Krásy Trenčínského kraje – kraj hradů a zámků i aktivní dovolené

Krásy Trenčínského kraje – kraj hradů a zámků i aktivní dovolené

Trenčínskému kraji patří pojmenování „Kraj hradů, zámků a legend“. Na jeho území se totiž nachází nejvíce hradů a hradních zřícenin ze všech regionů Slovenska. Chladné zdi historických monumentů ožívají v letním období pestrými akcemi, nočními prohlídkami, koncerty či strašidelnými příběhy.

Hrady, zámky a zříceniny

Preferujete honosné renesanční výzdoby a rokokové interiéry nebo dáváte přednost jednoduchým zdím hradních zřícenin? Každý milovník historie si v Trenčínském kraji přijde na své. Bojnický zámek, který je nejnavštěvovanějším na celém Slovenku, zaujme romantickou architekturou ve stylu francouzských zámků na řece Loire. Pro ty, kteří tento monument již navštívili, připravili správci novinku – prohlídka nejznámějších částí zámku bez průvodce. Turista si tak může sám zvolit tempo prohlídky a v klidu se pokochat krásami tohoto renesančního zámku. Trenčínský hrad, který se honosně tyčí nad městem Trenčín, má také pro návštěvníky novinku, která zvýší jejich návštěvnický komfort.

V letní sezóně bude otevřena nová prodejna vstupenek spolu s kavárnou, prodejnou suvenýrů a moderními bezbariérovými sociálními zařízeními. Nejen nové prostory budou lákat turisty, ale i atraktivní program, který je připraven během celého léta. Návštěvníci se mohou těšit na noční prohlídky, tábor sokolníků, ohňové show i koncerty,“ doplnila Eva Frývaldská, výkonná ředitelka krajské organizace cestovního ruchu (KOCR)Trenčín region.

Nejmodernější trendy

Procházka v korunách stromů i ubytování v lese mimo civilizaci – takové moderní trendy najdou návštěvníci v Trenčínském kraji. Přímo nad Bojnickým zámkem v regionu Horní Nitry „vyrostla“ velkolepá dřevěná vyhlídka „Čajka v oblakoch“, která se tyčí do výšky 32 metrů. Na vrchol se turisté dostanou mírným stoupáním a po překonání adrenalinových atrakcí se jim naskytne nádherný panoramatický výhled. Z vrcholu jsou vidět největší atraktivity Horní Nitry: zoologickou zahradu, zámek, areál sokolníků, golfový areál, lázně či důlní skanzen.

Turistickým centrem regionu Horní Nitra jsou a pravděpodobně i vždy budou všeobecně známé Bojnice. Chceme však poukázat na to, že celý region nabízí bohatou paletu atraktivit i mimo Bojnic, které je škoda při návštěvě Horní Nitry vynechat. Je tak možné strávit u nás celý týden a zaručujeme, že se návštěvníci nebudou nudit,“ozřejmila Andrea Malátová, výkonná ředitelka oblastní organizace cestovního ruchu region Horní Nitra – Bojnice.

Na dvou kolech

Odpočinek je důležitý

Po náročné cyklistice si třeba dopřát zasloužený odpočinek. Ideálním místem jsou troje lázně v Trenčínském kraji, které disponují unikátní, vysoce mineralizovanou vodou s léčebnými účinky. Trenčianské Teplice jsou slavné nejstarší a nejvyhledávanější protirevmatické lázně na Slovensku. V „Perle Karpat“, jak poeticky nazývají někteří návštěvníci malebné lázeňské městečko, se úspěšně léčí nemoci pohybového aparátu a nervové onemocnění. Jsou to jedny z mála lázní, které si zachovaly ráz čistě lázeňského města. Lázeňští hosté si tady vychutnají venkovní bazén Grand, tradiční horkou koupel v lázeňském domě Hammam, který byl postaven v Maurském stylu v roce 1888, i relaxační masáže.

Lázně Bojnice jsou situovány v Hornonitrianské kotlině, obklopené ze tří stran jehličnatými a listnatými lesy. Podle slov výkonné ředitelky oblastní organizace cestovního ruchu vytváří příjemná atmosféra lázeňských parků, situovaných mimo městský ruchu, optimální prostředí pro léčení a výrazně přispívá k tělesné i duševní relaxaci. „Bojnická léčivá voda pozitivně účinkuje na látkovou výměnu a vegetativní nervový systém,“ doplnila Andrea Malátová.

Jak chutná Trenčianský kraj?

Trenčianský region chutná zejména švestkami. Oblast Myjavy je známá jako kraj švestkových sadů. Švestky jsou hlavní ingrediencí v tradičních pokrmech: švestkové koule, koláče či tradiční povidla. V tekutém stavu jsou švestky základní surovinou pro výrobu kvalitního destilátu. Pohárek slivovice z myjavských sadů a talíř švestkových buchet potěší žaludek každého, více či méně náročného degustátora. V kraji působí několik výrobců kvalitních destilátů. Trenčínská společnost Old Herold, a.s. se pyšní nejstarší recepturou výroby borovičky, jejíž tajemství uchovávají více než 125 let.

S Čechy máme k sobě blízko

Nejvíce zahraničních turistů, kteří přicházejí do Trenčínského kraje, je z České republiky. Trenčínský kraj je pohostinnou destinací, která nabízí kvalitní služby a množství zajímavých turistických atraktivit. Právě pohostinnost a geografická blízkost je to, co Čechy láká k návštěvě našeho kraje. Velmi navštěvované jsou i tradiční přeshraniční akce Čechů a Slováků např. na Velké Javorině či ve Starém Hrozenkově. Věříme, že návštěvnost si udrží stoupající tendenci,“ uzavřela výkonná ředitelka KOCR Trenčín region, Eva Frývaldská.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: