Norderney: německý ostrov klidu, odpočinku a čisté přírody

Norderney: německý ostrov klidu, odpočinku a čisté přírody

Východofríské ostrovy se nacházejí na severozápadě Německa v srdci Waddenského moře, přírodního světového dědictví UNESCO, kde je čas udáván silou vln, větru a vody. Jedním z těchto německých ostrůvků je Norderney, který je zároveň nejstarším lázeňským resortem v Severním moři. Svět se v tomto písečném přímořském letovisku točí především kolem thalassoterapie, která v sobě spojuje léčivou sílu mořské vody, rostlin a bahna a je považována za dar moře lidem.

Podobně jako ostatní Východofríské ostrovy je i Norderney tvořen převážně písečnými dunami, někdy i 20 metrů vysokými. Na písečných plážích Severního moře vyrostly první lázně na sklonku 18. století a rychle se staly místem odpočinku tehdejší smetánky. Sílu moře tu objevovali i Franz Kafka, Otto von Bismarck nebo Heinrich Heine. Tuto éru na ostrově také dodnes připomínají četné romantické hotely z minulého století.

Turistika v písku a bažinách

Pro vášnivé cyklisty, běžce i turisty se mezi bílými kopečky písku klikatí množství stezek. Ztratit se dá jen stěží, během svého výletu jsou návštěvníci téměř pořád obklopeni mořem. Objevné cesty v krásné krajině tu pádí podél severomořských dun, kolem pastvin, mezi malými stromky a po chodnících vedoucích po zdejších proslulých bažinách. Ostrov je ideální pro rodiny s dětmi a vítaní jsou také vaši chlupatí psí mazlíčci. Mořská zahrada národního parku se rozkládá na ploše 2 800 km², kde je stále co objevovat.

Stále populárnějším mezi turisty se stává právě běh, který je pro mnohé neodmyslitelnou součástí ozdravného pobytu. Ostrov Norderney nabízí i desítky kilometrů dlouhé trasy písečnou a travnatou krajinou, s pořádnou dávkou čistého slaného vzduchu. S konkrétní trasou, případně cyklostezkou, rádi poradí v místním infocentru. Je ale opravdu z čeho vybírat, ostrov se dá doslova prošlapat skrz naskrz.

Když nezkrotné moře léčí

Thalassoterapie je tisíce let stará léčebná metoda pocházející z antického Řecka, která využívá blahodárné působení moře a mořských produktů jako jsou řasy, bahno, písek a mořská sůl. Ty obsahují velké množství minerálů a prvků včetně hořčíku, vápníku nebo jódu, a tím pomáhají lidskému tělu.

Mimo jiné zlepšují prokrvení, čistí a zpevňují pokožku a uvolňují svalové křeče. Kromě kosmetické proměny ale tato terapie mořskou vodou působí blahodárně i na vysoký tlak nebo různé plicní a kožní onemocnění. V neposlední řade je ale thalassoterapie vhodná pro každého unaveného člověka, který hledá trochu relaxace, detoxu a zklidnění ve slané léčebné koupeli.

Turistická stezka. Foto: DZT/TMN

Síly moře byly v Norderney zkroceny v rozlehlém lázeňském centru, oceněném v kategorii „Nejlepší veřejné lázně“ trofejí Health & Spa Award. Centrum nabízí také různé wellness procedury, sauny, páry a bazény s mořskou vodou, kde se thalassotherapie může vyřádit všemi možnými způsoby.

Trochu jiný odpočinek u moře

Východofríské ostrovy jsou ideální pro vyznavače pohodové odpočinkové dovolené, kteří se ale nechtějí smažit celé dny na pláži. I okolní ostrovy mají co nabídnout, Norderney je ale jediný, na který se dá dostat autem.

Ostatní ostrůvky se snaží jet ve velmi ekologickém rytmu, což se dá poznat i podle tamního množství větrných elektráren. Jak lépe se dá odpočívat, než u příjemně vyhřátého moře s oceňovanými lázněmi a kilometry stezek klikatícími se v nedotčeném německém národním parku?

Západ slunce na moři. Foto: DZT/Staatsbad Norderney GmbH

Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí