Playa Del Carmen – neobyčejné místo na Mayské riviéře

Playa Del Carmen – neobyčejné místo na Mayské riviéře

Playa del Carmen je jedno z mála míst v Mexiku, kde se opravdu stojí zastavit a poznat mexickou kulturu, podívat se po okolí nebo zde pár měsíců pracovat jako digitální nomádi. Playa je střed mexického života, kde najdete i veškerý servis jako v Evropě. Ani o lokální práci tady není nouze.

Častou první zastávkou při cestě do Mexika a na Mayskou riviéru, je město Cancún. Je to však město prakticky o ničem. Jedna část je obyčejná mexická zástavba a druhá část na pobřeží, je složena pouze z turistických hotelů v americkém stylu Floridy. Pouhou hodinku jízdy po mexické riviéře směrem na jih se však dostanete do krásného městečka Playa del Carmen, kde můžete zažít to pravé Mexiko.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Playa je asi nejdůležitější zastávkou mezi Cancúnem a Tulumem. Za několik desetiletí se původně malé městečko,díky rychlému nárůstu turismu a přílivu pracovních příležitosti, rozrostlo až na více než statisícové město. Ještě v 70. letech, ale mělo toto město pouhých 30 tisíc obyvatel.

Dnes zde najdete banky, supermarkety, prodejny s auto potřebami i levné hotely, volně rozprostřeny zejména podél Av. Juaz, která tvoří hlavní vstup do města ze silnice 307.

Veškerý turistický život se točí kolem 5. Avenue, kterou lemují mezinárodní restaurace, obchody s lidovým uměním a malé hotýlky. Zde si opět můžete objednat i potápění, projížďku lodí na člunu nebo výlety na archeologická naleziště. Jižně od města je i golfové hřiště Playcar.

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Ráj na zemi pro digitální nomády

Playa del Carmen je ideálním místem pokud se chcete v Mexiku zdržet několik týdnů nebo měsíců, podobně jak to dělávají digitální nomádi. Pokud mluvíte anglicky a španělsky, není problém získat práci v některém z barů, hotelů nebo kdekoliv v turistickém ruchu.

Výdělek je podobný jako v Česku, ale pokud se „zaklimatizujete“, tak máte poloviční výdaje na život a hlavně neuvěřitelnou zkušenost. Život v Mexiku není jen o práci, ale hlavně o zábavě a o fiestách, které jsou v Playa opravdu na každém rohu. Velice doporučuji bar na roHu 20. a 4. avenue, kam chodí hlavně cizinci, kteří se rozhodli usadit v Playa del Carmen.

Playa je také skvělým výchozím místem pro výlety po Yucatánském poloostrově. Můžete se vydat lodí na ostrov Cozumel, nebo maršutkou za pár pesos k Alabastrovému hradu v Tulum, či ještě dále na pyramidy v Coba.

Mayské naleziště – Tulum

Tulum patří mezi nejelegantnější a nejoblíbenější mayské naleziště na Mayské riviéře. Nachází se sice na jejím jihu, z Playa del Carmen za necelou hodinku, z Cancúnu za dvě. Před jeho vchodem uvidíte létající Maye. Obrovský kolotoč nazývaný Voladores, na kterém se muži spouštějí dolů na laně zavázaní pouze za nohy. Kvůli ochraně tohoto parku, budete muset k ruinám Tulum absolvovat kratší cestu.

Nádherná místa, tradice, úžasné astrologické úkazy a mnoho neobjeveného, to je svět Mayů. Při návštěvě každého z pěti míst, vám půjde mráz po zádech a bude cítit odkaz dávné civilizace. Návštěvu prakticky každého mayského naleziště můžete absolvovat s místním průvodcem. Je to snad nejkrásnější cesta, jak toto místo poznat, a pak se vrátit do stejných míst o samotě a nasávat jeho atmosféru a historii.

Mexická džungle

Coba je další úžasné mayské naleziště, které se zvedá z husté džungle asi hodinu cesty od pobřeží. Toto archeologické naleziště má plochu plných 210 kilometrů čtverečních a zřejmě bývávalo největším městem na poloostrově. Dnes je restaurováno jen 5 procent staveb a návštěvníci tu v parnu stoupají po 120 schodech na majestátní pyramidu Nohuch Mul.

Ticho narušuje jen křik divokých papoušků a občasné praskání větví, na kterých se pohupují Kotulové. Na konci sotva znatelných cest dojdeme k pozůstatkům míčového hřiště, malých pyramid a chrámů. Uprostřed vegetace stojí také množství zdobených stél s tesanými podobiznami králů a královen v životní velikosti a s dlouhými hieroglyfickými texty. Současní Mayové zde před dvěma nebo třemi stélami dosud zapalují svíčky a modlí se. Nezapomeňte na dostatek vody a na mapu, kterou vám dají u vchodu zdarma. Doporučuji také půjčit si kola, protože některé památky jsou poměrně daleko od sebe.

Zkušenosti čtenářů

Cestopisnik.cz

Jak nám bylo řečeno, tak ani v Tulumu není úplně jednoduché sehnat práci někde za barem. Je velmi obvyklé, že se tam pracuje jen za ubytování. Je spousta nadšenců, kteří tam chtějí prostě být a tuhle práci dělají, aby se nenudili. Takže výdělky bych asi s ČR nesrovnával. Je to o štěstí. Momentálně je ale sezóna u konce. Moc velká poptávka po práci tam nebude. Za poslední 4 roky se prý snížila návštěvnost východního pobřeží Yucatanu na polovinu. To je pro návštěvníky super, ale pro někoho, kdo tam chce pracovat už ne. Nejsou potřeba lidi. Veškerý turistický ruch se z jihu přesouvá severněji do k Cancúnu. Letos bylo v hlavní sezóně v Tulumu skoro prázdno a v Cancúnu jsme také byli překvapeni. Báli jsme se totálního masakru, ale byl tam klid a na plážích volno. Náš cestopis a další informace k Mexiku najdete tady: Cestopis z Mexika. Mexiko je nádherné a Yucatán je super. Rozhodně se neomezujete jen na jedno místo a udělejte si aspoň pár výletů do okolí. Strávit všechen čas jen na pláži by byla obrovská škoda.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí