HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Pedro João Baptista – pěšky v Africe

Pedro João Baptista – pěšky v Africe

To, že byl Baptista negramotný a že jeho poznatky z cest nepřinesly nic moc nového, zastíní prvenství v přechodu napříč Afrikou od Atlantiku do Mosambiku. A to v obou směrech.

BAPTISTA Pedro João (18.–19. století) – portugalský obchodník a cestovatel

Baptista patří k nejznámějším „pombeiros“, obvykle negramotným obchodníkům smíšeného africko-portugalského původu, kteří na svých cestách za obchodem do vnitrozemí černé Afriky často prošli dlouhé pochody přes jinak neznámé oblasti. Pocházel z Angoly; spolu s přítelem, kterým byl Amaro (nebo Anastasio) José, vyrazili v roce 1802 (nebo 1804?) z Benguely na východ.

Několik let pobývali v říši Lundů (na hranicích dnešní severovýchodní Angoly a Konga), v letech 1806–10 v říši krále Kazembeho na řece Luapola, mezi jezery Mweru a Bangweolo. Asi roku 1811 pak odtud zamířili k jihovýchodu a dorazili do portugalské obchodní stanice Teté na dolním toku řeky Zambezi.

V roce 1814 Baptista a José prošli toutéž cestou v opačném směru; přinesli řadu zajímavých informací o africkém vnitrozemí, ale jejich hodnota byla snížena zcela nepřesným odhadováním směrů a vzdáleností. Nicméně jejich cesta má jedno prvenství, neboť nikdo před nimi neprošel napříč celou Afrikou od Atlantského oceánu až do Mosambiku, natož pak v obou směrech.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: