První turisté přijeli do poválečného Konga z Čech

První turisté přijeli do poválečného Konga z Čech

Neklidná africká DR Kongo přivítala po dlouhé době první evropskou turistickou výpravu. Byli jí členové české expedice Anna Across Africa, kteří zde sbírají materiál na projekt Zpráva evropským dětem. Anna je jméno expedičního automobilu, upraveného landroveru-defenderu, který si  členové etnografické expedice koupili právě na svátek sv. Anny. Projeli již východní Afriku ze severu na jih a nyní se vracejí západní Afrikou od jihu na sever. Na cestě jsou od května 2006.

Posádka

Na začátku cesty byla expedice dvoučlenná: budoucí afrikanistka Mariqua Svobodová a její přítel, profesionální fotograf a grafik Jaroslav Svoboda. Projeli Evropou do saúdskoarabské Džiddy a odtud trajektem do Súdánu. Tam jejich vůz potřeboval generální opravu motoru a mechanik Drahoslav Štěpanovský, který za tím účelem za posádkou do Afriky doletěl, se k výpravě již nastálo připojil.

Povídání s dětmi

Tříčlenná posádka si v navštívených zemích povídá s místními dětmi a zaznamenává jejich odpovědi na stejné otázky o každodenním životě: o škole, práci, hrách, pohádkách, ale i životních cílech a hodnotách.

Výsledkem tohoto projektu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy s názvem Zpráva evropským dětem by měla být kniha a také film o Africe. Do něj se promítají i porůznu sebrané životní postoje a názory dospělých Afričanů a návštěvníků kontinentu.

První turisté v Kongu

Členové expedice byli prvními turisty, kteří přijeli do demokratické republiky Kongo po dlouhé době, kdy byli lidé svými vládami od návštěvy této problematické země odrazováni.

V Kinshase by pro členy expedice bývalo nejsnazší soustředit se na divácky vděčný cíl – shégués neboli děti ulice. Na doporučení lidí z tamního českého zastupitelského úřadu však Anna Across Africa obrátila pozornost na obyčejnou rodinu příbuzných konžské manželky českého podnikatele Dalibora Kozla, který se před časem v Kongu usadil.

Rodina manželčiny nejstarší sestry Dorothy sice patří ke střední třídě, avšak nyní se musí velmi snažit, aby si udržela životní úroveň. Před několika lety totiž Dorothiin manžel, zaměstnanec mezinárodního projektu ochrany konžské přírody, zemřel, a tím se rodinná situace velmi ztížila.

Přesto se matce daří držet své děti ve škole, kde se platí nemalé poplatky. Takový postoj ke vzdělání zatím není v poválečném Kongu pravidlem. S členy expedice si povídali 17-letý Berce a 8-letá Laflore. Oba mají hlavně strach, že se do Kinshasy vrátí válka.

Zbývají tisíce kilometrů

V Kinshase expedice napočítala 43 tisíc ujetých kilometrů a předpověděla ještě 17 tisíc, než skončí. Do cíle by se posádka měla blížit právě v těchto dnech.

Po Kongu-Brazzaville, kam Anna Across Afrika odplula trajektem z Kinshasy, měly následovat země Gabon, Rovníková Guinea, Kamerun, Nigérie, Ghana, Mali a další. V Maroku výprava Afriku opustí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí