Národní park Kellerwald-Edersee: jezerní krásy obklopené bukovými lesy

<strong>Národní park Kellerwald-Edersee: jezerní krásy obklopené bukovými lesy</strong>

Nikdo neumí vytvořit tak úchvatnou podívanou jako sama příroda. V Německu je celkem 16 národních parků a se scenérií jednoho z nich si příroda obzvláště vyhrála. Park Kellerwald-Edersee nabízí svým návštěvníkům procházky bukovými lesy s výhledy na uklidňující vodní hladinu zdejšího jezera.

Národní park Kellerwald-Edersee se nachází ve středu Německa v hesenské oblasti, obklopený jen menšími městy a vesnicemi. Podobně jako například další německý národní park Jasmund je zapsán do světového přírodního dědictví UNESCO pod souhrnným pojmenováním „Původní bukové lesy Karpat a staré bukové lesy Německa“. Díky tomu je místo téměř nedotčeno člověkem a zdejší přírodní poklady jsou chráněny pro další generace.

Kolem dokola parku vede silnice, po níž se autem můžete přiblížit k místům, která vás nejvíce zajímají. Narazíte na spoustu ubytování od penzionů až po kempy. Kromě toho je tu také mnoho vyznačených parkovišť, kde můžete auto zanechat a vyrážet za dobrodružstvím a krásami lesů, a to jak pěšky, tak i na kolech. Pokud přijíždíte k parku po ose hromadné dopravy, pak nejlepší dostupnost je z měst Bad Wildungen, Korbach a Frankenberg. Autobusy vás odsud svezou například k turistickému centru Kellerwald. V oblasti funguje také pohodlná taxi služba.

Prastarý bukový les v kopcích

Místní bukový les přežil vliv doby ledové a něco takového je dnes možné spatřit pouze v Evropě, s hlavním centrem výskytu právě v Německu. Les se rozkládá na více než 50 horách a vrcholech, které obklopují i jezero Edersee kopírující linii parku v jeho severní části.

Staré stromy jsou tu ponechány svému osudu, proto někdy spadnou i přímo na stezku. Návštěva tak může skýtat i mnohá nebezpečí a není doporučeno chodit sem za silného větru nebo deště. Ideou parku je dát svým návštěvníkům poznat místní divočinu, ponořit se do hloubky lesa mezi bukové stromy a vzdělávat se na dobrodružných stezkách, ať již sami či za přítomnosti průvodce. Vydat se můžete k Edersee, ale také na fantastické vyhlídky nejen po údolích, ale i po strmých svazích. V tomhle parku není člověk a jeho kultura jako doma, zde se návštěvníci stávají pouhými hosty ušlechtilé přírody.

NP Kellerwald-Edersee, Bad Wildungen, Hutewald Halloh, autor: GNTB
NP Kellerwald-Edersee, Bad Wildungen, Hutewald Halloh, autor: GNTB

Les působí jako moře stromů nenarušené silnicemi a zástavbou, proto jeho stín nabízí oázu klidu všem, kdo chtějí uniknout od přelidněných měst a poznat krásy unikátní flóry i fauny. Park vás okouzlí nejen jakožto ptačí rezervace, ale i přítomností netopýrů, specifických druhů brouků, jelenů lesních i divokých koček. Odměnou vám bude také odpočinek u některého z bezpočtu vyvěrajících pramenů čisté vody.

Turistické centrum jako místo poznání

Turistické centrum Kellerwald se snaží přiblížit místním návštěvníkům atraktivní výstavou, která na naaranžovaném pozadí reflektuje život v divočině parku. Výstava je interaktivní, proto zaujme celou rodinu. Podíváte se nejen do současnosti, ale také do dob minulých. Lákavé je i promítání 4D filmu ve zdejším kině, který útočí na smysly svých diváků a nechává je prožívat přírodní dobrodružství s rangerem národního parku.

Mimo jiné vás tu také potěší restaurace, kde se servíruje jídlo regionální kuchyně. Zakoupíte tu i suvenýry a získáte informace k výpravě do parku.

NP Kellerwald-Edersee, pohled na jezero, autor: GNTB
NP Kellerwald-Edersee, pohled na jezero, autor: GNTB

Také okolí turistického centra je přizpůsobeno tomu, jak probíhá život v samotném parku. Příroda potřebuje zejména svůj čas, jednotlivé procesy se dějí pomalu, proto okolo centra vznikla místa, která teď nechávají místní pracovníci napospas času a působení přírodních podmínek. Zároveň tím nabízejí návštěvníkům a zejména pak jejich dětem bezpečný prostor, kde mohou v dosahu civilizace zkoumat život v trávě i v korunách stromů. To vše se odehrává jen pár set metrů od skutečné divočiny.

Německý národní park Kellerwald-Edersee je svou rozlohou jedním z největších bukových lesů Evropy. Lesy se táhnou po kopcích i roklinách, doplňovány čistými prameny i potoky, obklopují skalní scenérii i lesní louky a poskytují domov divoké zvěři. Příroda bez lidského zásahu tu získává možnost projevit se jako skutečný umělec.

Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí