Ponořte se do indigových hloubek Korsiky a objevte potopené vraky zahalené tajemstvím

Ponořte se do indigových hloubek Korsiky a objevte potopené vraky zahalené tajemstvím

Korsika svým unikátním přírodním charakterem a osobitou tváří láká především nadšené turisty, kdy si z husté sítě dobře značených tras vybere jak houževnatý turista, tak i rodina s malými dětmi.

Milovníky cyklistiky pak oslovuje zejména oblast Castagniccia, Casinca, Cap Corse, hory ve vnitrozemí nebo západní pobřeží, a na své si přijdou i horolezci, přičemž mezi nejznámější oblasti patří Aiguilles de Bavella.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Modrozelené vody Tyrhénského a Ligurského moře, které obklopují ostrov, v sobě skýtají množství naprosto fantastických lokalit pro potápění, a tak je Korsika také velmi oblíbenou cílovou destinací pro potápěče.

Poblíž města Calvi, jemuž vévodí majestátní citadela a které je dle místních legend rodištěm Kryštofa Kolumba, na písčité dno do hloubky 30 metrů zve americký bombardér B17, jehož křídla se čtyřmi motory a sedačky pokryté barevnými porosty hub působí naprosto monumentálním dojmem. Za druhé světové války bylo jeho úkolem shodit pumy na železniční uzel u italské Verony a znemožnit tak zásobování německých vojsk. Nepřátelským stíhačkám se však během útoku podařilo letoun těžce poškodit, přičemž tragicky zahynuli tři vojáci z desetičlenné posádky a letoun byl posléze nucen nouzově přistát na vodní hladinu.

Poměrně snadný, ale zato velmi hezký ponor se nabízí poblíž městečka Tizzano v zátoce Mortoli. Pilot dvoumotorového vrtulového letounu Vickers Vicking byl v roce 1950 pro poruchu motorů nucen nouzově přistát na mořské hladině, přičemž zachránil životy celé posádky i všech cestujících, kterým se podařilo bezpečně doplavat na nedaleký břeh. Dnes tu v hloubce zhruba 12 metrů na písečném dně leží už jen pouhé torzo britského letadla s rozpětím křídel 27 metrů, které prozatím poskytlo útočiště hejnům drobných rybek, ale pod vlivem ničivé síly mořských proudů velmi pozvolna podléhá své zkáze.

Havárii s nešťastným koncem připomíná přes osm metrů vysoký kamenný památník French frigate Sémillante. V roce 1855 se v bouři, husté mlze a silném větru ztratil a následně potopil 54 metrů dlouhý trojstěžník francouzského námořnictva s názvem Sémillante. Během havárie zahynulo bezmála 600 pasažérů, jejichž mrtvá těla moře po několik týdnů omývalo o skalnaté břehy na jihu ostrova Lavezzu. Pozůstatky obětí byly nakonec z moře vyloveny a pohřbeny na hřbitově Cimetière de La Sémillante na ostrově. V hloubce 16 metrů na tomto místě leží již jen nepatrné pozůstatky vraku lodi.

Mezi ostrůvky Lavezzu a Cavallo se rozkládá přírodní rezervace Merouville, jejíž název vznikl odvozením z francouzského „mérou“ – „mořský okoun“. Pokud si zde chcete užít ničím nerušené potápění, přivstaňte si a vyrazte už časně z rána, jedná se o velmi oblíbenou potápěčskou destinaci a obzvlášť za hezkého počasí již po osmé hodině vyjíždí z nedaleké základny v Bonifaciu, opevněného středověkého města vystavěného na vysokých křídově bílých vápencových útesech, loď plná potápěčů. Mezi mohutnými zatopenými žulovými bloky, které porůstají trsy zlatavých gorgónií, můžete narazit například na chobotnice i další středomořské živočichy. Navzájem se zde prohánějí obrovští kanici i drobounké salpy nebo kněžíci a u dna líně „polehávají“ maskované ropušnice i pestrobarevné hvězdice.

V přilehlé zátoce Porto-Vecchio k nenáročným ponorům z hloubky 12 metrů vybízí dokonale zachovalý vrak 50metrové lodi s příznačným názvem „La Pecorella“, tedy „Ovečka“, kterou zde přímo na útes, jež jí učinil mohutnou díru do dna, navedl její opilý kapitán.

Nejkrásnější korsický vrak uvězněn v modrém indigu

Dva nádherné vraky ztroskotaných lodí ležících na písečném dně hluboko v mořském indigu můžete objevovat nedaleko města Linguizzetta. První z nich leží v hloubce 35 metrů a často je označován za nejkrásnější vrak Korsiky. Je jím 55 metrů dlouhá italská nákladní loď Alcione potopená v roce 1943. Tím druhým je velmi dobře zachovalý bombardér B25 s neporušeným kulometem. Potopen byl za druhé světové války a dodnes odpočívá v hloubce 20 metrů, kam láká i potápěče začátečníky. Ti možná rádi využijí služeb mladičkého, ale zkušeného certifikovaného potápěče a mořského biologa Jean-Marie Espervie, který s nadšením sdílí svou vášeň i znalosti podvodní fauny i flóry s dalšími potápěči.

Utržený „ocas“ ležící opodál amerického bitevního letounu P-47 Thunderbolt potopeného nedaleko městečka Santa Severaje dokladem o nouzovém přistání na mořské hladině. Přestože trup i křídla porostlá mořskými řasami již dávno osídlili nejrůznější mořští tvorové, včetně hrozivě vyhlížejících murén, jeho zachovalé kanony a kulomety z hloubky 38 metrů doposud výhružně trčí směrem k hladině.

Korsika vás nezklame ani v případě, pokud raději cestujete za památkami a poznáváním historie. Navštivte například romantické přístavní městečko Ajaccio, rodiště velkého Napoleona Bonaparte, nebo malebné přímořské letovisko Porto s unikátní výborně zachovalou janovskou strážní věží, jež se jako dominanta tyčí nad zálivem Golfe du Porto. Z Porta je lodí dobře dostupná nedaleká přírodní rezervace Scandola. Unikátní suchozemskou i podmořskou středomořskou faunu zde utváří například delfíni a lachtani, neobvyklé druhy ryb nebo početné kolonie racků a kormoránů. Z flóry se tu vyskytují na stovky druhů mořských řas a jiných vodních rostlin.

Za „nejkorsičtější“ město Korsiky je označováno Sartene charakteristické úzkými schodišti a křivolakými stinnými uličkami nečekaně ústícími do tajuplných zákoutí. Bránou Korsiky je Bastia, po Ajacciu druhé největší a zároveň nejživější město ostrova. Nad malebným starým přístavem Vieux Port, který poněkud ochranářsky obklopují opuštěné starobylé domky, kdysi obývané rybářskými rodinami, se do výšky tyčí citadela Terra Nova.

Korsika nabízí naprosto jedinečnou rozmanitost krajiny, především v kombinaci moře a hor. Zdejší vrcholky se zvedají do výšky více než 2000 metrů a odpočívat pak můžete na 1000 kilometrech středomořského pobřeží. Ostrov navíc obývá komunita, která je velmi hrdá na své přírodní i kulturní dědictví, a tak Vám nabídne autentickou dovolenou. Všechny informace o Korsice najdete na www.visit-corsica.com

Zkušenosti čtenářů

Petra

Strašně ráda chodím na dovolené na výlety lodí ale pod vodu by mě nikdo nedostal. 😀 To máte můj obdiv. Jinak pěkný článek. Jakou top destinaci byste mi ve Francii doporučili? Nejlepší z těch co nabízí boataround.com/cz protože tam mám slevu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: