Na skok na Maledivy, do říše tisíce atolů

Na skok na Maledivy, do říše tisíce atolů

Sněhobílé pláže a životem překypující korálové útesy. I bez potápěčské výstroje tu v mělkých vodách objevíte podmořský svět, který vás naprosto uchvátí. Maledivy jsou právem považovány za ráj na zemi, a to jak pro romantiky, tak i pro dobrodružné Robinsony.

Hopping z ostrova na ostrov

I tak dovolená na Maledivách nemusí být vůbec jednotvárná. Vyzkoušet můžete „hopping z ostrova na ostrov„, letounem, kluzákem nebo třeba lodí se můžete přepravovat na ostrovy v okolí, a každý den tak okusit jinou pláž, korálový útes i tyrkysové laguny. Zažít trochu zábavy v letoviscích a hned vedle vzápětí relaxovat na neobydleném ostrově, kde si sami můžete vychutnat vše, co tento pozemský ráj nabízí.

Nejširší nabídku průvodců a map Malediv (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Ostrovní metropole – Malé

Po přistání na letišti v hlavním městě v Malé nehledejte taxíky, ale motorový člun. Tato maledivská „metropole“ leží totiž na ostrově Kaafu a dál se tak dostanete jen po vodě či vzduchem. I když mají Maledivy přízvisko ráje pro milionáře, Malé nepůsobí zpovzdálí vůbec okázale.

Místní mu přezdívají betonová džungle, nutno podotknout, že je to dosti trefné označení. Místo tropického ráje se tak připravte spíše na beton, chaos a úzké uličky přeplněné taxíky a skútry. Na kusu země, o velikosti 2×1 km, se mačká celé velkoměsto, a tak je na ostrově docela těsno.

Budovy zaujímají každé volné místečko, k nebi míří minarety mešit. Tou nejstarší je Hukuru Miskiiy, páteční mešita, která se proslavila kamenorytinami ze 13. století. Nepřehlédnutelné je impozantní bílé Islámské centrum a Velká páteční mešita, vévodící spíše ploché siluetě Malé. Jedinou zelení ve městě je Sultánův park, tedy ve skutečnosti jen pár stromů posetých netopýry.

Turistický ruch i samota

Téměř 1200 ostrovů nabízí široké spektrum zábavy. Najdete tu ostrovy, které tvoří jen bujná džungle vegetace, ale i ostrovy, kde to žije čilým turistickým ruchem, na který jsme zvyklí třeba ve Středomoří. Právě takovým ostrovem je Maafushi, v atolu Jižní Malé. Robinsonem se tu rozhodně nestanete a soukromí tu nehledejte. Zato však můžete využít pestřejší nabídku vodních sportů a výletů, které vás zde vyjdou levněji, něž na jiných ostrovech, kde není tak velká konkurence.

Dobrodružné povahy by určitě neměly vynechat South Nilandhoo atol s hlavním ostrovem Kudahuvadhoo. Ten skrývá ve svých vodách několikvraků lodí. Pod vodou si můžete prohlédnout třeba i 1 340 tunovou loď Liffey, která se potopila v roce 1879 nebo Utheem, jenž narazila na stejný útes v roce 1960.

Dalším neobydleným ostrovem tohoto atolu je Maadheli, známý jako Salazar nebo Teple Island. Ve vnitrozemí najdete doposud ještě neprozkoumané ruiny městečka, jež dokazující dřívější osídlení této oblasti. Na ostrovech si můžete vychutnat klid a pohodu bez návalu turistů. V klidu si v místních vodách ulovit pěknou rybu k večeři. Bude vám k tomu stačit třeba i jen obyčejný kus vlasce omotaného kolem PET lahve.

Nechte se inspirovat TOP 7 tipy, které musíte zažít na Maledivách.

Podmořský život na dotek

Právě rušný svět pod hladinou oceánu je jedním z největších lákadel Malediv. Křehké korály, pestrobarevná hejna rybiček, delfíni, ale i majestátně se vlnící rejnoci a žraloci, lákají nejen nadšené potápěče. Dokonce se nemusíte vydávat ani nikam daleko na moře. Většinou stačí nasadit šnorchl a hned v tyrkysové laguně „svého“ ostrova můžete pozorovat pestrobarevný ruch na útesu. Ti šťastnější třeba narazí na plaché želvy.

Ithaa, oběd na dně oceánu

Podmořský život můžete pozorovat nejen během šnorchlování, ale i třeba během večeře či obědu. Restaurace s poetický názvem Ithaa, jež v místním jazyce znamená perla, skutečnou perlou oceánu je. Ithaa leží nedaleko ostrova Rangalifinolhu, ze kterého přejdete po molu až k samotnému vstupu do útrob Indického oceánu.

Po točitém schodišti sestoupíte do skleněného tunelu, který tvoří hlavní tělo restaurace. V hloubce pěti metrů můžete ochutnat maledivskou kuchyni a zároveň se kochat pohledem na hemžící se barevné rybičku nad hlavou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí