NEKONEČNÁ SOUTĚŽ: Mapa cestovatelských přání pro nový rok SOUTĚŽ UKONČENA

NEKONEČNÁ SOUTĚŽ: Mapa cestovatelských přání pro nový rok SOUTĚŽ UKONČENA

Jakmile správný cestovatel vystřízliví ze silvestrovské kocoviny a poobědvá čočkovou polévku, hned usedne k mapě světa a začne spřádat plány na další rok. Tak kam letos? Kdo vyhrál mapy přání z redakce HedvabneStezky.cz?

První tři vítězi nekonečné soutěže získají barevné politické stolní mapy světa nebo jakoukoli z výher v naší nekonečné soutěži. Jsou potaženy fólií, na kterou je možné lihovou fixou vyznačit místo, kam se chcete podívat. Do roka se vám přání splní! Mapy jsou doplněny vtipnými, ale zásadními radami na cesty a logem HedvabneStezky.cz.

Výhru získávají tito přispěvatelé:

Pepa, Jan, Ondřej

Napište si o ni na adresu petra.greifova(@)hedvabnastezka.cz.

Zkušenosti čtenářů

Jára

Doporučil bych cestovatelům KLDR, protože takovou exotiku nezažijí v žádné zemi světa.

veronika

Ahoj,rychle vsichni do Kambodzi, protoze cas je neuprosny a zdejsi uprimni, srdecni lide zdaleka tolik nepoznamenani turismem (jako napr. sousedici Vietnamci) se mohou rychle zmenit…. Take dzungle misty mizi pred ocima, ustupuje sojovym a kaucukovym plantazim. Je to nadherna zeme, snad ji uz ceka jen dobra budoucnost a snad si lide uvedomi prirodni bohatstvi, ktere tam maji a vse si neznici… Urcite tam v roce 2012 jedte, stoji to za to. A do toho noveho roku vse nej nej nejen na cestach:-)!

Pavel
veronika:

ahoj vsem.

nezlobte se, ale pocinaje clankem pana piguly se tady na HS strhla jakasi averze vuci vietnamu, kterou nejak nechapu. na vietnamce me upozornovali ostatni cestovatele uz v kambodze. nevim proc, vietnam je pohodova zeme s milymi lidmi. omlouvam se za ten vyraz, ale prijde mi to jako nejaky nazor fanatiku, masirovanych nejakou demagogii, nebo co. podobne, jako se facebookem siri stupidni zpravy o romech, tady na HS a v kruzich cestovatelske verejnosti se pomlouva vietnam. chce to trochu trpelivosti a smyslu pro humor, vietnam je v pohode!
preji hezky den z quy nhon, vietnam.

Tereza Bezděková

Všichni jsou už v Mexiku
Buenas Dias, já taky jdu
Aspoň si poslechnu pěknou muziku
Co se hraje v Mexiku
…proto radím, jeďte do Mexika nejen za rytmy salsy, nepřeberným množstvím druhů pálivých papriček a tortillových placek, ale i poznávat bájnou kulturu Mayů a Aztéků, pokořovat pyramidy, z nitra pralesů objevovat archeologické skvosty, osvěžit se blankytnou vodou Karibiku, zavítat do indiánských vesniček, obdivovat kaktusy, doma pak popíjet mezcal – místní pálenku s červem a nad fotkami z cesty o příštích Vánocích přemítat, kde ti Mayové v tom jejich kalendáři udělali chybu, že konec světa nenastal…
Možností, jak si užít Mexiko, je nespočet, tak neseďte doma a zeptejte se přímo na místě, co se stane, až mayský kalendář skončí.

Ondřej

Po přechodu španělské trasy GR11 mohu říct jen: jeďte ihned tam! Cesta je to sice dlouhá (od slané vody ke slané vodě), ale o to náročnější, prověří turistu po všech stránkách(!), zda je připraven na skoro 850km nádhernými velehorami Evropy a zakončit to celé skokem do azurového moře na nádherných plážích s výkřikem štěstím a radostí. Během putování zjistíte, že GR11 není jenom cesta, ale rovněž filozofie a životní názor, váš styl, a budete průcházet malebnými vesničkami v horách a podhůří, které nabízejí ten pravý španělský folklór. Bohatí mohou cestou zakoupit celý dům s vysněným výhledem, mnoho jich je dnes v horách na prodej a čekají na opravu. A nemáte-li na toto celé čas (zabere to 5-8 týdnů) či fyzičku (nastoupáte přes 40km), navštivte aspoň některou z částí této cesty – navštivte kus nádherných hor v ještě krásnější zemi s úsměvavými lidmi!

Tomáš

Já bych po loňské zkušenosti všem doporučil Švýcarsko, pro mnohé ideální stát, aby poznali, že ne vše, co se říká, je pravdou… Krásná příroda a všude pořádek, byť až trochu pedantický, ale zároveň úplně jiná nátura lidí, než u nás 🙂

Jan

Já bych Vám, cestovatelům, doporučil balkánskou zemi Makedonii. Oplývá krásnými horami a Ochridské jezero svou rozlehlostí připomíná moře, voda je však naštěstí sladká. Makedonie není daleko, náklady jsou nevysoké a země je vhodná i pro začínající cestovatele. Jediná nevýhoda je pomalé vybírání poštovních schránek. I v hlavním městě makedonské poště trvá 2 měsíce, než schránku vyberou. Spíš mají systém: vybírá se, až když je schránka plná. Když však odnesete pohlednice na poštovní přepážku, dorazí do vlasti již za týden. Přeji Vám všem krásný makedonský pobyt v roce 2012!
PS Země je pro nás bezvízová!

Marek

Všem cestovatelům a lovcům dobrodružství bych doporučil ještě teď v zimním období nějakou teplou destinaci ( relax na méně profláklých Thajských ostrůvcích třeba Ko-Tao ), na jaře Sicilii a Liparské ostrovy, v létě netradičně za zimou…..výstup na Mont Blanc a na podzim nahlédnout za písečné duny Maroka.

Veronika Š.

Doporučuji návštěvu Polska, je to jedinečná země, která má mnoho, co nabídnout: na jihu velehory, na severu moře a mezi tím nádherná historická města,zajímavá muzea, mnoho památníku na válku -milovníci vojenské historie si tu přijdou na své,nádhernou krajinu a několik národních parků, od českých odlišných. A především milé lidi, kteří jsou vždy ochotni pomoci. Konkrétně doporučuji město Zamosc, což je renesanční město v bývalé vojenské pevnosti, na severské podmínky neobvyklé; solné doly Wieliczka nedaleko Krakova, zde můžete pobýt celý den v podzemí dýchat solný vzduch a kochat se uměleckými výtvory ze soli; Varšava – historické město za války srovnané se zemí a opět podle starých obrazů obnovené, dnes celé cenrum působí jako středověké město, přesto, že většina staveb je jen 50-60 let stará; Slowiňski park narodowy na pobřeží Baltického moře, jsou zde pohyblivé písečné duny jediné svého druhu v Evropě, jejichž návštěva je zážitkem na hodně dlouho; Gdaňsk – z historického hlediska zajímavé město, váže se k němu jak druhá světová válka a protikomunistický odboj, na obojí tu je mnoho památníků. A ještě jedna věc, která Polsko odlišuje od ostatních zemí – v Polsku jsou Češi a česká kultura velmi oblíbení a těší se respektu, Poláci se k Čechům vždy přívětivě chovají a rádi s nimi o dění v ČR diskutují, není divu, že někteří Poláci se v českém kulturním dění orientují lépe průměrný Čech.

Michal K.

Po dílčích zkušenostech okolí mohu i já po loňských prázdninách doporučit Norsko. Prostě exotika za pusu. Dle vlastní zkušenosti není problém se dopravovat zcela stopem. Díky takřka nulové kriminalitě, je to bezpečné i pro páry. Pokud se rozhodnete brzo, zpáteční letenky a jízdenky nejsou drahé. Náklady pro 4 lidi při cestě autem se taky dají utáhnout. Byla by škoda nepřidat do vzpomínek trošku deště, pár mocných ledovců a hlavně nádheru fjordů. Spousta vodopádů, národních parků s možností legálně spát venku a pít vodu z drtivé většiny výše položených říček dává všem trempíkům a baťůžkářům elán do bot. V dobře zvolených obchodech se ceny skoro rovnají cenám jako u nás. Ač jsme nevodáci, tak je jasné, že seakayaking s plnou polní kolem fjordů může být perfektní zážitek (rybolov povolen). Neméně kvalitně se vyžijí i horolezci, trekaři, kolaři, rybáři, houbaři, památkáři a všechny druhy tuláků. Norové jsou velice sportovně založení a přátelští, takže i váš batoh bude v dobrém slova smyslu vstupenkou mezi ně.

Pavel

Je to z Česka kousek a přitom tak moc odlišná kultura, doporučuji se podívat do Íránu. Sice to tam s demokracií nepřehání, ale je to země, kam se ještě nedávno nedalo vůbec s baťohem na zádech podívat. Mají všechno a každý si tam najde to své: moře, pouště, hory, přírodu, velice přátelské obyvatele, historii,.. Jen škoda, že tam lidé nesmí tančit, zpívat a bavit se. Alkohol tam nekoupíte a nezdá se, že by tam někomu chyběl. Je to země plná kontrastů, rozhodně neváhejte a jeďte ,)

Renáta

Ahoj lidičky. Do r. 2012 přeji všem spoustu cestovatelských zážitků. Letos jsme po Silvestru sice kocovinu neměli, ani novoroční čočkovku, protože jsme utekli do Egypta na kurz potápění.
Kterou zemi bych doporučila ? Těžká otázka, nejvýstižnější odpovědíje KTEROUKOLIV. Protože každá země má svůj půvab, má svén kouzlo, krásy, kontrasty, milé lidi, ale i nástrahy. Stačí se jen vybrat cíl, najít letenku a sbalit nějaké info. Laťka se s každou cestou zvedá. V Asii je levně, ale přelidněno, v Africe je klid a pohoda, spousta zvěře, na Antarktidě zima a v Evropě mumraj a shon, Austrálie je nejdál …. V Americe jsem ještě, bohužel nebyla, takže z toho, co jsme viděli bych asi nejvíc doporučila Namíbii, kde je mnoho, přemnoho k vidění.

Pořád se ale kloním k odpovědi, že KTEROUKOLIV zemi si cestovatel vybere, ta ho nezklame, pozná něco nového, jiného, odlišného, zajímavého, inspirujícícho. Ne nadarmo se říká jiný kraj, jiný mrav.

helena

Pokud patrite mezi cestovatele, kteri miluji horskou turistiku, kteri radi oddachnou u more, kteri si pochutnaji na vinikajicim vine a tchatche, ktere zajima zivot v odlehlych klasterech uprostred polopouste, ktere lakaji mesta s bohatou historii, kteri radi zaziji kulturu sirnych lazni, kteri maji v oblibe pestrou vychodni kuchyni, a kteri si predevsim radi popovidaji s neskutecne pohostinymi a skromnymi lidmi, jeddte do GRUZIE:) Doposud ji povazuji za jeden z nejlepsich cestovatelskych zazitku…

Andrea

Nejprve všem cestovatelům a příznivcům cestování přejeme krásný, především pozitivní a pohodový rok 2012, spoustu skvělých cest a nezapomenutelných zážitků.

Pokud Vám nevadí vítr a časté deště, máte rádi chladnější kulturu, památky z doby bronzové, příjemnou farmářskou oblast… tak bych doporučovala deštivou Anglii s nádhernými kamennými kruhy zahalené do tajemných legend minulosti

Pokud jste milovníky podvodních krás světa a nechcete se plahočit daleko od domova, tak perfektním rájem pod hladinou je Rudé moře v Egyptě. Turisty profláknutá letoviska jako Hurgada a Sharm el Sheik bych nejspíš vynechala a spustila bych se pod vodu o kousek dál na východ a to v Dahabu.

Jestliže jste dobrodruzi a rádi poznáváte, dle evropské prezentace, krajiny se špatnou reputací, tak bych doporučovala nahlédnout pod pokličku Libye, Súdánu nebo Angoly. Domorodci Vám hlavu neuříznou, a místo ukamenování Vás učajují, ukávují nebo prostě jen uzemní svou přátelskostí a pohostinností. A hlavně, budou mít radost a dobrý pocit z toho, že se o ně také někdo zajímá…

I kdyby jste se vydali jinam než do některé z těchto destinací, určitě budete mít spousty super zážitků a nezapomenutelných chvil.
Všem hezké cestování ;o)

Ljubo

Všetkym SNR 2012
a ked mozem nejake krajiny odporucit tak z europskych to bude urcite nieco z Balkanu prip kaukaz (podla definicie europy)… to su krajiny kt. sa stale menia…anglicko a francuzko budu rovnake aj o desat rokov tak tam mozem ist aj potom
z mimo europskych odporucam Venezuelu…mozno to nie je najbezpecnejsia krajina ale tie prirodne krasy stoja za to.. turistika v andach, vystup na stolovu horu Roraimu, pozorovanie zvierat na safari, prechod dzunglou, predieranie sa mangrovmi orinockej delty a nakoniec snorchlovanie na piesocnych plazach…a to vsetko v jednej krajine..
prajem vela zaujimavych nielen cestovateľských zazitkov

Martin

V žádném případě Vám nedoporučím Kambodžu. Ať Vás nikoho ani nenapadne tam jezdit. Jednak v zemi není nic k vidění, památky a národní parky jednoduše neexistují. Jídlo není k jídlu (a k mání), infrastruktura nefunguje – pokud ano, je nesmírně drahá a nespolehlivá. Khmerové jsou vyložení bubáci, vůči cizincům veskrze nepřátelští, hotely (oba dva) jsou předražené. Země trpí katastrofálním nedostatkem potravin, zapomeňte, že si dáte čerstvé ovoce nebo plody moře. A pokud ano, vše je předražené a z dovozu. Získat vízum je prakticky nadlidský úkon, trvá to přes půl roku a součástí žádosti musí být notářsky ověřená sada vysvědčení Vašich prarodičů. Případy unesených či zabitých a snědených nebo alespoň okousaných (pokousaných) turistů jsou na denním pořádku, zemi sužují skupiny ozbrojených banditů. Čili rada zní, jeďte kamkoli jinam !!

Karol

Nový rok je tu zas
a my nedočkavě žmouláme pas.
Můj tajný tip je ostrovní stát,
kde Velký bratr vám nedá spát.
Je libo tančit v rytmu salsy v Havaně?
Nebo raději sledovat rybky na mořském dně?
Rum, doutníky, mojito, kokos,
tak neváhejte – amigos.. 🙂

Adela

Zo skusenosti by som roznodne odporucila sa ist pocas chladnych mesiacov zohriat do THAILANDU – nepoznam dusu zivu ktorej by sa tam nepacilo.. Pocas teplejsich mesiacov je mila pekna krajinka SLOVINSKO – julske alpy, more, Ljubljana.. Koncom leta je uzasne vypadnut na predlzeny vikend do ISTANBULU – meto obrovskych rozmerov, na kazdom rohu mesita a sladkosti do nemoty.. Na posledny trip by som dporucila aspon mesiac volna, kupit akciovu letenku cez airasia a vybrat sa na poznavanie JVA. Zacat je skvele na SRI LANKE – divoky ostrov plny exotiky od ludi az po rastliny. Dalsia zastavka v MALAJZII pokracovat do SINGAPURU a ukoncit cely vylet na BALI – nepoznam idealnejsie miesto na meditaciu, relax a skvelee Mie goreng:)) Skuste a budete mat na co cely zivot spominat..A

Honza K.

Nejezděte daleko a zůstaňte u nás, v Evropě.
V Bosně a Hercegovině, kam bych vás rád poslal, totiž možná uvidíte pyramidy mnohem starší, než ty co známe z Egypta nebo Ameriky. Údajnou kolébkou lidstva, dlouho zapomenutopu a hrdinými bosenskými archeology objevenou a propagovanou, se pyšní město Visočica, ležící asi 30 kilometrů severozápadně od Sarajeva. Turistický ruch městečka se pozvolna přizpůsobuje faktu, že okolní kopce ze tří stran připomínají tvar pyramid. Příkladem je tomu velký hotel uprostřed města, nesoucí název po největší z „pyramid“, tedy Hotel Pyramida slunca. Místní archeologické organizace se snaží všemožnými způsoby dokázat činnost liského faktoru na tvar těchto hor. Jak nám pravil místní průvodce podzemními tunely, které měly spojovat jednotlivé „pyramidy“, tak na pyramidách pracovaly celkem 3 civilizace. Během prohlídky pak nabydete přesvědčení, že na pyramidách pravděpodobně pracovala nejaktivněji civilizace třetí a to od 90. let minulého století. Důkazy na podporu teorie o fiktivním vytvoření archeologického komplexu, nechť jsou příspěvky v diskuzích o nově se objevujících nápisech na kamenech a balvanech objevených v tunelech, které tam před pár lety, podle předchozích návštěvníků, vůbec nebyly. Celou věc taktéž nepodpoří celkem nevzdělaný průvodce, který se vytočí po několika dotazech popírajících teorii, že komplex je nejstarší na světě a zda se vůbec o jedná o pyramidy. Jeho argumenty jsou nejčastěji návštěvy magazínu National geographic a trumfem je návštěva ruské státní televize. Na závěr prohlídky nám ještě hrdě přisvědčí na dotaz, zda věří na existenci mimozemšťanů.
Prohlídka tunelů a tajuplná procházka po kopci ve tvaru tříčtvrtečné pyramidy, nechť jsou hlavním lákadlem okolí Sarajeva.
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=151903

Tom

Rumunské hory Paring a Sureanu. Pohoří Sureanu není moc vysoké, tvoří ho zatravněné bochánky, na kterých se pasou ovce a kromě Rumunů tu zde nikoho nepotkáte.

Pepa

Krásný nový cestovatelský rok a spoustu nových nezapomenutelných zážitků všem cestovatelům. Doporučil bych procestovat celou Jihovýchodní Asii, nejčerstvěji bych však mohl doporučit severozápad Jižní Ameriky.
Můj tip je navštívit Kolumbii. Jako útočiště zvolit východní Santa Martu, procestovat okolí, jmenovitě Ztracené město, kávové plantáže. I hlavní město Bogota stojí za pár dní návštěvy. Problém může nastat s jazykem, španělština je v těchto zemích prakticky povinností. A pozor země patří mezi ty více nebezpečné…

Veronika

Nejprve musím říct, že jsem čerstvě dospělá, tak je logické, že jsem toho za svůj život moc procestovat nestihla :/ .. cestovala jsem hlavně po Evropě, ale v létě 2011 jsme přece jen vyrazili na dovolenou mimo Evropu, a to do USA. Nedokážu snad ani popsat své pocity. Bylo to něco pro mě strašně nového a neobvyklého, tahle země mě uchvátila už z letadla. Lidé jsou úžasně milí, pomohou vám snad i když nechcete 🙂 i když jsme navštívili i města jako LA a San Francisco, která jsou krásná, ale přece jen turismem trochu zkažená, nejvíce jsem ocenila právě americkou přírodu (a to nejsem nějaký šílený turista, ale v USA mě to opravdu bavilo :). Můžete jet kdekoliv, snad ani nemusíte být v nějakém národním parku, a když se rozhlédnete okolo, vždycky je ta příroda krásná. A hlavně je tak rozmanitá, že i v Kalifornii narazíte v létě na sníh 🙂 doporučila bych tedy USA, nemůžu však porovnávat s jinými kontinenty a proto mě mé cestovatelské srdce táhne do Asie nebo Afriky 🙂 ale to snad až někdy příště.. 🙂 zdraví Veronika 🙂

Marek&Maia

Vřele bychom Vám doporučili návštěvu středního Vietnamu, zvlášťe trojmezí Laos, Kambodža a Vietnam.
V této oblasti žije velké množství rozmanitých etnik. Každá z těchto etnik má vlastní jazyk a to zejména v nepsané podobě. Tato oblast ještě není, naštěstí, dostatečně turisticky navštěvovaná, jelikož si i samotná vietnamská vláda nepřeje, aby tato místa navštěvována.
Důvodem je izolace etnik od zahraničních tůristů před vynášením informací. Etnika jsou znevýhodňována, ne-li šikanována. Vietnamská vláda jim dává za zlé spolčení se s Američany během války. Oblast je i dnes riziková kvůli velkému množství nevybuchlých bomb. Nebezpečí se týká zejména místních rolníků.
Izolace oblasti přináší pro cestovatele velký potenciál vidět nedostatečně prozkoumané krásy přírody.

Marek & Maia

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: