Poklady černomořského Sozopolu

Poklady černomořského Sozopolu

Pokud se letos chystáte do Bulharska a nemůžete se rozhodnout, zda byste raději dlouhé kilometry čistých pláží, zajímavé procházky po památkách nebo neporušenou přírodu, můžeme vám s čistým svědomím navrhnout oblast města Sozopolu, která nabízí příhodnou kombinaci všeho pěkného.

Jak je na bulharském pobřeží Černého moře skoro zvykem, městečko Sozopol se nachází na úzkém poloostrově asi 35 kilometrů jižně od Burgasu. Staré město se může pyšnit originální zástavbou, kde dřevěné domky z 19. století poskytují svým druhým, do ulice převažujícím patrem příjemný stín a typicky křivolaké uličky vyzařují neopakovatelnou atmosféru. Poklady Sozopolu však mají kořeny mnohem hlouběji v historii.

Oblast starověké Thrákie

Sozopol je jedním z nejstarších měst starověké Thrákie. První osídlení se datuje už do doby bronzové a nálezy naznačují čilou námořní dopravu. Současné město bylo založeno už v 7. století př. n. l. kolonizujícími Řeky, takže nouze není ani o antické památky. Zajímavostí je fakt, že tehdejší znak města, lodní kotva, pronikl i na zde ražené mince. Z dalších období stojí za pozornost místní kostely, které reflektují zdejší náboženský vývoj, oslavující jak původní řecké, tak nověji „bulharské“ svaté Cyrila a Metoděje.

Pokud přece jen preferujete čas strávený přímo u moře, městská pláž se nachází od centra doslova „co by kamenem dohodil“, hned za hlavním parkem u starého města. Pokud se chcete vyhnout hlavnímu návalu ostatních, můžete si dojít na o něco vzdálenější jižní pláž. Nachází se poblíž malého rybářského přístavu, kde si můžete zakoupit třeba jeden z mnoha nabízených kurzů potápění.

Abychom nezapomněli na přírodní krásy, musíme zmínit nedalekou řeku a přírodní rezervaci Ropotamo. Oblast se někdy nazývá bulharskou „Amazonkou“ (stejně jako vlastní Sozopol bulharským „Saint Tropez“) a dostanete se tam hlavně v létě. Vyplatí se naslouchat místnímu průvodci, který vám ukáže i ty nejskrytější krásy zdejší neporušené přírody.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí