Legendárním traverzem Dračími horami za 42 hodin

Legendárním traverzem Dračími horami za 42 hodin

Výzva pro každého znamená něco jiného. Pro někoho uběhnout dva kilometry okolo rodné vesnice, pro někoho první půlmaratón v životě a pro někoho zdolat 220 kilometrů v extrémně obtížném terénu v novém světovém rekordu napříč traverzem Dračími horami.

Legendární traverz (Drakensberg Grand Traverse – DGT), jedna z nejtěžších cest jižní Afriky, nabízí návštěvníkům skalnatý terén ve výšce 3000 metrů nad mořem a často exponované úseky. Na jeho překonání potřebují několik dní a vynikající kondičku. Trasa není značená, potkáváte jen kontrolní body.

Šest vrcholů v nevyzpytatelném počasí

Teprve v roce 1999 DGT proslavili sourozenci Gavin a Laurie Raubenheimerovi, kteří trasu překonali za 105 hodin a 39 minut. Už od počátku se snažili vymezit kritéria této sportovní výzvy tak, aby se po nich i ostatní běžci mohli vzájemně vyzývat na základě stejných podmínek. Dohodli se, že člověk musí zdolat cestou šest vrcholů, opakovaně tak překračuje hranice Jihoafrické republiky a Lesotha. Musí si veškeré vybavení nést sám. Vždy se rozhoduje mezi tím, jak lehký batoh chce mít, aby se mohl pohybovat rychleji a jak velké riziko chce postoupit. Pohoří je totiž velmi odlehlé, což znamená, že pokud se přihodí nějaká nehoda, potrvá velmi dlouho, než se odsud dostane. Dalším důležitým prvkem je nadmořská výška, která sebou nese mnoho rizik od nedostatku kyslíku a až po možnost extrémních teplot a náhlých změn počasí. Běžec musí být připravený na to, že během přenocování se letní počasí může změnit ve sněžnou chumelenici a pokud nemá vhodné vybavení, může zemřít.

DGT: výzva elitních běžců

Od tohoto momentu se traverz, který křižuje nejvyšší pohoří jižní Afriky ze severu na jih, stal vyhledávanou výzvou elitních vytrvalostních běžců, kteří se snažili rekord překonat. Přes dvacet pokusů skončilo nezdarem, přibyly tři nové rekordy. Ten poslední zaběhli před pěti lety Ryno Griesel a Cobus Van Zyl za 60 hodin, 29 minut a 30 vteřin.

Pokud se chcete dozvědět o dalších příbězích o překonávání překážek, přečtěte si Rozhovor s nevidomým běžcem Ondrou Zmeškalem.

Ryno ale pořád nebyl spokojený a jednoho dne se rozhodl kontaktovat jihoafrického ultratrailového běžce Ryana Sandese, přezdívaného Hedgie.

„Dlouho jsem čekal, že přijde někdo jako Ryan a vyzkouší to, protože všichni chceme vědět, jak rychle se to dá zvládnout,“ vysvětluje Ryno Griesel, proč oslovil jednu z největších hvězd světového ultratrailu. Ryno proběhl téméř každý kout planety od deštných pralesů v Amazonii až po modré ledovce v Patagonii.  Díky vítězství na TransGrancanaria 83k se stal prvním běžcem světa, který vyhrál ultratrailový závod na každém kontinentu.

Travailen: Příběh jednoho rekordu

Oba sportovce od příprav až po samotný pokus o rekord sleduje snímek Travailen, který je letos k vidění na festivalu Expediční kamera.  Podaří se jim překonat už tak neuvěřitelný čas a posunout zase o kus dál hranice lidských možností? Během první hodiny Ryan upadne, pořeže si ruku, o další hodinu později si zkroutí kotník a za hodinu znovu. Hned v úvodu tak zápasí zejména psychicky. Ryno má zase problém s příjmem potravy a hrozí mu ztráta energie. Počasí jim ale přeje, ve 3000 metrech nad mořem je nezvykle teplo.

„Musíte se donutit a vydržet to do dalšího rána. Ten moment, kdy začíná svítat, je úžasný, pozvedne vám to ducha. Všechno hned vypadá líp,“ říká Ryno.

Všechny trable se ale jim nakonec podaří překonat a v úterý odpoledne, přesně 41 hodin a 49 minut poté, co Ryan a Ryno opustili startovní čáru, dorazí do cíle. Překonají rekord o 20 hodin. Právě se dostali z jedné strany pohoří na druhou.

Expediční kamera v AERU

Celovečerní pásmo špičkových filmů plné cestovatelských zážitků, divoké přírody i napětí. Expediční kamera vás zve na ty nejlepší snímky o dobrodužných výpravách za zapomenutými národy a tajuplnými místy, o poznávání starobylých kultur i extrémních expedicích do těch nejnedostupnějších míst Afriky a Asie i neuvěřitelné výkony na hranici lidských možností v Alpách. To vše zažijete na slavnostní premiéře v pražském kině AERO ve čtvrtek 18. února od 17 hodin. Festival postupně až do začátku dubna zavítá do 221 českých a slovenských měst.

EXPEDIČNÍ KAMERA v kině AERO: 18.února od 17:00

Více na: FB

www.ExpedicniKamera.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: