Na co nezapomenout před cestou na dovolenou?

Na co nezapomenout před cestou na dovolenou?

I když se letošní cestovatelská sezóna nevyvíjela zrovna nejlépe, brzy se snad opět vydáme na prozkoumávání cizích zemí. V dnešním článku najdete seznam věcí, na které byste před odjezdem na tuzemský či zahraniční výlet určitě neměli zapomenout.

I když se letošní cestovatelská sezóna nevyvíjela zrovna nejlépe, brzy se snad opět vydáme na prozkoumávání cizích zemí. V dnešním článku najdete seznam věcí, na které byste před odjezdem na tuzemský či zahraniční výlet určitě neměli zapomenout.

Dokumenty

Pokud vyrážíte na dovolenou v Česku, bude vám stačit občanka, průkaz pojištěnce a případně řidičské oprávnění. Doprava vlastním autem znamená, že si do tašky nesmíte zapomenout přibalit minimálně také malý technický průkaz a zelenou kartu. Jestliže pojedete na cizokrajný výlet, budete s sebou případně potřebovat také pas (pro země mimo Schengenský prostor), letenky nebo jízdenky a samozřejmě kvalitní cestovní pojištění. U všech dokumentů včas zkontrolujte platnost.

TIP: Jestliže jedete na dovolenou autem, přibalte si i náhradní klíče k vozidlu. Omylem zabouchnuté auto nebo jinou nepříjemnost tak vyřešíte bez paniky.

Zabalit vše – ale s mírou

Do zavazadla si kromě dostatku (ale ne zbytečného přebytku) vhodného oblečení a osobní drogerie zabalte také:

  • dostatek denně užívaných léků a pohotovostní lékárničku,
  • platební karty a trochu hotovosti (mince do automatů i větší bankovky) pro případ nouze,
  • náhradní brýle nebo čočky, pokud je potřebujete, a sluneční brýle,
  • vypsané kontakty na ambasádu, záchranné složky, pojišťovnu apod.,
  • nabíječky pro mobily a další elektroniku a
  • další osobní nepostradatelnosti.

Zabezpečte svůj domov

Podle toho, na jak dlouhou dobu odjedete, se zaměřte i na vyklizení domácnosti. Vždy vyneste odpadky a zkontrolujte obsah lednice a spíže – snadno se kazící potraviny spotřebujte, vezměte s sebou nebo rozdejte. Vylijte vodu z rychlovarné konvice a spotřebiče, které by běžely naprázdno (televize, lampy, kávovar atd.), vytáhněte ze zásuvky. Pak zalijte květiny – jestliže odjíždíte na delší čas, poproste někoho o občasnou návštěvu, aby flóra vydržela pěkná do vašeho příjezdu. Stejně tak si domluvte krmení či hlídání vašeho zvířecího mazlíčka. Nakonec můžete vypnout hlavní přívod vody.

Po uklizení svůj domov také zabezpečte proti nezvaným návštěvám. Okna zavřete, ale žaluzie nebo závěsy nezatahujte – jsou znamením opuštěného bytu. Zkuste se domluvit se sousedy, aby u vás doma občas otevřeli okno, rozsvítili, vybrali schránku apod. Nenechávejte schnout prádlo na balkóně, opět by ukazovalo na vaši nepřítomnost. Můžete také napsat vaše telefonní číslo na papírek a přichytit jej na lednici nebo nechat na stole – v případě zásahu u vás doma ve vaší nepřítomnosti se s vámi policisté nebo hasiči snadno spojí.

Vyrazte za zážitky bez obav

Cestovní horečka může potrefit každého. Pokud si nejste jisti, zda na nic nezapomenete, rozložte si vše při balení na postel nebo na podlahu. Budete tak mít lepší přehled o tom, co s sebou vezete a jestli vám něco nechybí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: