PRŮVODCI DOPORUČUJÍ: Kulturního šoku se při cestě do Indie nemusíte bát, stačí se připravit

PRŮVODCI DOPORUČUJÍ: Kulturního šoku se při cestě do Indie nemusíte bát, stačí se připravit

Zdenka Lazecká se pro nás rozpovídala o Indii. Kam byste se měli vypravit, pokud se tam vydáte poprvé?

Indie je obrovská a vydá na několik cest. Kam zamířit napoprvé?

Určitě stojí za první cestu navštívit Dillí, Agra a Jaipur. Záleží také, s jakým očekávání do Indie jedete, pokud jako turista, který chce vidět památky a kulturu, doporučuji tuto část. Ovšem pokud hledáte spíše spirituálním místa, rozhodně byste neměli vynechat jižní Indii, místa jako Chennai, Mahabalipuram, Auroville „město úsvitu“ apod.

Je to tak jiná země, že se skoro každý cestovatel v Indii potýká s kulturním šokem. Bojovala jste s tím také?

Než jsem do Indie jela, nějaké dokumenty a články jsem o ní četla. Také jsem měla možnost se s Indy seznámit při práci na výletní lodi v Americe, takže teorie o této zemi tu byla. Nicméně, když jsem přistála na letišti ten těžký vzduch, různé pachy a tolik lidi kolem sebe, s tímto jsem se ještě nesetkala, ale upřímně nebylo to nic odpudivého.

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Lze se na to nějak připravit?

Myslím, že více méně ano, dneska si můžete cokoliv přečíst, pustit online na Youtube, takže proč ne. Každý se přece může rozhodnout, jestli je Indie země, která ho láká. Když se rozhodnete do Indie jet, musíte počítat, že se setkáte s chudobou na každém kroku a taky chaosem – ale možná to některé láká.

Které je vaše nejoblíbenější město v Indii?

Moc se mi líbilo v Dillí a Agře, nezapomenutelný byl také východ slunce na Taj Mahal.

Já osobně mám velmi ráda atmosféru Váránasí. Čím je tohle město podle vás výjimečné?

Bohužel jsem neměla možnost toto poutní místo navštívit. Výjimečné zřejmě místem, kde se nachází, říká se, že pokud směřuje k severu je ideální pro oslavu ukončení života a následnou reinkarnaci. Měla jsem možnost navštívit během cesty i neznámá poutní místa a být svědkem těchto obřadů je jedinečný zážitek a návštěvu Váránasí si při další návštěvě nenechám ujít.

Dají se v Indii najít i hezké pláže? Kde konkrétně?

Měla jsem možnost před odjezd z Indie jet do oblasti Goa, tady jsem byla týden u indického kamaráda, který bydlel nedaleko pláže. Byly krásné a čisté, restaurace s výhledem na moře a výborná kuchyně. Jako místo pro pobytový zájezd rozhodně doporučuji. Goa je bývalá portugalská kolonie a odlišná od typické Indie, bude Vám místy připomínat evropskou kulturu. Hned po příjezdu do Goa jsem totiž vystoupila o zastávku dál (přibližně 60 km) a na skútr-taxi jsem se dopravila až do domu mého kamaráda, takže můžu říct, že jsem si ji trošku projela.

A jaké národní parky nevynechat?

Doporučuji navštívit Bandhavgarh NP park, kde se můžete setkat nejen např. s bengálskými  tygry ale také leopardy, indickými bizony apod. Dále například Jim Corbett NP, Ranthambore NP, Himalayan NP, Dudhwa NP, v každém z těchto parků najdete něco úchvatného.

Indie má i himalájské velikány. Jak se nejsnáze a nejrychleji dostat za indickými vrcholy?

Nejlépe je využít služby cestovní kanceláře a dopředu si zařídit transporty, vyvarujete se pak někdy složité komunikaci na místě. V Indii je jiná kultura a místní se mnohdy předhání, aby prodali, je tedy lepší zařídit si vše před příjezdem do země.

Na jakou kvalitu služeb se mohou cestovatelé připravit?

Pokud cestujete na vlastní pěst, setkat se můžete s čímkoliv, proto je někdy dobré volit cestovní kancelář. Sama jsem měla štěstí, že mým průvodcem byl rodilý Ind. Hotely bych upřednostnila 3* a výše, kde dbají na hygienu. Indové jsou velice úslužní a budou se vám maximálně věnovat, upřímně jsem se nesetkala při své měsíční cestě s žádnými negativním zkušenostmi.

Jak po Indii cestovat? Jde snadno rezervovat vlakové jízdenky?

Cestovat lze autobusy, vlakem nebo taxi s řidičem. Ta poslední varianta je nejkomfortnější a využila jsem ji v regionu Rajasthanu a Maharasthra, navíc řidič je současně vaším průvodcem. Pokud jste odvážnější, využijte i cestu vlakem, ovšem lístky jsou vyprodány až týdny dopředu a bez rezervace na delší trasu si nesednete. Buď si vystojíte dlouhou frontu anebo lístky koupíte online. Vlakem jsem cestovala v Mumbai a jedině v ženském vagonu, který byl bezpečnější. Na každém kroku je potřeba být obezřetný na kapsáře.

Co vnitrostátní přelety? Jaké aerolinky doporučujete?

Mám dobré zkušenosti sAir Vistara, příjemná a ochotná obsluha, výborné jídlo.

A takový malý výlet do indické kuchyně. Co musí každý návštěvník země ochutnat?

Je toho spousta :). Indickou kuchyni mám ráda, zkusila jsem například Biryani – rýže s kořením a kuřecím masem, Tandoori chicken a také pro mě nejostřejší jídlo Pork Vindaloo – vepřové maso s chilli. Výborná je také pikantní zelenina na kari nebo osvěžující jogurtový nápoj Lassi. No a nesmím zapomenout na „Chai“ – připravený z černého čaje, skořice, zázvoru, hřebíčku a mléka. Prodává se na každém kroku a je výtečný.

Máte na závěr nějaký tip na jedinečné místo, které třeba není tak turisticky oblíbené?

Myslím, že známé není příliš místo Khimsar Dunes Village v Rajastahtanu. Navštěvované jsou zde především města Jaipur a Udaipur. Tato vesnička je uprostřed písemných dun a přístupná pouze na velbloudech nebo na koních. Opuštěné místo s kouzelným minijezírkem – úchvatná oaza klidu, jako by se zde zastavil čas…

Zkušenosti čtenářů

AL

Nevíte, jeslti je v Indii někde národní park, kde je možné se pohybovat pěšky sám?
Zatím jsem vždy narazil jen na národní parky, ve kterých se bylo možné pohybovat víceméně jen v najmutých džípech.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: