Německý národní park Müritz je rájem pro vodní živly

Německý národní park Müritz je rájem pro vodní živly

Úžasný kout přírody s množstvím jezer a bujné zeleně – to je národní park Müritz na severu Německa. Nachází se mezi Berlínem a Rostockem na jihu spolkové země Meklenbursko – Přední Pomořansko. Velkou část jeho plochy zabírají jezera v čele se stejnojmenným Müritz.

Díváme se na počasí, protože chceme přejít Malou Fatru, ale předpověď není dobrá. Dál brouzdáme internetem a pokukujeme po Rujáně, až narazíme na oblast Müritz – Nationalpark. Začtu se a po chvilce je jasno, kde strávíme příštích pět dní. Stačí naložit kajaky a koloběžky a jede se…

Národní park Müritz leží asi 140 km severně od Berlína. Celkem v něm je stovka jezer a bezpočet menších rybníků. Jezero Müritz (ze slovanského morcze = „malé moře“) je s rozlohou 117 kmdruhé největší v Německu po Bodamském jezeře. Některá přilehlá jezera jsou chráněná a nesmějí na ně motorové čluny, kolikrát se k nim nedostanete ani po cyklostezce.

V oblasti hnízdí plno vzácných ptáků, jako je například orel mořský nebo jeřáb šedý. Národní park Müritz je pro vodáky zajímavý především tím, že jednotlivá jezera jsou propojená kanály, kterými můžete plout na kajacích. My jsme si k prozkoumání oblasti vybrali tři trasy – jedna byla určená pro kolo, koloběžky nebo chůzi a další dvě byly vhodné pro kajaky či kánoe. A ještě jedna zásadní věc: jedná se o jezerní oblast, takže se připravte na hejna komárů.

Za přírodní romantikou na koloběžce

Naší první zastávkou byla zapadlá vesnička Boek, výchozí bod pro koloběžky, kam jsme dojeli po sedmi hodinách jízdy autem. Odtud jsme ještě v ten samý den projeli 22 km dlouhou okružní stezku. Po cestě jsme viděli lišku, která vystrkovala hlavu z vysoké trávy. Také jsme pozorovali labutě, jak se v symbióze s místními okouny pohupují na vlnkách úzkého kanálu s průzračně čistou vodou. Zahlédli jsme mnoho dravců i jeden trs levandulí, který v celé té ploché zalesněné krajině křičel svou barvou do dálky.

Cestou lze navštívit vesničky Schwarzenhof a Speck (ve Specku je nádherná chaloupka vypadající jak z hobitína na Novém Zélandu). Využít můžete i pozorovatelny s výhledy na jezera Specker See, Hofsee a Priesterbäker See.

Bolter Kanal na nafukovacím kajaku

Druhý den ráno jsme se přesunuli blíže k městečku Mirow na vyhlídnuté parkoviště u kempu. V plánu bylo sjet Bolter Kanal. Recepční kempu nám poradil, abychom si u něj nechali koloběžky a autem se dopravili ke kanálu, jelikož autobusy tam moc nejezdí a taxi je předražené. Až kanál sjedeme a vrátíme se na kajacích do kempu, budeme se moci na koloběžkách dopravit zpět k našemu autu.

NP Müritz, oblast Mirow, Autor: TMV
NP Müritz, oblast Mirow, Autor: TMV

Bolter Kanal je krásný a plný leknínů. Line se přes jezera Caarpsee, Woterfitzsee, Leppinsee, Mössel, Grosser Kotzower See, Kleiner Kotzower See, Granzower Möschen, Mirower See. Celkem jedete asi 13 kilometrů krásnou přírodou. Náš cíl byl v kempu Wasserwanderstation Mirow. Odtud byla cesta zpět na začátek Bolter Kanalu a k našemu autu dlouhá kolem 15 kilometrů.

Odpočinkový den v Mirow

V pátek ráno silně pršelo a tak jsme nikam nespěchali. Piknik jsme spojili s návštěvou zámku Mirow a následným přejezdem do městečka Wesenberg. Popravdě v něm toho moc k vidění není, ale je to prima výchozí bod, pokud chcete splout Havel Kanal. Jelikož jsme měli nafukovací kajaky, rozhodli jsme se nechat auto právě ve Wesenbergu a k začátku kanálu se dopravit vlakem.

Silově náročný Havel Kanal

Pokud budete chtít Havel Kanal od jezera Käbelicksee k jezeru Woblitzsee ve Wesenbergu sjet za den, připravte si svaly na rukou a doufejte v pěkné počasí. Když je větrno, na větších jezerech se tvoří vlny, které vás zpomalí. Pravdou je, že na takto stojatou vodu by byl vhodnější spíše plastový a užší kajak. Na druhou stranu nafukovací kajak v klidu přepravíte vlakem. Pokud byste chtěli jet stejnou trasu jako my, tak z nádraží ve Wesenbergu odjíždí první vlak v půl desáté do Neustrelitzu, kde přestoupíte na vlak směr Rostock a vystoupíte hned na první zastávce s názvem Kratzeburg. Naše stolitrové bágly s kajaky budily patřičnou pozornost.

NP Müritz, Tiefewarensee, Autor: TMV
NP Müritz, Tiefewarensee, Autor: TMV

Havel kanal spojuje jezera Käbelicksee, Granziner See, Schulzensee, Pagelsee, Zotzensee, Jäthensee, odkud lze odbočit na jezero Jamelsee, kde je i kemp, anebo pokračovat ke Görtowsee, Zierzsee, Useriner See, Grosser Labussee a (na naší trase jsme jím končili) jezeru Woblitzsee. Na třech místech kanál jezera nepropojuje a musíte loďky naložit na vagónek a dotlačit je k dalšímu pokračování plavby. V praxi jde o asi 30 kilometrů pádlování a neskutečného zápolení s protivětrem na posledních třech velkých jezerech. Když jsme si večer po devíti hodinách plavby sedli do našeho obytňáku a cítili, jak nám hoří svaly na rukou, moc do smíchu nám nebylo. Ale dali jsme to!

Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí