HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Lavrentij Alexejevič Zagoskin – ruský námořní důstojník

Lavrentij Alexejevič Zagoskin – ruský námořní důstojník

Vůdce expedice do vnitrozemí Aljašky. Na své cestě využíval saní, člunů nebo kajaků.

Zagoskin Lavrentij Alexejevič (* 21. 5./2. 6. 1808, Penzenská gubernie, Rusko, † 21. 1./3. 2. 1890, Rjazaň, Rusko) námořní důstojník ve službách Rusko-americké společnosti

Od 30. let 19. století museli ruští obchodníci s kožešinami na Aljašce putovat za novými zdroji hledaného zboží. V roce 1832 se Fjodor Kolmakov, účastník výpravy ÚP. Korsakovského z let 1818–19, vydal k řekám YukonKuskokwim. O tři roky později (1835–36) ho následoval Andrej Glazunov, který prošel podél Yukonu od jeho soutoku s řekou Anvik až po ústí do Beringova moře.

V červenci 1842 přistála v Nortonově zálivu, v pevnosti Sv. Michala (St. Michael) briga Ochotsk s expedicí, které velel námořní důstojník ve službách Rusko-americké společnosti (od 1838) Lavrentij A. Zagoskin. Na kajacích se přepravil se svými druhy k ústí řeky Unalaktik a v prosinci 1842 se pustil na saních do vnitrozemí. Rusové se dostali k Yukonu a počátkem roku 1843 pokračovali proti jeho proudu do osady Nulato. Další cesta Zagoskinovy expedice vedla vzhůru po řece Koyukuk a k jejím přítokům, vytvářejícím obchodní stezku z nitra Aljašky do zálivu Kotzebue.

Plavba po řece Yukon

S nastávajícím jarem musel Zagoskin ukončit cestování na saních; vrátil se do Nulato a začal připravovat letní plavbu na člunech po horním Yukonu v červnu a červenci 1843. Potom se pustil dolů po Yukonu a k ústí řeky Anvik. Po příchodu zimy se ruská výprava přenesla na Kuskokwim. Počátkem roku 1844 se dostala ke Kolpakovově pevnosti a v dalších měsících se její účastníci snažili proniknout k hornímu toku Kuskokwimu a k jeho přítokům. V červnu 1844 se vrátili k Yukonu a po jeho proudu do delty této řeky.

V roce 1846 se L. A. Zagoskin vrátil do Evropy a o dva roky později odešel do výslužby. Usadil se ve rjazaňské gubernii a zastával různé funkce v místních úřadech.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: