Kuba: latinskoamerickou pohodu najdete v ulicích, na plážích i v kempech

Kuba: latinskoamerickou pohodu najdete v ulicích, na plážích i v kempech

Kuba není jen o vlnících se snědých Kubánkách, flaškách rumu a voňavých doutnících! Lidé si tu umí život užít opravdu s nadhledem. Vždtyť proč se hnát za penězi, když si stejně není co koupit!

Zavřete oči a zkuste si vybavit některou z vašich představ o Kubě. Asi se vám mihnou naleštěná stará auta, tatíček Fidel, nějaký ten pěkně smotnutý doutník nebo poslední kocovina po havanském rumu. Pokud jste už na tento karibský ostrov zavítali, nejspíše se vám vybavilo spousty jiných věcí, které mají jednoho společného jmenovatele. Zkusme ho spolu objevit.

Tedy za prvé, neztratit úsměv na tváři

Hlavním úsilím téměř každého člověka v produktivním věku je ve všední den nepracovat a o víkendu už vůbec ne. Naštěstí mají kubánská městečka krásná barokní náměstí s kašnou, zelenými stromy a mnoha stolky, ke kterým se dá během pracovní doby sednout a zahrát si partičku šachů či oblíbeného domina.

Když jsem procházela Santiago de Cuba, narazila jsem v každé čtvrté ulici na kapelu, která vyhrávala k tanci. A lidé opravdu tancovali. Za bílého dne, před okny svých kanceláří. Do jedné jsem nahlédla. Překvapila mě svou technickou vybaveností. U počítačů však nikdo neseděl. Zaměstnankyně se nakupily u konferenčního stolku, pokuřovaly, klábosily a nadšeně na mě volaly, ať se k nim přidám. „Nepotřebujeme pracovat a mít více peněz. Není si za ně stejně co koupit,“ dostalo se mi vysvětlení.

export_hs_gallery
Kuba je také vhodná pro milovníky potápění. Ze všeho nejlepší je ale na povalování se a povídání si s nesmírně milými Kubánci.

Taxikáři, průvodci, hoteliéři a další, kteří už zjistili, že lze oškubávat turisty, jsou ostatními Kubánci chápání jako pošetilci, kteří se chtějí v životě „jen a jen dřít“. Na kapitalismus se tady často pohlíží jako na zbytečnou dřinu.

Za druhé, kubánské kempy

Pokud Kubánci „tvrdě“ nepracují, mají dovolenou. To potom vyrazí do jednoho z mnoha kempů a tam to rozjedou ve stylu salsy a karaoke. Díky tomu jsou kempy nejen nejlevnějším ubytováním (cca 5 CUC/osobu), ale hlavně možností zachytit kousek té latinskoamerické atmosféry, kterou hledáme.

Na balkoně naší betonové chatky si naléváme cuba libre a posloucháme šumění moře. Kolem deváté se rozsvítí lampy a na parket se trousí první rekreanti. S latinskoamerickými hitovkami přicházíme dolů také my. Alkoholu je tu pomálu, ale o to více se tančí. Usměvavé Kubánky se vlní, chlapci postávají opodál. Nezbývá, než se naučit salsu.

Za třetí, kubánské pláže

Zapomeňte na Varadero, kam místní Kubánci nesmějí vkročit, asi aby nerušili vytříbený odpočinek bělochů. Naštěstí není Varadero jediným místem s krásnými plážemi. Pokud si půjčíte auto, poznáte, že ta pravá kubánská plážová atmosféra má nespočet tváří. Někdy zastavíte na oblázkové pláži mezi bělostnými skalami, o něž se tříští vlny. Kousek od vás se líbá postarší pár, na druhé straně rezne vrak lodi.

Podruhé přejedete po mostě na ostrůvek Cayo Juítas, který je přímo obsypaný bílým písečkem, z něhož až přecházejí oči. Tady najdete luxusní restauraci a pár slunečníků. Po třetí a k večeru zastavte v jakémkoli malém pobřežním městečku, třeba v Siboney pod masívem Gran Piedra. Špinavá plážička bude obsypána mladými Kubánci a Kubánkami.

Nejspíše se podivíte, jak mořská voda uvolňuje mravy. Pochopíte, až uvidíte kolem flirtující skupinky plavat několik prázdných lahviček rumu. Nejspíše vás přizvou mezi sebe, abyste si s nimi zazpívali. Naposledy zkuste zastavit v rybářské vesničce Cabo Cruz na cípku národního parku Desembarco Del Granma. Tady asi nenajdete pláž, zato vůni ryb a mořských plodů ucítíte ještě dlouho potom.

Pokud hledáte vícedenní odpočinek na jednom místě, zkuste Trinidad. Pláže tu jsou nádherné, kubánskou atmosféru ucítíte velmi dobře a existují tu četné možnosti výletů. Kromě samotného UNESCO městečka Trinidadu se můžete jet podívat na bývalé cukrové plantáže nebo trochu dále do hor.

A za čtvrté, peníze nejsou potřeba

Stará americká auta patří ke kubánské každodennosti, jen výjimečně jsou však (pokud neslouží jako taxi pro turisty) naleštěná. Kubánci nejsou automobilovými fanoušky ani sběrateli. Jednoduše tu ta auta zbyla a jiná už nebudou. Je potřeba se o ně starat, abychom nemuseli dělat zbytečně moc kroků pěšky. Domy jsou na tom hůř. Od té doby, co vládě došly peníze, už na fasády nikdo nemyslí. Peněz je mezi lidi stále méně. O to více mezi nimi koluje potravinových papírků. Úsměv, klábosení a tanec jsou naštěstí zadarmo.

Petra Greifová vystudovala historickou a kulturní antropologii na UK a jejím největším koníčkem je cestování – hlavně po hornatých zemích. Nyní pracuje pro cestovatelský portál Hedvábná Stezka.

TIP: Kamkoli pojedete, nezapomeňte, že lékařské ošetření může být drahé. Sjednejte si ještě před odjezdem cestovní pojištění u ČSOB Pojišťovny.

Zkušenosti čtenářů

Na světě je spousta jiných pěkných míst, kde nevládnou komunisti.

babička Lála

Hodně odvážné tvrzení, po posledních krajských volbách. Tak aby ještě někdo vůbec přijel do města autora tohoto příspěvku.
Článek sám o sobě je skvělý, stejně jako musela být i ta cesta. Prožil a vychutnal jsem si totéž v 1996.

Petra

Ano, naštěstí taková existují.

henka

Na kube som bola v januari 2013 a ,keby som nasla sprievodcu co vie aspon tro hu po cesku labo ja neviem ziadny jazyk hned by som sa s manzelom vybrala znova.Kuba
Je nadherna.Boli sme ubytovani vo Varadero ale teraz by som isla na spoznavaci no ako hovorim potrebujem sprievodcu .

Michal

Měl jsem to štestí v neštěstí být na Kubě přes 1,5roku…to co autorka píše v článku je pravda, ale jen na omak. Jakmile se člověk dostane a žije s místními, zjistí, že ne všechno je takové, lidé jsou odevzdaní, bez ideií a nadějí…jejich oblíbené heslo je: předstíráme, že pracujeme, protože stát předstírá, že nás platí!! TO o tom, že jim je kapitalismus cizí z mnoho vlastních zkušeností pochybuji, ba naopak, se základy jsou velice dobře obeznámeni…v případě hovoru s turistou je nejčastější slovo dinero…
Na Kubě se v současné době dá koupit prakticky vše, je to jen otázkou kontaktů na černém trhu a finančních možností.
Jinak jsou tam přívětíví, temperamentní lidi…ale nesmí se na to člověk dívat přes rúžové brýle.

Iveta

Wow, Kuba 2014 byla úžasná, kdo nezažil, neuvěří. Byla jsem tam jako batůžkářka s kamarády, žádné Varadero, žádné All inkl. prostě na vlastní pěst, tak se pozná pravý domorodský život. Lidé mají málo peněz, avšak ti, kteří nabízejí služby turistům, ti si žijí na vysoké noze. Lidé jsou nespoutání, laskaví, plní energie, všude se tancuje. Chudí jsou smíření s režimem, ale žijí naplno každý den, i když zrovna moc – dinero – nemají.

brndicka

Ahoj,chystáme se na Kubu tři a sháníme čtvrtého do party. Chystáme se v období 2.3.-24.3. Chceme procestovat, co půjde. Hlavně Havanu, Vináles, Trinidad a okolní přírodu, Santiago de Cuba, Cayo Coco a Varadero. Pokud se někdo v tomto období chystáte a nemáte s kým určitě se ozvěte. Budeme rádi za dalšího parťáka 🙂 Hodilo by se, kdybyste se ozvali co nejdřív…

Milada
brndicka:

Ahoj, už jste se vrátili z Kuby? Jak bylo? My se chystáme v červenci a přivítáme každou informaci.

hanka
brndicka:

ahoj, chystáme se v listopadu. Půjčit auto a cca 8 dní strávit na Kubě. Máte nějaké typy- kontakty na ubytování v casa u místních?Něco samože o Kubě víme, ale všichni, které znám, byli all incl a to já nedělám:-)Díky moc předem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí