Láká vás Srí Lanka? Odpovídala průvodkyně a cestovatelka Věrka Kusá, která na ostrově tráví větší část roku

Láká vás Srí Lanka? Odpovídala průvodkyně a cestovatelka Věrka Kusá, která na ostrově tráví větší část roku

Věrka má na ostrově dům i rodinu a na ostrov se vrací už pátým rokem. Rovnou přiznává, že nesnáší místa plná turistů a naopak ráda objevuje místa, která jsou ještě neobjevená.

V Go2 jako průvodkyně nedávno slavila čtvrté výročí a pokud se za ní nevydáte do Indického oceánu, jednou ročně ji můžete potkat v pražském Klubu cestovatelů. I když narazit na ní můžete i úplně jinde, jako vášnivá cestovatelka nevydrží dlouho na jednom místě a tak v obdobích, kdy zrovna není na Srí Lance, poznává další místa po celém světě.

Jaký byl tvůj první dojem ze Srí Lanky?

Srí Lanka se mi od první chvíle líbila, byla to moje první exotická destinace. Přátelští lidé, super počasí a krásná příroda. Do dneška jsem z ní uchvácená.

A co tě přesvědčilo, že právě tento ostrov se stane tvým druhým domovem?

Do Srí Lanky se zamiluje snad každý. Proto když jsem dostala možnost se na ostrov znovu vrátit a to už pracovně, hned jsem ji neváhala využít. Patřím k lidem, co milují cestování a proto to pro mě byla výzva.

První příjezd se od těch dalších vždycky liší. Změnilo se tvoje vnímání od doby, kdy jsi tu teprve „začínala“?

Po těch 5 letech na Srí Lance bych řekla, že mě spoustu věcí překvapilo a každý si to na začátku maluje růžově. Realita je pak bohužel jiná. Mám na ostrově svoji druhou rodinu, proto vím o kultuře skoro vše a některé věci jsou pro nás opravdu nepochopitelné, ale ne ve špatném slova smyslu.

Rodina je tu nejdůležitější pro všechny a proto spolu dost často žijí v jednom domě. Děti se starají o své rodiče skoro hned, co začnou pracovat, a to hlavně finančně. Bydlení se ve většině rodin neliší, i když mají více peněz, není to pro ně priorita a proto jsou domy jednoduše zařízené, někde nemají ani koupelnu a sprchu mají na zahradě. S tím jsem měla ze začátku trochu problém, ale zvykla jsem si.

Kdybys měla pro cestovatele vybrat tři místa, která by při první návštěvě neměli vynechat, která by to byla?

Seznamů s TOP místy, kam se jet podívat, je spousta, ale já si stojím za tím, že kdo nebyl na Sigirii, nebyl na Srí Lance. Je to stejný, jako když jedete do Prahy a nejdete na Karlův most. Dalším místem, které nesmíte vynechat, je Lipton’s Seat a jeho krásné čajové plantáže. Vždycky říkám, že na stará kolena si tam postavím dům a přestěhuju se, abych měla klid od lidí a krásný výhled na zelené plantáže.

Jako třetí bych vybrala Kandy a jeho úžasný Chrám Buddhova Zubu. Toto místo je neuvěřitelně magické a když sem přijdete ve správnou chvíli, vidíte místní, jak se modlí, nosí dary a určitě stojí za to si projít toto místo s průvodcem, vysvětlí vám spoustu věcí o náboženství a ukáže všechny místnosti v nejlepší dobu.

A co zážitky pro ty, kteří na Srí Lance chtějí strávit dovolenou akčně?

Top zážitkem je jízda jeepem na safari mezi slony a spoustou dalších zvířat. Rafting na divoké řece je taky adrenalinový zážitek. Pokud máte rádi chůzi po horách, pak určitě doporučuji vyhlídku Ella Rock, která je v Elle. Je to náročný výstup, ale výhled stojí za to.

No a nejznámější výstup je na Adamovu horu. Toto místo je krásné, ale neřekla bych, že každý turista ho ocení. 5500 schodů, které na vrchol vedou, je náročných, a to ne jen cestou nahoru, ale hlavně cestou dolů, to bolí kolena opravdu každého. Pokud nejste opravdu trénovaní, i týden po výstupu si nemůžete pomalu ani na záchod sednout, a to není sen každého dovolenkáře.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Dana

je to krásná země ale byla by potřeba zvýšit enviromentální výchovu aby ta krásná příroda vydržela i dalším generacím

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí