Tyrolsko a Salcbursko na lyžích. Tipy na nejlepší místa

Tyrolsko a Salcbursko na lyžích. Tipy na nejlepší místa

Zasněžené štíty, pod nimiž můžete svištět prašanem i po sjezdovkách, vydat se na procházky zimními horami, odpočívat ve wellness a zkoušet tyrolskou gastronomii. Přinášíme vám celkem 5 tipů na lyžařské oblasti v Jižním Tyrolsku a v každém pak pěkné ubytování nabízející pohodlí, bezpečí a klid i v aktuální situaci.

Obergurgl-Hochgurgl: lyžování pod 21 třítisícovkami Ötztálských Alp

Pokud jste už přesyceni klasických lyžařských středisek specializujících se na après-ski party na lyžařských chatách a hlučné bary dole u lanovek, zkuste tuto sezónu něco jiného, poetičtějšího a mnohem klidnějšího. V méně známé, ale zato velmi kvalitní lyžařské oblasti Obergurgl-Hochgurgl najdete stejnojmenný TOP hotel Hochgurgl, který je díky své poloze v 2150 m n. m. nejvýše položeným pětihvězdičkovým hotelem v Alpách. Uvnitř hotelu jsou útulné, dřevem obložené restaurace s výtečnými tyrolskými specialitami a samozřejmě tu najdete welness TOP Mountain spa, jejichž venkovní bazén leží přímo pod sjezdovkami. Koncept Ski-in & ski-out je tady doveden k absolutní dokonalosti, takže hned ráno můžete nazout lyže a pustit se po perfektní červené dolů ke kabince ve vesničce Pill. Podél sjezdovky se klikatí sáňkařská dráha, což oceníte po lyžování nebo dokonce až večer, kdy je romanticky osvětlená. 

Mezi scénicky nejhezčí ze 112 kilometrů sjezdovek patří určitě ty, které se spouští zpod skalnatých vrcholků od vrchní stanice designové lanovky Kirchenkarbahn až zpět k muzeu motocyklů a bavil mě i krátký červený sjezd ze skalnatého hřebene Vorderer Wurmkogel. Na oběd si určitě zajděte do prosklené panoramatické restaurace ve tvaru hvězdy, která se vznáší na úpatí vrcholku Wurmkogel v nadmořské výšce 3.080 metrů na úzkém horském hřebeni. Perličkou je výhled až na italské Dolomity. Sjezd dolů pak vede po modrých svazích až téměř dolů, ovšem můžete si ho zpestřit prudšími černými sjezdovkami Grosser Karbahn. 

Velkou kabinou i silnicí je Hochugurgl spojen s Obergurglem, kde najdete kromě dalších pěkných sjezdovek i dvě skirouty, různé fun parky, dětské vleky a zajímavou vysokohorskou procházku k chatě Schönwiewhütte. Areál je jedním z nejvýše položených neledovcových lyžařských oblastí v Rakousku a sníh je tu zaručen od poloviny listopadu až do konce dubna.   

Sölden pro sportovní lyžování i carving na ledovci

Patnáct kilometrů dolů údolím dojedete z hotelu Hochgurgl do světoznámého a mnohem frekventovanějšího střediska Sölden, kde můžete lyžovat na stejný skipas jako v Hochgurgl-Obrergurgl. Kupte si takzvaný „dynamický skipass“, a to ideálně v předprodeji. Sportovní lyžaři si užijí červené a černé svahy dostupné z vrcholu Giggijoch stejně tak jako i trochu zastrčený Schwarzkogel. Potom se už můžete vydat na odpočivné putování po mírných, ale dlouhých svazích ledovců, jako stvořeným pro carving. Pro průjezd mezi ledovcem Rettenbach a Tiefenbach vám pomůže tunel, zpět do Söldenu se dostanete nekonečnou modrou třicítkou, která v závěru poněkud zčerná. To máte právě za sebou sjezd téměř dvou tisíc metrů. 

Ledovec Stubai je nejrozsáhlejší v Rakousku

Stubaiský ledovec zakončuje majestátné Stubaiské údolí. Areál zimních sportů v nadmořské výšce 3 210 m n. m. láká svými sjezdovkami plnými sněhu, provoz je zde od září do června a společně s dalšími nedalekými lyžařskými areály Elferbahnen v Neustiftu, Schlick2000 ve Fulpmes a Serlesbahnen v Mieders tu lyžaři mají k dispozici více než 300 kilometrů sjezdovek všech obtížností. 

Zimní zahrada v Happy Stubai Hotel, www.happystubai.com
Zimní zahrada v Happy Stubai Hotel, copyright: www.happystubai.com

Lyžováním to na Stubai ale nekončí, údolí vás totiž překvapí širokou škálou možností nejrůznějších aktivit. Můžete vyzkoušet ledovcové lezení, rodinné sáňkování na deseti přírodních sáňkařských dráhách s celkovou délkou více než 41 km či romantické procházky nedotčenou zimní přírodou na sněžnicích nebo na upravovaných turistických cestách. Běžkaře nadchne 60 kilometrů perfektně udržovaných běžeckých tratí, bruslaři mají v údolí k dispozici tři kluziště. 

Ubytovat se doporučuji v pětihvězdičkovém Spa Hotelu Jagdhof v Nestiftu, jehož výhodou je skutečnost, že je v péči jedná výjimečné rodiny. Jagdhof je tradiční tyrolský hotel s rustikálním prostředím, které zároveň klade důraz na pohodlí, čistotu designu a nadčasovost. Pro mladé věkem i duchem pak stojí za zvážení vintage hotel Happy Stubai, kde se setkávají mladí akční lidé, rodiny s dětmi i milovníci pobytu v přírodě. Mimochodem oba zmíněné hotely se pyšní výjimečnou kuchyní. 

Idylická lyžařská oblast Grossarl-Dorfgastein

Opravdu příjemné lyžování plné sportovní výkonů i pohodového odpočinku si můžete dopřát v lyžařské oblasti Grossarl-Dorfgastein, která je součásti areálu Ski Amadé nabízející 760 kilometrů perfektně upravovaných sjezdovek a 270 moderních lanovek a vleků. Právě díky tomu patří k jedněm z nejznámějších center zimních sportů v Rakousku. Za doporučení stojí rozmanité sjezdovky a útulné lyžařské chaty v údolí Tal der Almen či lyžařská houpačka Grossarl-Dorfgastein, která vede přes dvoutisícové vrcholy a spojuje tuto oblast se sousedním údolím Gasteinertal. Mimo sjezdovky pak Grossarltal nabízí sáňkařskou dráhu, kluziště či fascinující lyžařské túry vedoucí k některému z vrcholů nebo k horským chatám. 

Čtyřhvězdičkový hotel Grossarler Hof, Copyright: www.grossarlerhof.at
Čtyřhvězdičkový hotel Grossarler Hof, Copyright: www.grossarlerhof.at

V nejlepší poloze a v bezprostřední blízkosti údolní lanovky lyžařské houpačky Großarl-Dorfgastein a běžkařské trasy se nachází čtyřhvězdičkový hotel Grossarler Hof. Tradiční alpská a moderní lifestylová koncepce hotelu skvěle harmonuje s alpským prostředím a najdete zde dokonalý pocit klidu a odpočinku. Autentičnost celého regionu Pongau se odráží i gastronomické nabídce: regionální lahůdky jak na bohatém snídaňovém bufetu, tak na vícechodovém večerním menu, vše okořeněno srdečnou pohostinností hostitelů. A večer nezapomeňte navštívit prostorný wellness areál Erlenreich Relax & SPA

Nedotčená zima bez davů turistů v Gasteinu

První sněhová nadílka promění toto nádherné údolí v jedinečné místo pro trávení zimních radovánek daleko od davů a masové turistiky. Dolní stanice Schlossalmbahn Bad Hofgastein, kterou se dostanete přímo do centra lyžařského areálu Gastein, leží jen pár minut pěšky od hotelu Alpenhaus Gasteinertal, který rozhodně stojí za doporučení. Areál má 200 kilometrů sjezdovek a je součástí nejrozsáhlejší rakouské lyžařské oblasti Ski Amadé, turisté sem ale často jezdí spíše za čistou přírodou otevírající se dál za dokonale upravenými sjezdovkami. 

Hotel Alpenhaus totiž přišel se zajímavým konceptem tzv. Alpen kraft neboli alpskou sílou, kterou můžete načerpat díky blízkosti alpské přírody, léčivé vody z hor a místním ozdravným pobytům. Celá filozofie je založena na pěti pilířích: detoxikaci, odstranění stresu, mentálním restartu, józe a návratu k přírodnímu člověku v nás. Navíc spoustu míst v okolí má prý speciální energii, kterou můžete poznat díky dlouhým zimním procházkám pěšky nebo na sněžnicích. To vše je pak podtrženo kulinářskými specialitami z místní přírody-

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí