Národní parky Německa: Černý les je pestrobarevnou kolébkou Dunaje

Národní parky Německa: Černý les je pestrobarevnou kolébkou Dunaje

Schwarzwald neboli Černý les je největší a nejstarší chráněné území v Německu. Pohoří s typickými zalesněnými svahy, pastvinami i ledovcovými jezery vyplňuje kolem šesti tisíc kilometrů čtverečních na jihozápadě spolkové země Bádensko-Württembersko.

Malebný region, v němž pramení Dunaj a který ze západu obtéká Rýn, má za sebou poněkud pohnutou historii, která má ve střední Evropě četné obdoby. V 19. století zdejší smíšené porosty téměř kompletně podlehly lidskému kácení. Na sklonku toho minulého pak jejich nástupce v podobě smrkových monokultur zdecimovalo několik bouří v čele s hurikánem Lothar. Dnes jsou ale následky těchto civilizačních a přírodních pohrom téměř neviditelné a oblast se stále živými svéráznými tradicemi a téměř milionem obyvatel skýtá pro návštěvníky mnoho množností k prožití příjemných chvil.

Tisíce kilometrů stezek

Výhodou Černého lesa je to, že nemá jednu ani několik málo turisticky exponovaných „pecek“, u kterých by se štosovaly fronty turistů. Zdejší spolek Schwarzwaldverein s více než stoletou tradicí a desítkami tisíc členů opečovává přes 20 tisíc kilometrů turistických stezek pro pěší, cyklisty i lyžaře. Pohoří měří od severu k jihu přes 150 kilometrů a díky své rozlehlosti je i velmi rozmanité. V nejvyšších partiích těsně pod půldruhým tisícem výškových metrů je krajina „drsně severská“, na západním okraji nad údolím Rýna má s prosluněnými vinicemi zase až středomořský charakter. Značné rozdíly jsou napříč Černým lesem i v průměrných srážkách. Někde jich spadne za rok třikrát méně než v nejdeštivějších partiích. Celkově ale region patří k hodně vlhkým. Více prší v jižní části, kde se i nacházejí nejvyšší vrcholy horské formace (Hochschwarzwald). Schwarzwaldský národní park leží více na sever, u města Baiersbronn. Vznikl jako zatím poslední v Německu (2014) a oproti celkové ploše Černého lesa je jeho rozloha zanedbatelná (asi 100 kilometrů čtverečních).

Vrcholy, jezera a vodpády

Nejvyšším bodem pohoří je Feldberg (1493 m.n.m.), výškový rekordman Německa mimo Alpy. Kromě pěkné rozhledny, množství lyžařských vleků a sjezdovek lze přímo na hoře navštívit muzeum schwarzwaldské šunky. Dvěma dalšími nedalekými horami s výškou přes 1400 metrů jsou Herzogenhorn a Belchen. Hluboké hvozdy a mokřady Černého lesa ukrývají i ledovcová (karová) jezera s průzračně čistou vodou. K největším patří Feldsee, Mummelsee či Titisee. Uměle dobudované Schluchsee zase nabízí krásnou lesní plovárnu. Jihozápadnímu koutu Německa přidávají na atraktivitě také četné vodopády. Třeba ty u obce Todtnau nebo Geroldsau.

Vodopád Geroldsau, Baden Baden, Schwarzwald, Bádensko-Würtembersko, Foto GNTB
Vodopád Geroldsau, Baden Baden, Schwarzwald, Bádensko-Würtembersko, Foto GNTB

Dlouhé štreky, rafting, lázně

Jednotlivé stezky se linou Černým lesem i sto a více kilometrů. Ke „slavným“ patří mimo jiné pěšina Lotharova, dětská Zauberweg, Sluchtensteig (119 km) nebo Westweg (285 km), vedoucí z Pforzheimu na severu až k německo-francouzsko-švýcarskému „trojmezí“. V podobné stopě i délce vede panoramatická cyklotrasa Schwarzwald Panorama-Radweg, která slibuje profil přívětivý i k začátečníkům a převážně asfaltový povrch. Na své si ve Schwarzwaldu přijdou též vodáci, kteří mohou vyrazit na rafting k hodně divoké řece Murg. Městečko Baiersbronn zase láká na adrenalinovou sjezdovou dráhu pro bezmotorové tříkolky. Černý les má mnoho lákadel i pro vyznavače klidnějších zážitků. Ti mohou třeba strávit rodinný pobyt na farmě, prohlédnout si pozůstatky někdejší intenzivní těžby rud nebo se na pár dnů usadit ve slavných termálních lázních Baden-Baden.

Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí