HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Niccolo dei Conti – obnovený křesťan

Niccolo dei Conti – obnovený křesťan

Při své cestě sice Conti konvertoval k islámu. Po návratu se ale vrátil ke křesťanství a sepsal pro papeže cestopis o svém putování po Asii.

CONTI Niccolo dei (* asi 1395, Benátky, Itálie, † 1469, asi tamtéž) – italský kupec a cestovatel

Původem Benátčan Niccolo Conti žil už od svého mládí v Damašku, odkud se také v roce 1424 vydal na cesty do Orien­tu. Přes Hormuz se dostal do Indie (navštívil i Vidžajanagar) a na Cejlon, odtud k ústí Gangy, po souši k řece Iravadi, do Bangkoku a snad přes Kambodžu do jižní Číny.

Zpátky se vrátil přes indonéské ostrovy (Kalimantan, Jáva) a přes Kalikat, Jemen a Rudé moře dorazil do Káhiry. V Egyptě konvertoval k islámu, nicméně roku 1444 se vrátil do Benátek a posléze požádal papeže Evžena IV. (1431–47) o rozhřešení. Ten je Contimu udělil, současně mu ale nařídil, aby sepsal cestopis (pomohl mu s ním papežský sekretář a zkušený kronikář Poggio Bracciolini). Kniha vyšla tiskem roku 1492 (Historia de varietate fortunae libri quattuor), není ale úplná a není ani možné podle ní sestavit přesný itinerář Contiho cesty. Přinesla však důležité zprávy o indickém vnitrozemí a také o některých dalších zemích, zejména o Barmě, ThajskuJávě.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: