Průvodce Saigonem: to nejlepší, co byste měli z vietnamského velkoměsta vidět

Průvodce Saigonem: to nejlepší, co byste měli z vietnamského velkoměsta vidět

Asijské velkoměsto s osobitou kulturou v kontrastu s evropským vzhledem. Takový je Saigon. Tedy Ho Či Minovo město.

„Tak půjdeme ven?“ řekla jsem poté, co se nám podařilo projít kontrolou víz na letišti. To jsem ale ještě nevěděla, že po otevření dveří letištní haly nás čeká přivítání jako na červeném koberci. Místní Vietnamci totiž vítají své blízké po příletu hned za zábradlím, které je od vás ani ne 10 metrů. Cítíte se tak, jako kdyby ty davy hlasitě vítaly i vás osobně.

V Saigonu žije více než 8 milionů lidí, s rozlohou přibližně 3x větší než je Praha. Brodit se tu mezi lidmi je někdy nadlidský úkol. Téměř každý totiž vlastní ve městě motorku a tak se člověk musí neustále ohlížet, pokud se chystá přejít silnici. To však platí i při chůzi po chodníku.

Protože po chodníku je to vždycky kratší, když si to chcete na motorce zkrátit přes roh křižovatky, že? Je to zábava. Jezdí na motorkách v pláštěnkách ve dnech, kdy je více než 30° a neprší, v pyžamech, když se blíží večer, ale také s obrovským nákladem, přes který potom nejsou ani sami vidět.

Ovoce, káva a smlouvání do únavy – Ben Thanh market

Jako první jsme se šli podívat na místní trh, který nabízí voňavou a hektickou atmosféru. Vietnamci jsou prostě obchodníci a dokážou s vámi smlouvat, dokud se jeden z vás neunaví. Dá se tu sehnat výborné čerstvé ovoce (pozor však na export z Číny), ryby, koření nebo káva.

Také metry hedvábných látek k tradičním vietnamským oděvům nebo obyčejné džíny či sluneční brýle. Každý si tu uloví, co právě potřebuje. Při smlouvání cen to chce to kuráž! Ale také pokoru. Rozhodně ne drzost. Tržnice je pro některé místní druhým domovem a všemi stánky tak voní domácí kuchyně.

Notre Dam v Saigonu

Z centrálních trhů to není daleko ke katedrále Notre Dam. Francouzská kolonizace měla na Vietnam silný vliv a tak mu společně s mlékem a pečivem nechala i architekturu. Katedrála působí monumentálně. Těžko říct, jestli proto, že materiál na její stavbu byl dovezen přímo z Francie anebo proto, že před ní stojí palmy a obklopují ji vietnamské restaurace za zvuků motorek.

Na nedaleký výlet ze Saigonu si můžete vyjet do Delty Mekongu, která nabízí poklidnou atmosféru i exotické dobroty.

Pozdravy domů

Hlavní pošta Saigonu je od katedrály hned přes ulici! I ti, co ze svých cest neposílají pohledy, tu najdou zajímavý interiér. Telefony, uprostřed obchod s historickými pohlednicemi a stěny zdobí mapy jižního Vietnamu z dob telegrafu. Ale především, je tu sám mistr Ho Či Minh, jehož přátelská tvář vás upoutá hned po vstupu do místnosti.

Muzeum války

Návštěva Saigonu by se neobešla bez poznání toho, jak on sám vnímá válku. Především tu s USA. Myšlenka celého muzea je silně protiamerická a to je cítit z každé kapitoly, které se muzeum věnuje. Využití chemických látek americkou armádou zapříčinily deformaci lidských životů i po tom, co válka dávno skončila.

Muzeum je určitě pro silnější povahy. Já sama jsem po prohlídce muzea vynechala venkovní expozici koncentračních táborů. Byla to zkušenost, která nás provázela po zbytek našich cest, ve smyslu snahy porozumět konfliktu mezi severem a jihem. Nelehký úkol!

Motýli a krokodýli

„Odkud jste?“ tentokrát nás tahle otázka od milé Vietnamky zavedla do pagody, která se nachází u zoologické a botanické zahrady. Typický interiér pro buddhismus ve Vietnamu. Pokud jste ještě neměli šanci navštívit asijskou zoologickou zahradu, budete asi překvapeni skromností. Pavilon motýlů ale ukáže, že jste nepřišli zbytečně a kdo ještě neviděl krokodýla, pár jich tu je.

Obyvatelé Vietnamu v Národním historickém muzeu

Tohle Národní historické muzeum je o lidech. O těch, kteří byli na území Vietnamu jako první a kam se jednotlivé etniky dále přemisťovali. Malé muzeum, ve kterém je stín, minimum turistů a krásné kostýmy. Určitě nás na konci dne nezklamalo a užili jsme si trochu klidu od ruchu města.

A nakonec

Nakonec zkuste předstírat, že jste veleváženými hosty hotelu (třeba Rex), který má několik pater. Protože to vás doveze výtahem až na střešní terasu, ze které je nezapomenutelný pohled na rychlé a nezapomenutelné město Ho Chi Minh.

Nejširší nabídku průvodců a map Vietnamu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí