HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nikolaus Federmann – nejznámější německý dobyvatel Jižní Ameriky

Nikolaus Federmann – nejznámější německý dobyvatel Jižní Ameriky

O nalezení bajné zémě El Dorado se pokoušelo mnoho cestovatelů. Jedním z nich byl i německý conquistador Federmann.

FEDERMANN Nikolaus (* okolo 1500, Ulm, Německo, † 22. nebo 23. 2. 1542, Valladolid, Španělsko) – německý cestovatel a conquistador

Augsburští Welserové podporovali bohatými úvěry po celá desetiletí mocenské ambice Habsburků na evropské pevnině. Neváhali přispět Karlu V. k zisku koruny císaře římského i jeho bratru Ferdinandovi na cestě za českým a uherským královským trůnem. Karel ocenil jejich služby udělením privilegia na kolonizaci Jižní Ameriky, které Welserové získali spolu s kostnickými bankéři Echingery v roce 1528.

Oba bankovní domy zřídily společ­nosti pro obchod s Novým světem a Wel­serové se zabývali těžbou drahých kovů v jihoamerickém vnitrozemí. Mezi důlními odborníky, které augsburští bankéři vyslali do Ameriky, byli i horníci z Jáchymova (vedl je Hans Trumpel, který spolu s dalšími důlními odborníky přistál v prosinci 1528 na Haiti), první obyvatelé českých zemí v Novém světě. Koncem 20. let připluly čtyři welserovské lodi se třemi stovkami žoldnéřů na pobřeží Venezuely. Na jižním pobřeží Karibského moře vznikly první pevnosti, z nichž vycházeli conquistadoři ve službách „státu Welserů“, jak se jejich osady v Jižní Americe nazývaly.

Za El Doradem

V únoru 1529 se vydal ze zálivu Coro i Ambrosius Echinger (též Dalfinger, asi 1500–1532 nebo 1533 ), kterého současníci označovali jako „nejkrutějšího z krutých“. Oprávněnost této charakteristiky dokazoval Echinger při loupežných výpravách v okolí zálivu Maracaibo i v blízkých horách. V roce 1531 se vypravil přes pohoří Sierra Perijo do povodí Magdaleny. Při hledání bájného El Dorada objevil dolní tok řeky Cauky. Při další výpravě do vnitrozemí (1532) obklíčili Echingera s jeho oddílem ve východních Kordillerách Indiáni a německý dobyvatel podle některých zpráv padl přímo v boji, podle jiných zemřel na následky svých zranění v Coro.

V hledání El Dorada pokračoval Echingerův nástupce Georg Hohermuth (též Georg von Speyer či Jorge Espira, 1500–1537), který přistál roku 1534 na pobřeží Venezuely a v květnu 1535 se vydal na jih. Prošel pohořím Merida a dostal se k řekám ApureMeta. V blízkosti rovníku se dostal k řece Japura, která patří do povodí Amazonky. Nenašel horské přechody na náhorní plošinu, kde žili Čibčové a ležela vysněná „zlatá země“. Na úpatí Východních Kordiller utrpěla Hohermuthova výprava těžkou porážku a musela se obtížně vracet do Cora. Její pochod, který obnášel 3 500 km, patří k nejdelším výpravám conquistadorů 16. a 17. věku.

Na scénu přichází Federmann

Nejznámějším z německých dobyvatelů v Jižní Americe byl Nikolaus Federmann, který se krátce po Echingerovi vydal v roce 1530 z Cora jižním směrem. Podobně jako Hohermuth překročil pohoří Mérida a putoval v nížinách kolem řeky Portuguesa v povodí Orinoka. Obrátil se na jihozápad, ale pro silný odpor místních obyvatel musel ustoupit.

Do Venezuely se Federmann vrátil v roce 1535 a se čtyřmi stovkami mužů znovu pronikl k řece Portuguese (1536). Po pláních protkaných přítoky Orinoka mířil na jihozápad. Dostal se k řece Meta a proti jejímu toku až do míst, kde G. Jiménez de Quesada založil Santa Fé de Bogota a kam z jihu pronikl Belalcázar. Za bohaté výkupné ustoupil a po řece Magdalena se dostal na karibské pobřeží a ze španělské osady Santa Marta odplul do Evropy.

V té době se už nachýlil osud welserovského státu v Jižní Americe. Poslední německou výpravu v této části světa vedl v letech 1541–45 Hohermuthův společník při hledání El Dorada Ph. von ­Hutten, bratr známého humanisty Ulricha von Huttena. Při cestě na jih se dostal k řece Guaviare (levý přítok Orinoka), kde ­utrpěl ve střetnutí s Indiány z kmene Omagua těžkou porážku a se zbytkem zubožené výpravy se vrátil do Cora. S Huttenovým působením je spojen konec welserovského státu na území Vene­zuely, které přešlo do vlastnictví španělské koruny.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Zkušenosti čtenářů

Bohumil Federmanmnn

Zajímalo by mne pokračování Federmannova rodu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: