Matvěj Matvějevič Gedenštrom – polárník na Novosibiřských ostrovech

Matvěj Matvějevič Gedenštrom – polárník na Novosibiřských ostrovech

Značnou část studených severích oblastí Ruska prozkoumal polárník Gedenštrom. V některých poznámkách se sice mýlil, nicméně byly i tak jeho výpravy velkým přínosem.

GEDENŠTROM Matvěj Matvějevič (* asi 1780, † 20. 9. 1845, Tomsk, Rusko) – ruský polárník

Koncem 18. století objevili ruští lovci a obchodníci první z Novosibirských ostrovůKotělnyjFaddějův. Jakov Sannikov v roce 1800 přešel z pevniny na Sloupový (Stolbovoj) ostrov a roku 1805 prozkoumal Faddějův ostrov. Mezi své muže zařadil Sannikova Matvěj Gedenštrom, vyslaný hrabětem Rumjancevem hledat nová území v polárním moři. V zimě 1808–09 přešel J. Sannikov na ostrov Kotělnyj a prožil zde léto.

Přes Novosibiřské ostrovy na lyžích

Gedenštrom se na lyžích vydal od Leny do ústí Jany a cestou přešel přes LjachovůvFaddějův ostrov (1808–09). V létě pak pokračoval v poznávání pobřeží od Jany po Indigirku. Přešel Novosibirské ostrovy, ale záhy narazil na nezamrzlé moře a vrátil se na jih, až do ústí Kolymy. Odtud pak na podzim 1809 nastoupil zpáteční cestu k Indigirce.

Sannikov se na jaře 1810 vydal znovu na Novosibirské ostrovy. Přešel je k severu, kde zahlédl v mlze obrysy rozsáhlé pevniny. Vydal se k ní, ale volné moře mu zabránilo v dalším postupu. Znovu uviděl neznámou zemi z Faddějova ostrova roku 1811 i z Kotělného ostrova, kam se v létě vrátil. Víc než sto let hledali polárníci neexistující (nebo zmizelou) zemi. Až letecké snímkování a námořní průzkum z let 1937–38 vyvrátily definitivně pověsti o tzv. Sannikovově zemi. Zřejmě se jednalo o velký ledovec, ale existuje i teorie, že pevnina, o které hovořil J. Sannikov, zmizela pod mořem podobně jako některé jiné východosibiřské ostrovy.

M. Gedenštrom se počátkem roku 1812 odebral do Irkutska a později (1819) i do Petrohradu, kde vydal knihy o své plavbě po ledovém moři (1822), o pobřeží polárního moře od ústí Jany po Baranovův mys (1823) a Sibiřské zápisky (1830). Další z účastníků jeho výpravy, geodet Pjotr Pšenicyn, vytvořil mapu Novosibirských ostrovů.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: