Představitelé cestovek odpovídají na otázku „Jaký dopad bude mít koronavirová krize na cestovní ruch?“

Představitelé cestovek odpovídají na otázku „Jaký dopad bude mít koronavirová krize na cestovní ruch?“

Představitelé cestovek odpovídají na otázku „Jaký dopad bude mít koronavirová krize na cestovní ruch?“

Omar Jamein z TravelPlanner

Bude hodně záležet na tom, jak se promění letecký byznys. Pravděpodobně skončí éra levných letenek. V posledních letech byl všeobecný trend, že lidé vyráželi během jednoho roku na několik kratších dovolených. V zimě jeli na lyže do Alp, na jaře si zaletěli na prodloužený víkend do nějaké evropské metropole, v létě na týden ke Středozemnímu moři a na podzim třeba do Thajska nebo Karibiku. Je to zobecňující, ale každý si tam může dosadit kam a jak často poslední roky cestoval. Teď se vrátíme třeba o 10 až 20 let zpět a cena letenky bude najednou tvořit významnou část rozpočtu na dovolenou. Místo několika kratších dovolených si jednou za rok až dva roky dopřejeme dlouhou a nákladnější cestu.

Zbytek dovolené budeme trávit v tuzemsku nebo budeme jezdit autem či vlakem do sousedních zemí. Myslím, že to na jednu stranu může turistickému ruchu i prospět. Spoustu míst v poslední době trpěla tzv. „over turismem“ a takové Benátky, Barcelona nebo třeba i Praha si určitě načas oddychnou. V některých regionech už to bylo neudržitelné. Cestování už asi nebude taková samozřejmost a nízkonákladová záležitost. Cestovat budou hlavně ti, kdo si to budou moct stále dovolit, anebo je pro ně cestování tak důležité, že budou ochotni pro to hodně obětovat. Cestovalo se ale od nepaměti a na touze lidí poznávat svět současná krize určitě nic nezmění.

Luděk Felcan z CK Alvarez

Obecně v následujících letech méně lidí dosáhne na cestování, někteří si jej nebudou moci dovolit a část lidí bude mít strach. V některých regionech třeba nebude možné do budoucna provozovat individuální turistiku, přibudou další omezení a restrikce volného pohybu. Nemyslím si ale, že by došlo ke skokovému zdražení služeb. Spíše pro nás teď bude nepříznivý kurz USD a EUR. Touha lidí poznávat ale převáží a za pár let se dle mého názoru vše vrátí do původních kolejí.

Irena Anderlová z CK Reina Travel

Neumím si představit, že by si lidé dlouhodobě vystačili s poznáváním krás v zemi, ve které žijí. Stejně tak pro většinu zemí jsou příjmy z cestovního ruchu velice důležitou položkou. Cestovat se bude, nově i s C19, stejně tak jako jsme cestovali doposud za přítomnosti jiných nákaz, které tu s námi jsou již dlouhou dobu. Nicméně dokud bude trvat mediální propagace C19, tak možná některé ohroženější skupiny obyvatel budou cestovat méně.

Šárka Morávková z Alias Travel

Nevím. Bude záležet na pravidlech leteckých společností a na podmínkách jednotlivých zemí. Pokud bude podmínkou očkování, testy, potvrzení o zdravotním stavu, nutnost roušek v letadlech apod., cestujících ubude. Zdraží letenky? Zlevní letenky (už teď jsou levné)? Zruší se některé spoje? Budou nutná víza? Budou všude větší fronty, protože rozestupy vše zkomplikují? Myslím, že Češi se zaměří na Evropu, kterou budou schopní „dojet“ autem. V případě podobného problému jako teď, to bude jistota, že se během pár hodin vrátí domů. Paradoxně by úbytek turistů (především z Asie) celosvětově pomohl. Nárůst cestovatelů byl posledních pět let ve městech téměř neúnosný. Změny se dotknou obou stran, o tom nepochybuji.

Tomáš Plánka z GO Afrika

Věříme, že efekt může být i pozitivní zejména pro klienty. Masová turistika, jak jsme ji znali před vypuknutím pandemie, zřejmě na nějaký čas opadne. V přeplněných turistických atrakcích a plážích je možné očekávat nejen více prostoru, ale také zlepšení místních služeb a vážení si turistů jako zdroje příjmu.

Desislava Kupcová z Unique travel

To je další otázka, na kterou nemáme v současné chvíli jasnou odpověď. Celkové dopady se teprve projeví až po určité době, ale budou veliké. Již teď mnoho podniků ukončilo svůj provoz a koronavirová pandemie decimuje cestovní ruch po celém světě. Spotřebitelé si teď kladou otázku, jak se bude vyvíjet cena dovolené. Spekulace o tom, zda bude cestování levnější nebo naopak dražší je ještě předčasná. Nám teď spíše dělají problém měnové výkyvy.

Tomáš Hubka z Delfin Tarvel

Jediné, co cestovnímu ruchu pomůže, tak to, že se bude zase moci cestovat. Žádné podpory ze strany vlád nejsou dlouhodobě udržitelné a ani by to nebylo správné. Buď se bude cestovat a cestovní kanceláře budou mít své opodstatnění a budou dále fungovat, anebo se cestovat nebude či výrazně méně a jinak a cestovní kanceláře či jejich podstatná většina zanikne či budou výrazně menší. Již nevím, kdo to pronesl, ale nepřežije ten nejsilnější, ale ten, kdo se dokáže nejrychleji přeorientovat a přizpůsobit. Tak uvidíme.

Jana Nováková z CK Dovolená snů

Obávám se, že dopady budou dlouhodobé. Minimálně dva roky se celý cestovní ruch po celém světě bude dostávat z nynější situace. V České republice si myslím, že hodně cestovních kanceláří ukončí svoji činnost. Na druhou stranu to vidíme i pozitivně. Mohlo by ubýt masového cestovního ruchu a vše bude směřovat k udržitelnému cestovnímu ruchu. Na ten se ostatně zaměřujeme i my.

Míra Turák z CK Kudrna

To ukáže asi až čas. Ale věřím, že to cestovnímu ruchu pomůže alespoň z pohledu nahlížení na cestování. Doufám, že lidé začnou více cestovat, poznávat a užívat si cizí země nejen z plážového lehátka u hotelu. 🙂

Pet Želiezko z CK Mundo

Myslím, že se dostane do tak zvaného trvale udržitelného rozvoje a to mu určitě prospěje. Přežijí odpovědní a pracovití profesionálové, naše práce se posune ještě do větší kvality. Možná klientů z počátku ubude, ale pro ty co zůstanou bude radost zájezdy připravovat a realizovat.

A co si o dopadu na turistický ruch myslíte vy? Podělte se s námi v komentářích.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: