Procestujte sousední Německo na dvou kolech aneb několik tipů na místní cykloturistiku

Procestujte sousední Německo na dvou kolech aneb několik tipů na místní cykloturistiku

Cykloturistika může být skvělým způsobem, jak poznávat nová místa. Má hned několik nesporných výhod – v první řadě prospívá našemu zdraví, šetří životní prostředí a v neposlední řadě je to velmi zábavná forma cestování, kdy jste navíc v podstatě časově nezávislí.

Sousední Německo je protkáno stovkami kilometrů různorodých cyklistických stezek, které vám dají poznat nejznámější německé metropole, ale provedou vás i po romantických cestičkách v malebných přírodních zákoutích. Ať už toužíte poznávat německá města, šplhat k vrcholkům Alp, užívat si rovinatého terénu podél říčních toků společně s rodinou, nebo míříte spíše k vinohradům, v Německu si tu svou cyklotrasu najde opravdu každý.

Pohádkovou krajinou horské oblasti Allgäu

Na jih od Švábska a východního Baden-Württemberska leží chráněná horská oblast Allgäu, která je domovem více než 70 ohrožených druhů rostlin. Allgäu je turisticky oblíbená především pro svou krásnou a nedotčenou přírodu.

Svou trasu započněte v malebném historickém městečku Füssen a vyrazte na 219 kilometrů dlouhou okružní trasu s mírným stoupáním vstříc nádherným výhledům na blízké alpské štíty, horská jezera i kláštery, poutní kostely a pohádkové hrady.

Na skalnatém útesu uprostřed borovicového lesa se nad roklí Pöllat tyčí světoznámý zámek Neuschwanstein, který se stal symbolem idealizované romantické architektury i tragického příběhu jeho majitele Ludvíka II. Bavorského. Bezpochyby jedna z nejfotografovanějších památek v Německu, připomínající středověký hrad, je vystavěna v kompilaci snad všech architektonických slohů, a možná právě proto má zámek svůj nesporný půvab. Z mostu Marienbrϋcke, vzdáleném necelou čtvrthodinu pěší chůze od zámku, se vám naskytnou výhledy na zámek i okolní krajinu.

Hned naproti Neuschwanstein, u jezer Schwansee a Alpsee,leží novogotický zámek Hohenschwangau, kde Ludvík II. strávil své mládí. Pokud se o králi a jeho rodině chcete dozvědět mnoho fascinujících faktů, navštivte zdejší Museum der bayerischen Könige.

Kolem jezera Bannwaldsee pokračujte do Wies, kde za návštěvu stojí poutní kostel sv. Josefa. Počátky rokokového kostela oválného tvaru sahají do 40. let 18. století, dnes je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Po nepoužívané železniční trati Marktoberdorf-Lechbruck dojedete do Steinbachu, odkud trasa již protíná horské vrcholy. V Aufkirch se zastavte na skvělé domácí pivo v Kaltentaler Brauhaus. Do Buchloe dojedete kolem uměle vybudovaných jezer, kde můžete pozorovat nespočet vodních ptáků, a poslední etapa míří dolů do Weißensee a zpět do Füssenu.

TIP: Alpských panorámat, přírody a božského klidu si dosyta užijete i na 147 kilometrů dlouhé cyklostezce podél řeky Iller. Trasa začíná u Ulm Münster, díky 161, 5 metrů vysoké věži nejvyššího kostela na světě, a končí ve známém středisku zimních sportů v Oberstdorfu v Alpách.

Cyklostezka lemovaná lázeňskými komplexy

Mírně kopcovitá 250 kilometrů dlouhá cyklistická trasa se táhne zvlněným terénem a rozmanitou krajinou jezer, kopců, rašelinišť, lesů a luk. Startuje v Überlingenu a končí v Bad Wörishofenu. Přestože je poměrně náročná, nabízí velkou řadu možností, kde si udělat příjemnou přestávku. Spojuje totiž devět lázeňských letovisek a historických městek s poklidnou atmosférou a pozoruhodnými památkami.

Vodoléčebné lázeňské městečko Überlingen u modrozeleného průzračnéhoBodamského jezera s příjemným středomořským klimatem patří mezi největší lázeňská letoviska v Německu. V Überlingen navštivte nádherné městské muzeum sídlící v pozdně středověké vile, v nedalekém Unteruhldingen prehistorickou pilotní vesničku, která je datována téměř 7000 let a v sousedním Meersburgu potom impozantní středověký hrad.

Na opačném břehu Bodamského jezera leží kultovní Kostnice – město prodchnuté historií. Pokud máte více času, udělejte si sem výlet trajektem a nenechte si ujít prohlídku mohutné budovy koncilunebonejstarší městské části Niederburg, kde dnes sídlí autentické vinárny a kavárny, umělecké ateliéry a řemeslné podniky. Vyhledávaným cílem je také ostrov květůMainau, kde se díky mírnému podnebí daří palmám, sekvojím, citronovníkům a pomerančovníkům.

TIP: Objeďte na kole celé Bodamské jezero – cyklostezka dlouhá téměř 270 kilometrů začíná v Kostnici a vede přes Německo, Rakousko a Švýcarsko.

Výzvou pro ambiciózní cyklisty bude trasa vedoucí alpským podhůřím s horskými pastvinami, jezery a dech beroucími panoramaty od Bodamského jezera až k jezeru Königssee. Od výchozího bodu v Lindau am Bodensee trasa překonává 418 kilometrů kopcovitého terénu až do svého cíle v Schönau am Königssee.

Po kopcovitém startu v Überlingenu vede cyklistická trasa přes horská vřesoviště Pfrunger Ried dále do Bad Saulgau. Termální lázně Bad Saulgau Sonnenhof-Therme se sirnou léčivou vodoujsou ideálním místem pro odpočinek vašich nohou. Až dostatečně zregenerujete unavené svaly, pokračujte v cestě do nedalekého lázeňského letoviska Bad Buchau u jezera Federsee. Místní pozoruhodností je les Wackelwald. Stromy zde koření v měkkém rašeliništi, a tak se země a s ní i koruny stromů zavlní při každém silnějším dupnutí. Neuvěříte, dokud sami nezkusíte!

Přes městečko Bad Schussenriedu s krásným kostelíkem s vysokou věžičkou pokračujtedo lázeňského střediska Schwaben-Therme v Aulendorfu, kde si můžete užít také přírodní koupání u jezera Steegersee. Trasa pokračuje přes Bad Waldsee a do Bad Wurzachu. Dále vás bude čekat horský terén okresu Unterallgäu, a tak ještě než vyrazíte, odpočiňte si a zarelaxujte v lázeňském středisku Vitalium-Therme.

Nad malebnou vesničkou Bad Grönenbach se tyčí majestátní hrad Hohes Schloss. V závěrečné části cesty zamíříte do města Ottobeuren, kde vás zaujme nádherná bazilika, a pak už vás čeká jen mírně kopcovitá část do cíle – tradičního lázeňského střediskaBad Wörishofen. Horský vzduch a pramenitá voda obsahující fluorid a jód vytvářejí ideální podmínky pro léčbu Kneippovou metodou. Pobyt v lázních Bad Wörishofen vásohromí kompetentní lékařskou péčí, širokou nabídkou outdoorových aktivit ikrásnou okolní přírodou.

Mezi nejoblíbenější výletní cíle rodin s dětmi bezpochyby patří také zábavní praky. Naplánujte si dobrodružnou dovolenou se spoustou zábavy, vypněte od každodenního shonu a zabavte své ratolesti. Více než stovka zábavních i tématických parků na území Německa se vám postará o nezapomenutelné zážitky.

Za skvělým vínem údolími řek Ahr a Neckar

Řeka Ahr meandruje skrze divoké a romantické údolí zavřené mezi strmými skalnatými svahy. Milovníci přírody zde najdou skutečný ráj. Charakter již tak velmi osobité hornaté krajiny dotvářejí majestátní hrady a středověká městečka. A taky se zde nepije pivo, ale na vinicích dozrává výtečné víno.

Ahr s rozlohu pouhých 558 hektarů patří k nejmenším vinařským oblastem Německa, zároveň je také jednou z nejsevernějších. Přesto zde však vznikají fantastická vína, převážně červená. Prim zde hraje odrůda Pinot noir a z bílých odrůd je to především Ryzlink rýnský.

Zhruba 80 kilometrů dlouhá trasa, která je prakticky bez stoupání, v podstatě kopíruje tok řeky Ahr. Začíná v Remagenu, kde se Ahr vlévá do Rýna a končí v Blankenheimu. Jet můžete i v opačném směru.

Okolní scenérie se v průběhu trasy neskutečně mění – terasovité vinice mezi skalními útesy, které jsou protkané přístupovými cestami, střídají zelenkavé lesy a impozantní horská panoramata, malá historická městečka a početné mosty a viadukty.

Na nejjižnějším bodu severního Porýní-Vestfálska u obce Alendorf navštivte kopec Kalvarienberg (523 m), který nabízí nádherný výhled na celé pohoří Eifel.

K objevování je v sousedním Německu mnoho krásných míst. Nejlepší způsob, jak poznávat Německo, je v sedle bicyklu. Až procestujete jih, vyražte za cykloturistikou na sever Německa.

Za chutným vínem se vydejte i do rozmanitého údolí řeky Neckar. Převážně asfaltová, avšak velmi klidná stezka prakticky bez stoupání se táhne na 367 kilometrech od města Villingen-Schwenningen až do Mannheim. Klidná údolíčka a přírodní zákoutí, ale i historická a moderní pulzující města a především dlouholetá tradice vinařství zdejší oblasti čekají nejen na zarputilé znalce vína.

Od pramene řeky Neckar přímo po jejím toku se vydejte skrze malebná úzká údolíčka vstříc středověkým městům Rottweil, Horb, Rottenburg a do univerzitního města Tübingen. Osobitý šarm městu dodávají úzké uličky plné obchůdků, kaváren, vináren i stylových hospůdek a ostré domovní štíty. Dominantami středověkého náměstí jsou radnice s orlojem a Neptunova kašna. Co by kamenem dohodil najdete středověký hrad Hohentübingen. Projeďte se loďkou po řece Neckar kolem malého ostrůvku a podél malebného nábřeží s Hölderlinovou věží, která je dnes literárním památníkem a slouží jako muzeum. Za výtvarným umění zase vyrazte do tübingenské Umělecké síně. Odpočinek pak najdete v četných přírodních parcích a zahradách.

Z poklidného až nerušeného Tübingenu se vydejte rovnou do moderního Stuttgartu. Zámeckému náměstí (Schlossplatz) dominuje zámecký areál barokního Nového zámku z konce 18. století a hned naproti najdete prosklenou budovu Stuttgartského muzea umění, které ukrývá na 15 000 děl klasické moderny a soudobého umění. Státní divadlo Stuttgart je největším divadlem tří žánrů na světě: balet, státní opera a činohra. Pomalu povinnými zastávkami by měla být automobilová muzea značek Porsche a Mercedez-Benz, areál Wilhelma – jedna z nejkrásnějších zoologicko-botanických zahrad v Evropě, a dělnická čtvrť Weissenhof od Ludwiga Mies van der Rohe. Ve špičkových restaurací, stejně jako ve skromných pivnicích na růžku vás čeká pestrá nabídka kulinářských zážitků. Uniknout si nenechte ani Muzeum vinařství, které sleduje historii vinařství od římských dob do současnosti.

Směrem k Heilbronnu a Odenwaldu okolní krajině dominují majestátní vinice. Právě Heilbronn je s více než 500 hektary vinohradnických ploch jednou z nejvýznamnějších vinařských obcí v Německu. Výhled na přívětivé pohádkové město Heidelberg, které je ztělesnění německého romantismu a také předposledním bodem na vaší trase, si tedy nejlépe z jedné z mnoha místních stylových kaváren se sklenkou výtečného vína v ruce.

Trasa končí ve městě Mannheim čtvercového půdorysu s přesně narýsovanou sítí silnic od řeky Neckar až po zámek. Mannheim skýtá pestrou nabídku pamětihodností a kultury, mezi něž nepochybně patří pestrá síť muzeí, Národní divadlo, největší barokní zámek v Evropě nebo vodárenská věž uprostřed nádherného secesního komplexu.

Výsledek obrázku pro germany travel logoOrganizace GermanyTravel podporuje Německo jakožto atraktivní a rozmanitou destinaci a prosazuje jej jako turistický cíl již více než 60 let. Mezi její aktivity patří například vývoj nových marketingových strategií založených na konkrétních tématech, akcích a zajímavostech, usiluje o zvýšení objemu turistické dopravy nebo příjmu cizích měn.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: