Prokleté hory – národní park Thethi

Prokleté hory – národní park Thethi

Albánie, dlouho zapomenutý kout Evropy, která skrývá nedotčenou přírodu v národním parku Thethi, ale i endemické druhy pestrobarevných orchideí.

Prokleté hory

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Poetický název Prokletije získal své opodstatnění už v minulosti. Pro místní totiž hory nejspíše prokletím byly. Vysoké, ostré, strmé a nepropustné skály už dopředu zmařovaly veškeré snahy o obchod a ekonomický růst v regionu. Ten až nyní zažívá pomyslný boom, a to především díky turistům, jež touží překonat mizerné cesty a prozkoumávat údolíčka a vesničky, kde jakoby se zastavil čas. Doškové střechy, ulice bez veřejného osvětlení i starý způsoby života lákají nejednoho dobrodruha.

vesničky Thethi se můžete vydat na několik turistických tras. Ta nejoblíbenější vás povede proti proudu smaragdově zbarvené řeky, přímo do horského masivu a pak dál pod nejvyšší horu pohoří, Jezerce. Připravte se na pořádné stoupání, které je v létě ztížené ještě vysokými teplotami a vyschlými prameny. Jediným vodním zdrojem se tak stávají nevalně vypadající i vonící napajedla pro kozy.

Pašerácká stezka vedoucí do orchidejového ráje

Pokud budete dostatečně dlouho kličkovat mezi skalami a stromy, můžete objevit i starou pašeráckou stezku do černohorského Gusinje. Štěrková cestička stoupá pod skalními převisy do úzké skalní rozsedliny s hrozivým jménemQafë Pejës.

Albánie se může pochlubit i skutečně panenskou přírodou. Ta okouzlila i mnohé filmaře. Podívejte se i Kudy se toulal Vinnetou, náčelník Apačů.

Před vámi se pak ve výšce 1800 metrů otevře pomyslná brána do úplně jiného světa, do horské zahrady s omamně vonícími tisíci květy. Celý národní park Theti je protkán skalními štíty, jež lemují pláně plné tajuplných propastí a luk posetých orchidejemi, z nichž tři druhy najdete jen v tomto zastrčeném koutu Albánie.

Temně modrý něžný kvítek Wulfenie baldaccie najdete pouze ve stinných zákoutích hory Jezercë. Na vzácnou žlutou albánskou liliiLilium albanicumnebo ještě vzácnějšíViolu Ducaginicu narazíte jen v divokém masívu Radohinës, tvořící západní hradbu dolině Thethi. I místní fauna se má čím pochlubit. Potkat zde můžete medvěda,vlka,kamzíka a také bezpočet druhů ptáků. Poblíž řek v údolí vám společnost budou dělat dokonce i želvy,a to konkrétně želva zelenavá.

CK Kudrna

Do Albánie se můžete vydat i s outdoorovou cestovní kanceláříKudrna. Albánie je země, která dokáže chytit za srdce každého milovníka Balkánu či Východu. Směsice kultur, spletitá historie a malebné kulisy mohutných hor opakovaně překvapí a potěší i zkušené dobrodruhy. Podrobné informace o zájezdech do Albánie naleznete na www.kudrna.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí