PRŮVODCI DOPORUČUJÍ: Jak na Austrálii podle Karla Topiče

PRŮVODCI DOPORUČUJÍ: Jak na Austrálii podle Karla Topiče

Karel Topič prožil v Austrálii více než 6 let svého života a tvrdí, že byste jen těžko hledali lepší zemi pro život. Zná zde každičký kout a těší ho, když může své zkušenosti předávat dále, což se mu skvěle daří při plánování cest na míru. V rozhovoru nám hned několik svých tajných tipů prozradil!

Karle, vy máte Austrálii velmi rád. Čím vás tato země vlastně dostala?

Austrálie je výjimečná svou energií. Asi záleží také na to,m kdy se do Austrálie člověk dostane, ale je to tak pestrá země, že snad každý si najde své. Mně osobně uchvátil přístup lidí, jejich životní styl, který je zcela odlišný od evropského. Svůj vliv zde samozřejmě má sluníčko, oceán a dlouhé léto, ale i ve velkoměstě, jako je Sydney, jsou lidé vstřícní a sami bez požádání nabídnou pomoc, na což člověk v Česku zvyklý není. A pak samozřejmě přírodní krásy, rozmanitost je zde velkolepá a člověk si snadno najde místa, kde může být sám obklopen nádhernou přírodou. Ta volnost vyzařuje z lidí, z rozlehlé země i slunečních paprsků.

V Austrálii jsem žil 6 let, dá se říci téměř v kuse. Teď žiji převážně v ČR, ale do Austrálie se pravidelně vracím, s radostí mohu říci, že je to můj druhý domov.

Pak vás napadlo založit cestovní kancelář specializující se právě na Austrálii. Jak velký zájem je o tuto zemi ze strany českých turistů?

Založit cestovní kancelář mne napadlo asi po 2 letech života v Austrálii, kdy jsem chtěl změnit svůj život a vymýšlel co dál. Zprvu jsem nevěděl zda tento koncept bude fungovat, protože jsem vymyslel trošku odlišný způsob cestování, ale věřil jsem, že spousta krajanů bude chtít cestovat stejným či podobným stylem jako já a že mohu zúročit své znalosti Austrálie a podnikatelského ducha. Austrálie obecně má skvělé jméno, ať už pro své přírodní krásy nebo právě pro vyhlášený styl života, ale co si budeme povídat, cesta do Austrálie patří mezi finančně dražší dovolené. Podařilo se nám stát největším specialistou na Austrálii a Nový Zéland v ČR a SR a tak si nás lidé najdou. V nabídce máme i ekonomický balíček krásné dovolené v Austrálii, abychom tuto krásnou zemi mohli přiblížit co největšímu počtu lidí, protože pobyt či dovolená v Austrálii patří mezi životní zážitky.

Kolik času potřebuje člověk na poznání těch nejznámějších míst Austrálie?

Řekl bych že cca 2 týdny stačí na takový základní průřez, já tomu říkám zlatý trojúhelník: metropole Sydney – rudý střed Uluru – tropické Cairns s Velkým bariérovým útesem. Jsou to jen 3 destinace z velké Austrálie, ale každá je úplně jiná, nabízí zcela odlišný pohled na Austrálii a hlavně se jedná o nádherně pestrý mix. Je potřeba počítat s tím, že i cesta do Austrálie a zpět zabere dost času, ale i tak se dokážeme do cca 14-15 dní dostat tak, aby člověk prožil krásnou dovolenou. Máme již osvědčený a originální způsob poznání této krajiny a dokážeme vše uzpůsobit na míru každému klientovi zvlášť. Samozřejmě čím více času přidáme, tím více člověk pozná, jako optimum proto považuji 3 týdny, na takovou pohodovou dovolenou, kde si už člověk může namyslet co je mu libo a my připravíme skutečnou dovolenou na míru.

Pokud ale bude chtít tuto nemalou oblast poznat hlouběji a zajet i na místa, která nenajde v běžných nabídka cestovek, bude si asi muset udělat mnohem více času, že ano?

Ano i ne, vždy se snažím klientům doporučit i do krátké dovolené nějaké osobní tipy, čím tu danou dovolenou vyšperkujeme. Každopádně mezi mé nejoblíbenější oblasti patří Západní Austrálie v kombinaci s oblastí Kimberley, to jsou místa která moc turistů nenavštíví, a přesto je zde nespočet nádherných koutů, většinou méně známých. Tato část Austrálie je ale odlehlá a velmi rozlehlá, proto buď oželíte ty klasické destinace a během 3 až 4 týdnů se tady dá už něco procestovat, anebo potřebujete měsíc až dva aby si Austrálii člověk opravdu užil celou. Máme i takové klienty, kteří si jen na cestování po Austrálii vyhradili 6 měsíců! To je samozřejmě extrém, ale 3 až 4 týdny jsou docela časté. Zde už pak dokážeme namíchat i pár míst, která nejsou tak známá a jsou něčím speciální. Lidem poradíme, kde najdou klokany v přírodě na dosah ruky, kde uvidí koaly na stromech nebo kde najdou nejlepší treky. Každému dle chuti.

Která místa při první návštěvě určitě nelze minout?

Vycházím z toho, že většina turistů jede do Austrálie jen jednou, takže se každému snažím poradit místa, které mu budou nejbližší a dají mu to co očekává, nehledě na to, zda jsou to místa vyhlášená nebo ne. Na druhou stranu, většina z nás jede na jistotu a nejvíce omílané destinace v médiích prostě chtějí vidět, tam samozřejmě patří Opera v Sydney, magický monolit Uluru a Velký bariérový útes.  Tím nesnižuji krásnu těchto míst, jsou nádherná a právem patří mezi ta top místa, které poutají největší pozornost. Aby to nevyznělo jinak než má, na Uluru jsem byl asi 7 x a pokaždé se těším, místní atmosféra a energie je prostě skvělá, to musíte zažít, pak už nikdy neřeknete, že je to jen poušť.

Podle vás turisté často zapomínají na západní část Austrálie. Ta je sice méně dostupná, ale také velmi zajímavá. Kam by se měli podívat cestovatelé v této oblasti?

Celá Západní Austrálie patří mezi klenoty a stojí za samostatnou dovolenou – cestu. Co mě nejvíc nadchlo? Celá oblast Kimberley je skvělá, včele s národním parkem Bungle-bungle a všudypřítomnými Aboriginci. V této oblasti je vhodné mít pořádný džíp a opravdové outbackové dobrodružství v divočině může začít. To jsou ta místa, kde člověk vnímá jen přírodu, kde se zastavil čas a nevnímáte moderní civilizaci, a to je přesně to, co lidé od této části země čekají. Dále musím vzpomenout národní park Karijini, nádhera, ani ho nebudu popisovat, ťukněte si do google obrázků a uvidíte, nepopsatelná krása a životní zážitek. A v neposlední řadě se na západním pobřeží nachází druhý korálový útes Ningaloo reef, který není tak známy, ale je snad ještě nabitější rybami a zvířaty, šnorchlovat zde můžete s delfíny, mořskými kravami, mantami a také unikátním velrybím žralokem, prostě pohádka.

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Takovým vašim osobním tipem jsou ostrovy Whitsundays na lodi. Čím vás nadchly?

Tak to jsme zpět na východním pobřeží, méně známá oblast, ale zase fantastická. Nešetřím superlativy v tomto rozhovoru, ale není to záměr, co místo to perla. Kdo rád jezdí či plachtí na lodi tak tohle je jedna z nej oblastí na světě. Co je zde tak skvělého? Půjčí vám 12 metrovou plachetnici bez licence, najdete zde nejhezčí pláž Austrálie (Whithaven beach), projíždět se můžete mezi 64 ostrovy a hlavně na většině pláží budete sami!

Pokud správně počítám, tak v Austrálii je celkem 8 národních parků. Který je podle vás nejzajímavější?

Těžká otázka, nerad vybírám jedno nejlepší nebo nejzajímavější, ta ostatní místa si to nezaslouží. Vyzdvihnu proto alespoň dva o kterých se moc neví. Pokud jste v Sydney, tak bych určitě zavítal do méně známého parku Royal, který je nejstarším národním parkem Austrálie a druhý nejstarší na světě, jeho vzdálenost jen 50 km od Sydney z něj dělá opravdu skvělý tip na výlet. A ten druhý tip je již zmiňovaný park Karijini uprostřed ničeho, uprostřed Západní Austrálie. Hra barev, kaňonů, skluzavek a vodopádů je úžasná. Každému bych doporučil dle jeho zaměření a očekávání, výběr je velký.

Dokážete dát podobný tip i na některé město? Liší se od sebe hodně?

Musíme si uvědomit, že Austrálie nemá hlubokou historii, co se měst či architektury týče. Tudíž města jsou hodně moderní. Moje srdcovka je Sydney, žil jsem tam, znám ho nazpaměť a i když nejsem fanouškem velkých měst, tak Sydney je jiné, je doslova spojeno s oceánem, má hromadu krásných pláží a na nich se odehrává běžný život lidí.  A to je krásné, jdete ráno na autobus a ze zastávky můžete zahlédnout kousek od břehu hejno delfínů. V zimě se jdete projít po útesech vedle městské pláže a hle, několik desítek metrů od vás plavou velryby. Austrálie je unikátní kousek země a Sydney je nádherným reprezentantem.

Spousta cestovatelů chce k návštěvě Austrálie připojit také cestu na Nový Zéland. Je to dobrý nápad?

Osobně bych to rozdělil, jsou to velké a zcela jiné země, ale chápu, že je to na druhé straně světa a ne každému se chce opakovaně cestovat tak daleko (i když si myslím, že to za to stojí). Tyto dvě země se dají spojit, ale má to smysl, pokud na celou cestu vyhradíte alespoň měsíc, ideálně i více. Za těch 5 týdnů se dá normálním tempem vidět to hlavní z obou zemí. Zéland je zcela jiná krajina, příroda, prostě všechno, krásný kontrast k Austrálii. A opět zde platí čím více času, tím lépe.  Na Zéland připravujeme dovolené na míru dle času a chuti každého klienta. Zmiňované kombinace děláme také často, oblíbené je i finální prodloužení a relax na Fiji.

Vy sám jste tedy v Austrálii žil 6 let. Jaká je AUS z pohledu obyvatele?

Když někde žijete několik let, tak samozřejmě tu zemi vnímáte jinak než cestovatel, co se zastavil na pár týdnů nebo měsíců. Samozřejmě se vám vryje více pod kůži, ale stejně tak vidíte i nedostatky. Austrálie i po 6 letech stále udivuje svými přírodními krásami, rozmanitostí, rozlehlostí, svobodou, lidmi nabitých sluníčkem a pohodovým životním stylem. Stejně tak je ale pro Evropana místní kultura jiná, povrchnější, není zde žádná historie, vše je daleko, místní lidé sice neřeší titěrnosti jako u nás, ale někdy vlastně neřeší vůbec nic a nedá se s nimi nic probrat do hloubky. Ale to je jen subjektivní názor.

Existuje vůbec nějaká společná charakteristika obyvatel Austrálie? Přece jen zde žijí lidé z celého světa.

No worries – žádné starosti. Tohle australské vyjádření to docela vystihuje.

Máte nějaké doporučení pro čtenáře, kteří se případně do Austrálie chystají?

Nechte doma předsudky, negativní náladu a těšte se, buďte otevření čemukoliv, nečekejte nic neuvěřitelného, prostě jen vnímejte jaká Austrálie je a ona vás dostane. Nesnažte se vidět 10 míst ve 2 týdnech.

Vaše CK Viva Australia už sem jezdí dlouho. V čem má náskok před jinými cestovními kancelářemi?

Dokonalá znalost celé Austrálie a Zélandu. Celou Austrálii jsem osobně procestoval a většině klientů běžně děláme programy šité na míru. Dnes je moderní říkat na míru, ale my se snažíme splnit každé přání. Dovolená na míru u nás neznamená vyšší cenu. A samozřejmě jsme schopni připravit cokoliv, nabízíme zcela komplexní služby a můžete vše nechat na nás a být si jisti, že i detaily vyřešíme za vás. Jsme největší specialisté na Austrálii a NZ, ale navíc jsme cestovka rodinného charakteru a se všemi klienty jednáme na osobní bázi. Přesvědčte se sami a hlavně si to vše pořádně užijte!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí