Lost in Reykjavík

Lost in Reykjavík

Našinec bere většinou návštěvu islandské metropole Reykjavíku jen jako povinnost a přestupní stanici mezi letištěm v Keflavíku a tím pravým Islandem. Co s tím, musíte-li zůstat déle?

Člověk se v Reykjavíku snaží pokud možno nezdržovat a pokračovat co nejdřív co nejdál směr liduprázdná krajina, kde chybí stromy a duje vždy přítomný vítr. Co si však počít ve chvíli, kdy vaše zavazadla nestihnou to správné letadlo a nacházejí se na druhé straně světa? A vy trčíte ve městě, kde za jedno pivo bez pěny dáte jako u nás za čtyři?

Dovolená, pečlivě z hodiny na hodinu naplánovaná, začíná dostávat povážlivé zpoždění. Zde platí: doplňte si svaté heslo všech cestovatelů: „nepropadejte panice“ o islandskou část „a hlavně nic neplánujte. Nikdy“. Co tedy dělat? Pokud zrovna nevlastníte zlatou kreditní kartu a toužíte po něčem jiném než navštívit místní turistickou kancelář a skoupit všechny nabízené jednodenní zájezdy (a že je jich požehnaně např. výlet do Grónska a zpět za jeden den) nebo hledáte-li něco trochu jiného, než co popisují běžné turistické průvodce, můžete zvolit dle vašeho ražení, nálady, a hlavně počasí také z následujících možností.

Island leží ve velmi vulkanicky aktivní oblasti. A zároveň je díky své poloze těsně pod polárním kruhem plný ledu a ledovců. Především v zimě je země velmi nehostinná. Snad právě proto se stala výzvou pro dva české dobrodruhy, kteří letos v únoru uskutečnili zimní přechod Islandu. V létě je potom ostrov naopak jednou z nejčastějších cestovatelských destinací. Pravda, je tam trochu draho.

Turista sportovec

Nemůžete-li se dočkat, až prubnete své nové pohorky, udělejte si jednodenní výlet na blízké pohoří Esja nebo na horu Akrafjall. K úpatí obou vás dopraví místní MHD, takže to můžete spojit s jejím průzkumem. Čeká vás zhruba 800 m, resp. 500 m převýšení a na vrcholu výhled na město a zátoku. Další možností je obejít, oběhnout či na kole objet pobřeží okolo vnitřního města, což je dávka cca 26 kilometrů. Večer se můžete zajít naložit do termální vody „hot potu“ některého z mnoha reykjavíckých bazénů a poklábosit s dalšími turisty. Třeba o problémech s dopravou.

Turista průzkumník

Objevte místní MHD. Zvolte dva řádně od sebe vzdálené body a zkuste je dosáhnout v co nejkratším čase místní MHD – Straetó. Jen pokusem o proniknutí do systému jízdních řádů strávíte dopoledne. Poté následuje bojovka zahrnující správný odhad směru, stopnutí autobusu, zaplacení v hotovosti přesnou částkou a na závěr zlatý hřeb cesty, vyslání znamení řidiči, že chcete vystupovat. Ve správnou chvíli a to bez jakékoli nápovědy, kde ve městě se právě nacházíte. Autobusy totiž, pokud nedáte znamení, tady v zastávkách nestaví. 

Budete-li mít štěstí, narazíte na polského řidiče, který se vás bude ptát na trasu jeho linky. Za to vše však budete odměněni luxusním pohodlím, protože velice pravděpodobně budete v autobuse sami, což se vám asi v jiném městě hned tak nepoštěstí.

Nejširší nabídku průvodců a map Islandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Turista pařmen

Je páteční nebo sobotní noc? Pak zapomeňte na svou novotou zářící goretexovou bundu a pohorky. Oblečte si cokoli jiného. Cokoli. Včetně šatů po babičce nebo pyžama. Nemáte-li, zajděte si doplnit šatník do některého z mnoha second handů na hlavní třídě. V noci vyrazte do města. Ale nejdříve o půlnoci. Stejně budete v baru první. Na výběr máte z mnoha destinací, zvolte dle vašeho hudebního založení. Vzhledem k velikosti města a toho, že většina nočního života se odehrává v okolí hlavní třídy jménem Laugavegur, by vám orientace neměla činit problémy. Můžete protančit celou noc. Ale pozor, díky místním cenám alkoholu můžete také za jednu noc propít celé své úspory na dovolenou…

Turista workoholik

Patříte mezi ty, co bez notebooku ani ránu? Zajděte se svým Applem do jakékoli kavárny. Dostanete výborné kafe na celé odpoledne, kvalitní internetové připojení a vodu zadarmo. Nepracujte, využijte čas získáváním nových islandských přátel přes síť Myspace. Protože tady je připojen každý. Pokud snad ještě nejste členem této komunity, máte nejvyšší čas neb podle mnohých už to není ono. Vytvořte si stránku se svým profilem, začněte chatovat a uvidíte, že se dovolená vypaří, aniž nebudete vědět jak.

Pokud jste si nevybrali ani jedné z možností, omlouvám se, ale jediné na čem opravdu záleží, abyste se svou islandskou dovolenou byli spokojeni, je: hlavně nikdy nic neplánovat. Doporučuju zapamatovat, bude se Vám hodit při Vaší další návštěvě Islandu.

Blanka Pöschlová pracuje jako průvodkyně zájezdu na Island u cestovní kanceláře Mundo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí