HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Prožijte pohodový Adventní čas v Libereckém kraji

Prožijte pohodový Adventní čas v Libereckém kraji

V letošním, pro všechny velmi netradičním roce, se opět přiblížila ta nejkrásnější, nejvoňavější a nepříjemnější část roku a to advent a vánoční svátky. Někteří si ale naopak mohou s mírným zděšením vybavit uspěchaný úklid, přípravu výzdoby, pečení a hon za vánočními dárky.

Proto přinášíme několik tipů, jak si letošní advent zkusit trochu jinak a to ve formě relaxace, rozjímání, poznávání a v neposlední řadě také odpočinku. Pojďme se tedy na chvíli zastavit, nasát vzácnou sváteční atmosféru a uniknout tak každodennímu shonu a starostem.

Předvánoční pohoda v Kryštofově údolí

Po celém Libereckém kraji je možné navštívit hned několik těchto speciálních míst, po jejichž návštěvě budete v pohodovém naladění a budete si plně užívat sváteční čas. Nejlepším místem, kde začít své adventní putování, je Kryštofovo údolí. Kromě zimní procházky kolem roubených domků a malebnou krajinou Podještědí si můžete v místním muzeu prohlédnout různé druhy betlémů, vánoční artefakty a také dobové hračky. Za návštěvu stojí také unikátní Chaloupkův orloj, který je teprve 3. vystavěným orlojem v České republice.

Skleněný betlém v Křišťálovém údolí

Sklářské umění, tradiční výroba ozdob a šperků jsou velmi úzce propojeny v rámci projektu Křišťálové údolí. Můžete si přijet prohlédnout skleněný betlém s více než 80 exponáty v minimuzeu paní Aleny Kortanové v Železném Brodě. Nebo o kousek dál na východ, konkrétně v krkonošské Poniklé, objevíte tajemství výroby světově jedinečných perličkových ozdob ve firmě Rautis. Budete přihlížet výrobě tradičních vánočních ozdobiček, které se ucházejí o zápis na seznam světového kulturního dědictví Unesco.

Vánoce v Liberci

Návštěvy kostelů

Pokud vyhledáváte klidnější místa na adventní rozjímání, máme pro vás také několik zajímavých tipů. Přímo v největším městě severu, Liberci, doporučujeme návštěvu kostela sv. Vincence z Pauly. Tomu místní neřeknou jinak než červený kostel a to díky svému neobvyklému vzhledu červených režných cihel a kamene. Mezi tradičnější sakrální památky se řadí Bazilika minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí a bezesporu také poutní kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích, kde si užijete kromě duchovní atmosféry i majestátní barokní architekturu.

Klášter Hejnice, Liberecký kraj

Nezapomeňte na zimní přírodu

Chybu neuděláte ani výletem do zimní přírody. Adventní čas si tak zpříjemníte procházkou po některé z četných naučných stezek, skalními městy nebo rozmanitou zimní krajinou. Čekají na vás magické Jizerské hory, vrcholky Krkonoš, romantický Český ráj, neobjevené Lužické hory a poklidný Máchův kraj.

Zima na Ještědu, Liberecký kraj

Další tipy na výlety naleznete na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz, na facebooku a instagramu. Vzhledem k překotnému vývoji aktuální epidemiologické situace doporučujeme si před návštěvou vždy zkontrolovat aktuální informace.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí