Národní park Ordesa je klenotem Pyrenejí

Národní park Ordesa je klenotem Pyrenejí

Španělský národní park Ordesa a Monte Perdido v srdci Pyrenejí je unikátní oblast pro milovníky vysokých hor i obdivovatele přírodní pestrosti. Leží severně od města Huesca ve stejnojmenné provincii, která patří do autonomního regionu Aragonie. Více než sto let stará rezervace je součástí západních Pyrenejí, cesta k jednomu i druhému pobřeží (Biskajský záliv a Baleárské moře) ale trvá přibližně stejně (vzdálenost kolem 200 kilometrů).

Národní park, který je spolu s francouzským protějškem součástí světového přírodního dědictví UNESCO, tvoří jeden dominantní vrchol, kterým je třetí nejvyššího hora Pyrenejí Monte Perdido (v překladu Ztracená hora, 3355 metrů nad mořem), a čtyř údolí (Añisclo, Escueta, El Caňón de Ordesa a Picuaín). Společně produkují scenérie jako z filmu, kde vedle sebe doslova vzkvétají rozličné ekosystémy, jejichž podobu formuje nadmořská výška. Ta osciluje od 700 metrů do víc než tří kilometrů. Návštěva vysokohorské lokality nejen slibuje, ale dokonce zaručuje spektakulární výjevy. Pro představu údolí Valle de Ordesa je 15 km dlouhé, místy přes 3 kilometry široké a jeho stěny jsou až 800 metrů vysoké.

Ráj zvířat a rostlin

V tomto přírodním ráji se můžete procházet lukami, majestátními hlubokými lesy, roklinami i po ledovcích s trvalým sněhem. Fascinující krajině s širokými panoramaty dominují vodopády a potoky stékající ze zasněžených vrcholků do hlubokých údolí. Ze svěže zelených ploch k zasněženým planinám a zpět se přitom můžete dostat během „chvíle“.

Ordesa a Monte Perdido je domovem půl druhého tisíce rostlinných druhů. Vizuálně mu vévodí borovicové a bukové lesy, ve vyšších polohách pak pastviny poseté barevným kvítím. V různých výškových polohách najdete prosperující sněženky, hořce nebo „domácí pórek“. Zahlédnout můžete velká zvířata jako jeleny, kamzíky, výjimečně i hnědé medvědy. A vedle nich malé obojživelníky, třeba pyrenejského čolka. Mezi téměř dvěma stovkami ptačích druhů se vyjímá „vousatý sup“ s třímetrovým rozpětím křídel – typický pták pro nejvyšší části Pyrenejí a v Evropě velmi vzácný.

Za místní „živoucí ikonu“ je podle encyklopedie Wikipedia možné považovat též vychuchola pyrenejského, drobného hmyzožravce s podobou krtka a dlouhým ocasem ve stylu potkana. Rostlinnými endemiti parku jsou orlíček pyrenejský a lomikámen.

NP Ordesa a Monte Perdido, Španělsko, Foto: Turespaňa
NP Ordesa a Monte Perdido, Španělsko, Foto: Turespaňa

Výstup na Monte Perdido není extrém

Turistům jsou v parku k dispozici tři návštěvnická centra a pět informačních bodů, což jsou také ideální výchozí místa pro začátky výšlapů. Zdejších devatenáct výborně značených stezek různé obtížnosti měří dohromady 380 kilometrů. Správci parku připomínají, že ve vysokých horách může být počasí proměnlivé a proto je dobré myslet na kvalitní obutí a oblečení do chladu i deště.

Pokud chcete či potřebujete, můžete v okolí Monte Perdido počítat s nenáročnou turistikou plnou krásných výhledů. Za jeden den je možné též absolvovat výstup (a sestup) na vrchol, jež je rozhodně jednodušší ze španělské než z francouzské strany. Cesta začíná poblíž vesnice Torla na začátku kaňonu Ordesa, pokračuje vzhůru k Cirque de Soaso a horské chatě Góriz. Následuje nejobtížnější poslední etapa „šplhání“, které může být nebezpečné, když je svah zasněžený.

Magnetem národního parku jsou také četné jeskyně (i další krasové jevy), vodopády a ledovce. Za kocháním i velmi osvěžujícím koupáním lze vyrazit k vodopádům Garganta de Escuaín nebo Cascadas del Río Cinca, který se nachází v ústí řeky do údolí Pineta. Ledovec Monte Perdido leží ve výšce 2590 m. n. m. a vede k němu náročnější stezka zvaná Balcón de Pineta.

O noclehárny a vývařovny není nouze

Horský kraj rozhodně není chudý na možnosti ubytování. Nejvíce hotelů či venkovských penzionů je v údolních vesnicích jako jsou Bielsa, Broto, Fanlo, Puértolas, Tella-Sin či Torla-Ordesa. Několik luxusních hotelů, ale také velmi levných horských chat nebo kempů, funguje i na samotách ve vyšších polohách. Možnost skromného ubytování i stravování nejblíže vrcholu nabízí zmíněné Refugio de Góriz. Portál Booking.com v oblasti eviduje celkem tři stovky ubytovacích možností.

Pyreneje jsou opravdové hory, v nichž existuje více než stovka samostatných vrcholků s výškou přes tři tisíce metrů nad mořem. A tomu odpovídá i charakter místní kuchyně. Očekávejte typicky „pastýřská“ jídla – zvěřinu, houby nebo třeba migas, což je vynikající pokrm ze starého chleba, slaniny a všeho „co dům dal“ .

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí