hledat hotel.Nic za to nechtěla,ale určitě nepřišla zkrátka a vybrala si provizi u majitele hotelu,tak jako všichni Číňané,kteří si zprostředkováváním těchto služeb přivydělávají.

Druhý den začalo pršet,ale bylo velmi teplo,prostě tropy. V Kunmingu jsme navštívili pouze jeden překrásný a obrovský park a k večeru jsme vyrazili na nádraží  a nabrali směr Nanning..

Náš hotel. Kun Hu Hotel ,ul.Beijing Road , tel.0871 31 33 737

Nanning 15.5.2008

Ráno jsme vystoupili v nechvalně proslulém městě,kde chovají psy na jídlo,ale nebyl čas zkoumat co je na tom pravdy,protože jsme měli štěstí a sehnali jízdenky na vlak do města Beihai,který odjížděl za dvě hodiny.

Beihai 15.5.2008

Konečně u moře! Opět je potřeba v hotelech hodně smlouvat a nebát se jít na nesmyslnou cenu,stejně vám ji nedají a domluvíte se k oboustranné spokojenosti. Na pláž se jede autobusem č.3 a stojí 2 CNY (nejdražší městský autobus ). Zajímavé bylo,že na pláži Číňané neleží,ale sedí v plastových židlích pod slunečníkem. Za to se platí 50 CNY za osobu. Chcete-li se vyhnout poplatku,prostě si lehněte na zem,tak jak jste zvyklí odjinud,nikdo po vás nebude nic chtít,ale stanete se atrakcí č.1. Moře je teplé,mírně zelené,ale čisté. Mohou se tam vyskytovat hojně medůzy,ale nežahají.

Bohužel slunečné počasí vydrželo jen tři dny a dalo se do dešťových přeháněk a tak jsme se z tohoto krásného města odporoučeli nazpět do Naningu a do Guilinu.

Náš hotel. Jin Yuan Hotel

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Guilin 22.5.2008

Z nádraží se dá dojet do centra taxíkem za 20 CNY nebo ještě lépe autobusem za 1 CNY. Jsou to pouze tři zastávky a když stojíte zády k nádraží,jeďte směrem vlevo. Guilin je překrásný,my jsme se nedali zlákat místními nadháněči CK k výletu lodí do Yangshuo,je to drahé a pokud máte namířeno do Yangshuo ,tak se to dá absolvovat tam nebo si půjčit kolo a projet se kolem řeky a po místních vesnicích.

V sobotu 24.8.jsme se sbalili a vyrazili směrem na autobusové nádraží,které mimochodem sousedí s vlakovým,ale v jednom stánku,kde jsme si chtěli koupit pouze ovoce na cestu nás opět odchytila prodavačka,vyzvěděla,kde máme namířeno a prodala nám jízdenky na autobus,kde nás taky doprovodila a už jsme seděli a mohli vyrazit do Yangshuo.

Náš hotel. Vizitka je pouze v čínštině a tak alespoň tel. 0773 2838 268

Yangshuo 24.5.2008

Hned v autobuse nás odchytil nadháněč a doporučil hotel. Cena byla podle našich představ,hotel byl pěkný a tak jsme zůstali. Yangshuo je opravdu bezvadné místo,pokud chcete jezdit autobusem,tak cena je 1 CNY,ale je to celkem zbytečné,protože to není až tak velké město a dají se tam půjčit kola za 10 CNY na celý den,sice nic moc,ale jezdí,jen je potřeba vybrat z více půjčoven.

Neudělejte a nebo udělejte tu samu chybu jako my,že jsme si vyjednali cestu spacím autobusem do Shenzhenu,zaplatili místnímu nadháněči,kterého ale dobře znal majitel hotelu,celou sumu  a chlapa jsme neviděli celé tři dny. Když jsme si s ním z recepce hotelu telefonovali,co že s našimi jízdenkami,tak jsme dokola poslouchali,že si nemáme dělat starosti a že si nás večer někdo vyzvedne v hotelu a dovedou nás do autobusu. Už jsme se rozloučili s penězi,ale opravdu si nás vyzvedli dvě ženy,přesně ve stanovenou dobu a ještě jsme dostali dobré informace jakým autobusem se máme v Shenzhenu dostat na nádraží.

Nestačil jsem se v duchu tomu nadháněči omlouvat.

Náš hotel. Gui Yue Hotel ,ale ve městě je moře hotelů a je z čeho vybírat

Shenzhen  – Hongkong 29.5.2008

Po jedenácti hodinách jsme vystoupili v Shenzhenu,přestoupili na místní linku č.7,až na konečnou stanici a jeli na nádraží za 1CNY. Tam projdete obrovským celním prostorem a přes imigrační úředníky s vyplněnou kartou.Tyto karty jsou k mání ve vestibulu na stolech v prostoru u zmíněných úředníků.

Doporučuji  směnit si ihned peníze – berou i CNY,které vám zbydou z čínské strany! Berte co nejvíce kovových hongkongských dolarů,protože automaty na jízdenky v metru nevracejí. Dá se ale platit i papírovými v kombinaci s kovovými. Jen je potřeba vědět,kde se nacházíte a kam máte namířeno a toto si zvolit na dotykové obrazovce. Pokud zajedete dále, než jste si zakoupili jízdenku,zajděte ve stanici do skleněné kanceláře,dejte zaměstnanci lístek a on vám dopočítá doplatek,protože při východu z metra musíte zasunout do turniketu jízdenku a mohli byste mít problém s černou jízdou.Jak jsem už říkal v Číně stojí metro 2 CNY,ale v Hongkongu podle ujeté vzdálenosti!  Jen pro zajímavost,nás stála cesta do Kowlonu 39 HKD.

My jsme jeli v Hongkongu do Kowlonu a vystoupili ve stanici Tsin Sha Tsui,ale pozor,musíte vyjít východem na Mirador Mansion a pár metrů od východu z metra se nachází hotel  Cosmic.Nic extra,ale pro cestovatele,kteří chtějí ušetřit je dobrý a čistý.Usmlouvali jsme cenu na 180 HKD. Připomínám,mějte plné kapsy kovových mincí,i v autobusech se platí přesně a nikdo ván nevydá nic nazpět.

Hongkong 2.6.2008

V 01.00 odlétáme z Hongkongu do Moskvy a následně do Prahy.

Zkušenosti čtenářů

Renáta

Milý Pavle, tyto Vaše informace v cestopise i v cestopise o Kambodži jsou perfektní. Málokdo píše takové užitečné info: ceny, kam se nasměrovat a pod. Bylo by možné se s Vámi skontaktovat mailem ? měla bych nějaké dotazy. Předem děkuji, Renáta. [email protected]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí