Národní park Jasmund: cesta za lesním tichem a bělostnými útesy

Národní park Jasmund: cesta za lesním tichem a bělostnými útesy

Pro milovníky pěších túr nebo zapálené cyklisty toužící po krásách nedotknuté přírody je v Německu na pobřeží Baltského moře národní park Jasmund. Také UNESCO ocenilo zdejší původní lesy, když je přidalo na svůj seznam přírodních památek. Kromě magie bukového hvozdu se tu návštěvníkům skýtá úchvatný pohled na křídové útesy lemující pobřeží.

Baltském moři, spojeném s pevninou dlouhým mostem nesoucím železnici i silnici, leží Rujána, největší ostrov Německa. Právě v jeho severovýchodní části se nachází nejmenší německý národní park Jasmund, velmi oblíbený u turistů. Park z jedné strany lemuje Baltské moře, se vstupem do vody z písečných pláží. Přímo z moře pak vystupují hrdé bílé útesy. Pýchou místa jsou ale zejména bukové lesy rozpínající se podél pobřeží a dosud nezasažené lidskou činností. Atraktivita prastarých stromů hned vedle bílých útesů a moře sem ročně láká na 300 000 dobrodruhů.

Do parku není povoleno zajíždět autem, přesto přístupnost k těmto přírodním krásám je pohodlná, a to dokonce ze dvou stran. Zaparkovat můžete ve vesnici Hagen i u města Sassnitz. Z obou dvou pak jezdí spoje, které vás dopraví až k návštěvnickému centru.

Historie promlouvající z bukových lesů

Důležitost a význam parku leží v nedotčenosti souvislého bukového lesa starého dlouhá staletí. Je jedním z posledních nedotčených lesů Evropy. Jeho tajemnost ještě umocňují místní mokřiny a jezírka. Pokud se rozhodnete projít k návštěvnickému centru pěšky, jistě nebudete litovat při pohledu do korun mohutných buků, při poslouchání šumění listí a povídání zdejších živočichů.

Ztraceni ve stínu stromů, které zachycují a izolují přicházející světlo, si budete připadat, jako byste se ocitli v pohádkovém světě, kde civilizace neubrala přírodě na její majestátnosti, a to i přesto, že místo nabízí mnoho turistických i cyklistických stezek. Místní bukové lesy jsou navíc domovem pro specifickou faunu jako jsou ledňáčci nebo orli. Roste tu také vzácná flóra, například několik druhů orchidejí či červený tis.

NP Jasmund, starý bukový les pod ochranou UNESCO, autor: GNTB
NP Jasmund, starý bukový les pod ochranou UNESCO, autor: GNTB

„Královská židle“ aneb křídová pastva pro oči

Útesy táhnoucí se podél pobřeží národního parku Jasmund svou bělostí a rozmanitými tvary s obrovskou vodní hladinou na pozadí dokáží strhnout pozornost od lesů lemujících jejich křivky. Jeden z nejkrásnějších výhledů se nazývá Königsstuhl, tedy „Královská židle“. Za přístup na vyhlídkovou plošinu budete muset zaplatit ve zdejším návštěvnickém centru, pak vystoupáte do výšky 118 metrů a pohlédnete na okolní křídové útesy, na nekonečné moře a podél skal táhnoucí se pláže. Co však z této vyhlídky člověk neuvidí je samotný úchvatný Königsstuhl, proto jistě stojí za to sejít si na pláž a chvíli obdivovat, jak se pne vzhůru k nebi. Cesta z útesů po místních schodištích je navíc dobrodružným zážitkem, kdy můžete sledovat stromy rostoucí nebezpečně na okrajích útesů a čekající na svůj pád do hlubin.

Fantastický pohled na Königsstuhl je také z vedlejší nezpoplatněné vyhlídky Victorisicht neboli z vyhlídky princezny Viktorie. Využít můžete i vyhlídkových plaveb nejen okolo útesů, ale i kolem Rujany.

NP Jasmund, Křídové pobřeží, autor: TMV
NP Jasmund, Křídové pobřeží, autor: TMV

Interaktivní dobrodružství pro malé i velké

Název „Königsstuhl“ se promítl i do zdejšího návštěvního centra situovaného právě vedle této nejmasivnější vyhlídky. Návštěvní centrum Königsstuhl je dokonale přizpůsobené svým návštěvníkům a nabízí příležitost poznat zdejší park interaktivní formou. Místní výstava nese název „Vynášíme tajemství přírody na světlo“, rozkládá se na 4 podlažích a hravě pojednává o tajích zdejší krajiny.

Kromě zábavné interaktivity, kdy ukázkový ledovec je vyroben z opravdového ledu a relaxační místnost s loukou vás na ni zvukově přenese, je pro každého návštěvníka přichystán také audio průvodce. Děti dokonce dostanou průvodce vytvořeného jim na míru – mluví k nim myška a havran! Každých 20 minut se navíc v kině promítá film o zdejších bukových lesích.

Před centrem pak čeká dětské hřiště vytvořené tak, aby budilo dojem, že malý dobrodruhové šplhají v korunách stromů. V parku je také bistro s příjemným posezením. Vítaní jsou na vodítku i psi, pro které je tu přímo vyhrazený park. Německý národní park Jasmund stojí za to přidat si na svůj seznam míst, která musíte vidět. Odměnou vám bude dobrodružství, klid a pohled na poklady naší planety.

Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí