Pedro Paez – objevitel pramenů Nilu

Pedro Paez – objevitel pramenů Nilu

Církví byl poslán do Indie a poté na misi do Etiopie. V Africe žil skoro dvacet let a mimo jiné záslužné objevy a poznatky nalezl prameny Nilu.

PAEZ Pedro (též Pais) (* 1564, Olmeda poblíž Toleda, Španělsko, † 20. 5. 1622, Gorgor, Etiopie) – portugalský jezuita a cestovatel

Splnilo se mi to, po čem tak toužili Kýros, Kambýses, Alexandr i Julius Caesar… Uviděl jsem prameny Nilu! Jezuitský misionář v Etiopii, Pedro Paez, v roce 1613 (nebo 1618) opravdu nalezl prameny Nilu – ale jen jeho menší zdrojnice, Modrého Nilu, pramenícího v Etiopii. To ovšem jeho roli v poznávání Afriky nijak nezmenšuje.

Pedro Paez pocházel ze Španělska, to ale v letech 1580–1640 tvořilo s Portugalskem personální unii, a tak byl mladý jezuita poslán (asi roku 1587) do řádové koleje v centru Portugalské Indie, v Goa. O dva roky později byl ale znovu přeložen a pověřen misiemi v Etiopii, cestou však upadl do otroctví a v letech 1589–96 byl nucen tvrdě pracovat u svých „majitelů“ v Jemenu. Několik dalších let pak žil v Egyptě a teprve v roce 1603 se přes Massawu dostal do etiopského hlavního města Gonderu.

V Etiopii pak Paez žil téměř dvacet let, až do své smrti. Hlavně centrální část země důkladně procestoval a získal o ní velké množství informací. Jako první Evropan navštívil jezero Tana a určil, že z něho vytéká mohutná řeka, která je nejspíše totožná s Nilem; tomu by napovídala i shoda mezi obdobím dešťů v Etiopii a počátkem egyptských záplav. Paezovy zprávy přinesli do Evropy jeho kolegové, Antonio Fernandes, Manuel de Almeida a J. Lobo.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Zkušenosti čtenářů

Jiří

Neni pravda, udělal to James May.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: