Místa v Irsku, která se vyplatí navštívit

Místa v Irsku, která se vyplatí navštívit

Irsko Vám nabídne od divokých, větrem a vlnami ošlehaných pobřeží, přes rozlehlé kamenné a travnaté pláně, po romantická zákoutí, která dosud jen mlsně pozorujete z fotek na internetu.

Jak se tam dostat?

Irsko je členem Evropské unie a proto pro překročení jeho hranic potřebujete pouze občanský průkaz. Na ostrov se můžete dopravit různými způsoby. Nejrychlejší a nejpohodlnější je letecká doprava. Z Prahy létá přímo do Dublinu pouze Irská společnost Air Lingus. Cena se pohybuje zhruba okolo 6000 za osobu. Levnější letenky bývají s přestupem. Pokud zvolíte cestování autem či autobusem, čeká na Vás dlouhá cesta do Anglie a ještě trajektem na ostrov.

Výhodou je vlastní auto, po ostrově tak můžete jezdit jak je libo. Pokud zvolíte letecký způsob a budete si chtít auto půjčit, můžete navštívit jednu z mnoha společností přímo na letišti. Cena se odvíjí od typu automobilu a druhu pojištění. Malé auto (NISAN Micra) se základním pojištěním pro jednoho řidiče nás stálo asi 20 € na den. Pokud budete chtít navštívit Severní Irsko (spadající pod Velkou Británii), budete si muset připlatit dalších cca 30€. Benzín či nafta vyjde v přepočtu stejně draho jako u nás (1,49-1,56€ za litr). Největší problémy bývají s dopravními předpisy, proto je doporučuji dobře nastudovat, obzvláště přednosti na křižovatkách. Stejně jako v Anglii se jezdí vlevo, takže volant je na pravé straně a řadící páka je na levou ruku. Volbou místní autobusové a vlakové dopravy Vám odpadne mnoho starostí, ale přijdete o mnoho krásných míst. Autobusová síť není v Irsku moc hustá a do spousty míst ani nejezdí. Nebo jezdí, ale pouze  jednou či dvakrát týdně. Proto tento způsob cestování není vhodný pro větší zvědavce a dobrodruhy. Stopem je také možné cestovat, avšak musíte počítat s tím, že někde můžete čekat hodně dlouho, než projede nějaké auto. Odlehlé části jsou málo osídlené a jezdí zde pouze obyvatelé statků. Potkali jsme dva Němce, kteří dojeli sice tam kam chtěli, ale další den čekali na cestu zpět. Proto se  vlastní  nebo půjčený automobil jeví jako nejlepší způsob, jak procestovat velkou část ostrova bez zbytečných časových ztrát.

Kde spát?

S ubytováním zde asi problém nebude. Pro pohodlnější cestovatele se zde nachází opravdu častý výskyt B&B (Bed and Breakfast – Ubytování se snídaní). Narazíte na ně téměř v každé větší vesničce. Cena je různá, ale pohybovala se okolo 30€ pps (per person-za člověka). Pro kempaře je zde už menší, ale ucházející počet kempů. Bývají dobře vybavené a cena se pohybovala různě. Za auto, stan a 3 lidi jsme platili okolo 20-30€. V kempu je většinou umývárna (placená teplá voda 1€), kuchyňka se sporákem (1€ za 20 minut) a ledničkou, tea room a samozřejmě WC. Místy bývá i games room a společenská místnost. Kempy jsou hodně přizpůsobeny pro karavany, které jsou také možností jak navštívit ostrov a procestovat ho křížem krážem. Pro stanování mimo kemp není Irsko přímo ideální. Už tak úzké silničky jsou ohraničeny většinou kamennou zídkou, odpočívadla se krom větších silnic moc nevidí a 99% půdy je soukromá. Stan se v někde v rohu pastvin schová, ale hlavní problém je, co s autem. Na silnici ho nechat nemůžete a jediná širší místa bývají vjezdy na pastviny. Ale i tento problém se po delším hledání dá úspěšně vyřešit. Také je dobré zeptat se místních, zda neví, kde by se stan dal postavit. Většinou Vám poradí, který pozemek není soukromý. Bývají to stará zarostlá parkoviště, fotbalové hřiště nebo jenom prostě kus trávníku před domem. Nejlepší způsob, jak tento problém vyřešit, je spaní pod širákem v bivakovacím pytli. Upozorňuji však, že průměrně 2 z každých 3 dnů prší, takže se připravte na vlhké a mokré noci. Počasí je celkově velmi deštivé a větrné. Panuje zde mírné oceánské podnebí. Pro Iry to znamená mírné, jen zřídka sněhové zimy, ale i mírná studenější léta. Teplota se zde průměrně pohybuje okolo 11°C.

Carrauntoohil

Zdejší pohoří nejsou vysoká. Nejvyšší hora měří pouhopouhých 1042 m. Nenechte se ale zmást její zdánlivě jednoduchou dostupností. I zde překonáte značné převýšení. Ve vrcholových partiích se výrazně ochladí a velmi často je vrchol v mracích a to výrazně znemožňuje orientaci. Proto nepodceňujte Irská pohoří a v základní výbavě mějte lékárničku, kvalitní mapu oblasti, kompas, teplejší oblečení a pokud možno dobrou orientaci v horském prostředí. Převážná část hor má špatně anebo vůbec značené stezky a mnoho cest se při velkých a dlouhotrvajících deštích může změnit přímo ve vodopády a výrazně znepříjemnit výstup či sestup. Proto dbejte zvýšené opatrnosti a věnujte více času přípravě, než se vydáte do výše položených oblastí.

Ceny

Stravování zde také nebyl žádný oříšek. Ceny potravin ve větších městech zhruba odpovídají našim cenám. Ve vesničkách a turistických oblastech si o něco málo připlatíte. V restauraci se cena jídla pohybuje okolo 9-15 € za hlavní chod. V kempu, jak už jsem se zde zmiňoval, jsou téměř všude k dispozici sporáky či jiné ohřívače. Někde zdarma, někde za poplatek. Pokud spoléháte na vlastní vařič, tak si nezapomeňte po příletu do Dublinu obstarat odpovídající druh paliva. Narážející plynovou bombu seženete téměř všude ale šroubovací pouze ve velkých městech v outdoor krámech. Alespoň my jsme ji sehnali až v Corku. Také bude vhodná protivětrná clona. Fouká zde silný vítr a kolikrát jsme si museli nechat o teplém čaji jenom zdát.

Lákavější turistické atrakce mají poblíž hygienické zázemí, které bývá otevřené 24 hodin. Za parkoviště u hodně vyhlášených míst se platí. Někde to dělá i 6€ za osobu. Ale daleko krásnější jsou zapadlé končiny a těžko přístupná místa. Pokud se však rozhodnete navštívit profláknuté památky a místa, vřele doporučuji dorazit na místo brzy ráno. Drtivá většina krámků, dopravních spojení, parkovišť, hradů atd. otevírá okolo 9 hodiny ranní. Pokud si přivstanete, tak nejenomže ušetříte za vstup, který bývá až zbytečný a hraničí ze zdravým rozumem, ale hlavní odměnou bude možnost  vychutnat si kouzelnou atmosféru místa oproti davům na sebe hulákajících turistů, které přiveze první zájezdový autobus.

Ve velkých vesničkách a městech to okolo 7. hodiny ranní moc nežije. Potraviny, obchody a další služby začínají fungovat také až okolo 9. Zato večer si v mnoha hospůdkách můžete vychutnat živou muziku a lidové tance dlouho do noci. Například v Dublinu máte 100% jistotu, že narazíte v jakémkoli dni na hospůdku, kde se hraje a zpívá. K této příležitosti doporučuji vychlazenou půl pinty Guinnesse, místního černého piva, které určitě musíte ochutnat.

Na co se můžete do Irska těšit?

Pokud jste milovníci zřícenin a památek, tak jako by jste jeli do ráje. Zříceniny klášterů, katedrál, hradů a domků jsou k vidění na každém rohu. Také jsou zde různé věže, staré hřbitovy, pevnosti a mnoho dalších lákavých kulturních i vojenských zajímavostí. Jestli jste milovníci přírodních krás, pak doporučuji navštívit západní část ostrova, kde se nacházejí 4 z 5 národních parků Irska a v podstatě celá západní strana je opuštěnější než východní část ostrova. Velmi krásná jsou místa zvaná Head (hlava). Jsou to poloostrovy, které vystupují do Atlantiku. Mívají krásné pobřeží, většinou s útesy všech možných tvarů, ale najdete zde i krásné a opuštěné pláže. Na západě ostrova se nacházejí i rozsáhlá rašeliniště. Tato krajina je sice pustá, ale určitě by byla škoda ji vynechat. Lesů v Irsku moc nečekejte. Většina kopců je porostlá pouze trávou, vřesem a nebo jsou to kamenité pláně. Ale spolu s kamennými baráčky, všudypřítomnými ovečkami a zídkami tvoří jedinečnou krajinu, kterou stojí zato vidět. Za námahu stojí i okolní ostrůvky, kde můžete narazit na tuleně a nebo ještě více opustit svět civilizace a zaposlouchat se do skřehotání racků, burácejících vln rozbíjejících se o útesy a kvílení větru v opuštěných domech.

Poslední věty budou patřit místům, která podle mě rozhodně stojí za to navštívit. Na východní straně Irska se pár kilometrů od Dublinu nachází národní park Wicklow Mountains s krásným údolím zvaném Glendalough. Na jihozápadě mě uchvátil romantický Three Castle Head a opuštěný Sheep´s head. Milovník lanovek by neměl propásnout Dursey Island, který se nachází také na jihozápadní straně ostrova. Hned pod městem Killarney se nachází další nádherný národní park Killarney v jehož blízkostí se také nachází nejvyšší vrchol Irska Carrauntoohill. Dále nevynechejte velký západní poloostrov Dingle. Západní atrakcí je bezesporu Cliffs of Moher, avšak hned vedle se nachází zapomenutá kamenná země národního parku Burren. Zde na vás opravdu dolehne opuštěnost ostrova. Asi nejnavštěvovanějším ostrovem Irska je západní Aran Islands, kde vás čeká také pustá krajina a zbytky mohutné pevnosti. Více na sever naleznete rašelinový svět Connemara a jediný fjord v Irsku Killary Harbour. Ve střední části západního pobřeží můžete vyzkoušet oblíbený výstup na svatou horu Croagh Patrick a Achill Island se svým parádním Achill Head. V severní části Vás zajisté potěší Benbulbin, Glenveagh národní park či opuštěný Horn Head. Milovníci válečné historie naleznou zalíbení v zálivu Lough Swilly, kde se nachází systém opevnění bránící tuto strategickou zátoku. V severním Irsku potom jako opravdu romantickou záležitost doporučuji při západu slunce navštívit Mussenderr Temple. Také nevynechejte rozhodně největší atrakci Severního Irska Giants Causeway. Kousíček východněji je krásný ostrov Rathlin Island, kde na Vás čeká kromě krásné krajiny i přítomnost tuleňů a Puffinů.

Jako pomocnou literaturu doporučuji knihu Irsko-Turistický průvoce Rother, kde naleznete 50 nejkrásnějších treků po celém Irsku a dále mapu Marco Polo- Ireland 1:300 000.

Pokud se tedy rozhodnete pro tento ostrov, přeji hlavně co nejlepší počasí a spoustu krásných  okamžiků.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí