Otto Finsch – vědec na Nové Guineji

Otto Finsch – vědec na Nové Guineji

Německý přírodovědec a hlavně cestovatel po Nové Guineji aktivně prosazoval myšlenku její kolonizace svou rodnou zemí.

FINSCH Otto (* 8. 8. 1839, Bad Warmbrunn, nyní Ciepłice Zdrój, Polsko, † 31. 1. 1917, Braunschweig, Německo) – německý přírodovědec a etnograf

Od Bismarckovy éry se sjednocené Německo snažilo získat podíl na bohatství, jež evropským zemím přinášely kolonie. Jedním z exponentů německé expanzivní politiky v Tichomoří se stal Otto Finsch. Jako obchodník procestoval Balkán a roku 1876 vedl výzkumnou expedici do západní Sibiře. Zabýval se přírodou, ale i životními způsoby obyvatel pohoří Altaj, Turkestánuseverozápadní Číny. V letech 1879–82 podnikl svou první cestu do Oceánie. Navštívil některé ostrovy Mikronésie, Austrálii, Nový Zéland a především Novou Guineu, která se stala středem jeho dalšího badatelského zájmu.

Do nitra Nové Guineje

S podporou politických kruhů bis­marckovského Německa nastoupil v červ­nu 1884 cestu, jejímž cílem byla Nová Guinea. Na lodi Samoa se nejprve zastavil na Bismarckově souostroví, kde už tři roky působila německá faktorie, a 11. září 1884 přistál v zálivu Astrola­bium. Pokračoval k pobřeží Miklucho-Maklaje, které dostalo jméno císaře Viléma (a také další ostrovy v sousedství nazval podle osobností hohenzollernského vládnoucího rodu; na mapě se objevila i pohoří se jménem Hahnemannovým a Bismarckovým).

Důležitým Finschovým objevem byla řeka Sepik na severu ostrova (Finsch ji nazval podle císařovny Augusty). Vracel se s bohatými sbírkami zoologického a etnografického materiálu, který se stal ozdobou německých muzeí.

Otto Finsch pak daleko intenzivněji prosazoval ideu kolonizace Nové Guineje Německem. Základem jeho dalšího pronikání na ostrov se stala Společnost pro kolonizaci Pobřeží císaře Viléma (vznikla roku 1885), která organizovala výpravy za dalším poznáváním obtížně přístupného ostrova. K jejím exponentům patřil viceadmirál Georg von Schleinitz (1834–1910), velitel oceánografického plavidla ­Gazelle. Jeho výprava objevila roku 1886 ústí Sepiku a řeku Ramu. V německých výzkumech na Nové Guineji pokračovali Ernest TappenbachKarl Lauterbach, kteří se vydali k hornímu toku Ramu a zkoumali horské hřbety ve vnitrozemí ostrova.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: