Královské léto v saských zámcích – tipy na výlety pro jednotlivce i velké rodiny

Královské léto v saských zámcích – tipy na výlety pro jednotlivce i velké rodiny

Objevte kouzlo vysoce ceněných uměleckých děl mezinárodních porcelánových mistrů – na historickém místě, ze kterého evropský porcelán dobyl svět: hrad Albrechtsburg v Míšni.

Podlehněte čarovné vůni pomerančů v majestátní saské oranžérii: Drážďanském Zwingeru. Obdivujte fascinující řemeslné umění v barokním zámku Rammenau. A konečně: užijte si projížďku největší drážďanskou zahradou s jednou z nejznámějších atrakcí bývalého residenčního města: Drážďanskou parkovou železnicí.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Albrechtsburg v Míšni: 2. mezinárodní bienále porcelánu

V Míšni budete moci od 12. srpna do 4. listopadu 2018 navštívit 2. mezinárodní bienále porcelánu, výstavu pořádanou ve spolupráci se spolkem podporujícím současné porcelánové umění (Verein zur Förderung zeitgenössischer Porzellankunst e.V. Meißen). Porcelán – to je vskutku královský materiál, který fascinuje a inspiruje celou Evropu už více než tři století. Nechte se také okouzlit a objevte nevídané možnosti, které porcelán nabízí kreativní lidské duši.

Na hradě Albrechtsburg se budou prezentovat přední němečtí i světoví umělci, kteří díky svým současným moderním výtvorům dokazují, že porcelán je daleko více než jen ten kávový šálek se zlatým okrajem.

Mistrovská díla zkušených porcelánových umělců z celého světa poodhalují křehký svět světla, vášně pro umění a bílé zlato. Nechte se uchvátit křehkými formami a membránami, které si hrají se slunečním světlem, prozkoumejte figury a skulptury, jež ztvárňují na první pohled neskutečné světy. Zkrátka, objevte na mezinárodním bienále porcelánu tento královský materiál z nové perspektivy.

Míšeňský Albrechtsburg – svého času také místo inovativní architektury a stavitelství – už od nepaměti určoval trendy. Když Evropané objevili porcelán a byla tu založena první porcelánová manufaktura, začaly tu ihned vznikat velmi pokročilé a vytříbené dekory i formy. Porcelánové bienále v této tradici pokračuje a představuje současné trendy mezinárodní porcelánové tvorby na původním místě, kde se psala historie evropského porcelánu.

Drážďanský Zwinger – Sasko v pomerančové horečce!

Když bylo do Zwingeru v loňském roce přesunuto téměř 80 pomerančovníků, staly se hned od prvního dne novým okouzlujícím lákadlem nádvoří tohoto drážďanského symbolu. Celé léto se návštěvníci těšili touto podívanou a mohli si tak lépe představit, jak Zwinger v minulých třech stoletích musel působit.

Původně zřídil August II. Silný toto působivé dílo nejen jako místo pro dvorské slavnosti, ale také jako oranžérii. August jako by tehdy moc dobře věděl, že aromatická vůně pomerančů bude unášet návštěvníky drážďanského Zwingeru až do 19. století. V roce 2018 se pomerančovníky opět vrací, aby nádvoří Zwingeru dodaly trochu té středomořské atmosféry.

Drážďanská pomerančová trasa

Vůni pomerančů můžete následovat i na drážďanské pomerančové stezce s názvem „Sasko v pomerančové horečce.“ Navštivte oranžérie v saských parcích, objevte kulturu oranžérií v Sasku. Zwingerské pomerančovníky přezimují v oranžérii v barokní zahradě Großsedlitz.

Tam jsou v rukách odborníků – o blaho citlivých rostlin se tu starají dva specialisté. Stromky stojí v květináčích se speciálně namíchanou půdou a velmi citlivě reagují na okolní vlivy. Proto opouštějí chráněnou oranžérii teprve v polovině května a zpět se vracejí už v září.  Jednou zvláštností na pomerančovnících je, že kvetou a plodí současně. Ovšem toto je u zwingerských stromků spíše vzácné, jsou totiž ještě příliš mladé, aby měly mnoho plodů a květů.

Více informací: www.schloesserland-sachsen.de/cs

Barokní zámek Rammenau – 23. ročník Hornolužických mezinárodních dnů lnu

Od 25. do 26. srpna 2018 bude barokní zámek Rammenau patřit 23. ročníku Hornolužických mezinárodních dnů lnu. Za téměř čtvrtstoletí si tato akce již vydobyla pevné místo v kalendáři všech, kteří mají co do činění se lnem – ať už obchodníci nebo jen fanoušci pravého lnu a jeho starého řemeslného zpracování.

Každý rok se tak poslední o posledním srpnovém víkendu barokní zámek Rammenau promění v čilé tržiště textilních designérů, umělců a manufaktur. Své nejlepší ekologické a kvalitní látky, textilie a řemeslo sem přijíždějí prezentovat výrobci z regionu i celého světa. Z jejich nepřeberné nabídky jdou jednomu až oči kolem.

O zábavu se postará doprovodný program s živou hudbou na dvou scénách pod širým nebem. Vrcholem akce je ale bezpochyby módní přehlídka. O zábavu budou mít postarány i děti, pro které tu bude připravena široká škála možností dovádění i rukodělných dílen a malování. Mezi zámkem Rammenau a sousední obcí Bischofswerda budou návštěvníci moci využít hromadnou kyvadlovou dopravu.

Projížďka malou železnicí zeleným rájem Drážďan

Návštěvníci Velké zahrady se zájmem zbystří: mezi stinnými stromy a idylickou zelení to syčí a houká. Hustý dým stoupá směrem vzhůru. Přijíždí sem snad nějaká parní lokomotiva? Řešením záhady je tzv. Drážďanská parková železnice, miniaturní vláček s kolejovým rozchodem 381 milimetrů, který v letních měsících vozí tisíce malých a velkých pasažérů na okružní cestě Velkou drážďanskou zahradou. Zajímavostí je, že provoz drážďanských parkových železnic je vykonáván dětmi a mladistvými v jejich volném čase.

V železniční sezóně 2018 je vedle běžného jízdního plánu na programu ještě něco mimořádného. Vrcholem jsou například romantické jízdy pod drážďanskou noční oblohou k letní noci muzeí nebo k tzv. „Světelným jízdám.“ Při těchto akcích, které se již staly tradicí, hostům učaruje park s nádherným osvětlením.

Zážitky ve Velké zahradě v Drážďanech

Velká zahrada v Drážďanech je parkem obyvatel Drážďan. Historický památník zahradní architektury láká hosty svou velikostí k procházkám, běhání nebo k odpočinku – zkrátka k relaxaci. Vedle zelených luk a několika tisíc stromů je tu však k vidění mnohem více.

Palác ve Velké zahradě na rozhraní hlavních os je klenotem stavebního umění raného Baroka. Budova v zeleni je i dnes stále využívána. V horkých letních měsících jsou zde hojně navštěvovaná zejména jeviště v přírodě a loutkové divadlo. Kdo upřednostňuje větší klid, může se uvolnit při projížďce lodí na rybníku Carola. K dalším atrakcím patří botanická a zoologická zahrada. Na okraji parku v tzv. „Skleněné manufaktuře“ udává moderní trend manuální výroba luxusních aut značky Volkswagen.

Upozornění: pro jízdu Drážďanskou parkovou železnicí neplatí zámecká vstupenka.

Logo Inter ohne URL_50mm_RGB

Další krásy Saska, země zámků, objevíte na www.schloesserland-sachsen.de/cs

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí