Památky po zemětřesení na Jávě

Památky po zemětřesení na Jávě

Yogyakarta a její okolí je vyhledávanou zastávkou cestovatelů. Při nedávném zemětřesení mnoho památek utrpělo velké škody. Podíváme se, v jakém stavu se nyní nacházejí.

Mezi největší historické skvosty patří buddhistická stúpa Borobudur (UNESCO), hinduistický chrámový komplex Prambanan (také UNESCO), hrobky místních vladařů v Imogiri či palác sultána Kraton.

Palác sultána Kraton – yogyakartský kraton je komplexem různých budov, paláců a altánů. Část paláce je přístupná návštěvníkům, v druhé části žije guvernér zvláštní obasti Yogyakarta, sultán Hamengkubuwono X se svou rodinou. Sál Trajumas, kde byly uloženy starobylé nástroje orchestru gamelan a další cenné předměty panovnické rodiny, se zřítil. Sál Srimanganti používaný pro recepce a kulturní představení utrpěl praskliny v základech budovy, popraskaly také nosné sloupy. Vnitřní část palácového komplexu popraskala, v sále Pagelaran, kde se konají velké palácové či veřejné oslavy, popraskaly sloupy. Popraskaný je také sál Bangsal Sithinggil, kde se také částečně zhroutila střecha.

Pevnost Baluwerti – starobylé brány tradiční pevnosti obklopující palácový komplex popraskaly, významně bylo poničeno pět rohových hradeb.

Vodní palác Tamansari – Tamansari původně sloužil jako obranná pevnost a místo pro odpočinek a zábavu panovníka Hamengkubuwona I. Od roku 2003 patří Vodní palác na seznam světově ohrožených památek. Stavba popraskala a v hlavním paláci spadla střecha.

Muzeum kočárů – muzeum, kde jsou vystaveny kočáry yogyakartských panovníků. Poškozená je střešní krytina, spadly nosné stěny.

Panggung Krapyak – pódium, kde se původně konaly slavnosti spojené s lovem, popraskalo.

Paláce příslušníků sultánovy rodiny – zcela se zřítil sál Dalem Wironegaran (Suryomentaraman) a hlavní palác Dalem Pugeran Brontokusuman a palác Dalem Yudonegaran (Yudaningratan) již nestojí rovně.

Čtvrť nJeron Beteng – v této čtvrti bydlí sloužící panovníka. Několik tradičních javánských domů v této oblasti bylo částečně nebo úplně poškozeno.

Čtvrť Kotagede – část města, která je domovem mnoha stříbrotepců a vyhledávaným místem pro nákupy výrobků ze stříbra. Ve Velké mešitě popraskaly sloupy střechové terasy, zdi kolem mešity se zřítily. Mnoho tradičních domů v této oblasti bylo zcela poničeno.

Ulice Prawirotaman – nyní se zde soustředí výrobny batiku, ale dříve byla tato oblast rezidenční čtvrtí sultánových vojáků. Hotely a kavárny v této oblasti hlásí značné poškození, některé budovy se zcela zřítily.

Kostel Ganjuran – kostel z roku 1924. Několik jeho stěn se zcela zřítilo.

Hinduistický chrámový komplex Prambanan – od roku 1991 je tento dechberoucí chrámový komplex zařazen na seznamu Světového kulturního dědictví. Poškozeny byly chrámy Brahma, Nandi, Apit a Patok, části těchto chrámů se zcela zřítily.

Chrámový komples Plaosan – chrámový komplex s prvky buddhistické i hinudistické architektury datující se do 9. století. Části chrámu se zřítily.

Chrám Sojiwan – chrám z 9. století. Některé části chrámu se zřítily.

Továrna na cigarety Tarumartani – postavená v roce 1918, nyní je narušena její konstrukce.

Jalan Malioboro – hlavní tepna Yogyakarty, kde se soustřeďuje mnoho obchodů, trhy a turistický ruch. Poškozeno bylo mnoho starých čínských krámků.

Batikové centrum v Bayat – mnoho domů bylo poničeno, několik místních řemeslníků přišlo o život.

Centrum keramiky v Bayat – mnoho domů bylo poničeno, několik místních řemeslníků přišlo o život.

Kasongan – středisko výroby keramiky. Většina domů se v této oblasti zřítila.

Hřbitov panovníků v Imogiri – brána, kterou nechal postavit Sultan Agung v roce 1632 se zcela zřítila, některé brány a zdi uvnitř hřbitova se zřítily částečně.

Muzeum batiku v Imogiri – brána muzea se zřítila, muzeum bylo poškozeno částečně.

Tradiční trh v Surakartě – založen v letech 1632-1646. Budova trhu postavená v roce 1961 se zcela zhroutila.

Dům „klíčníka“ (Juru Kunci) v Surakartě – tento dům využíval dříve místní regent pro recepce. Komplex značně popraskal, veranda (pendopo) se zcela zřítila.

Hřbitov panovníků v Surakartě – vchodová brána a přilehlé zdi jsou částečně zbořeny.

Článek byl převzat z webu „Tenggara – Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí jihovýchodni Asie“  (http://www.tenggara.net)

Zkušenosti čtenářů

Martin Tocik

Na vysvetlenou: clanek je prevzat z informaci turisticke informacni kancelare v Yogyakarte par dni po zemetreseni. Podle mne se nektere informace neshoduji s realitou, napriklad v Surakarte (Solo) nespadla ani jedna budova. Proste pokud chcete jet, tak jedte a presvecte se sami… Prambanan castecne porad pod lesenim, zkusim zjistit, zda uz je otevreny i vnitrni chramovy areal. (Vzdy kdyz kolem nej jedu, ani se uz nezastavim 🙂 Borobudur uplne bez poskvrnky, jedna mala cast se opravuje, ale ne kvuli zemetrasu.

Radka
Martin Tocik:

Je to síla :o(( V těch místech jsem byla, Indonésie celá mi hodně přirostla k srdci a tak mě moc mrzí, že mají poslední dobou takovou smůlu na živelné pohromy :o(

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí