Královská Sintra, sídlo portugalských panovníků

Královská Sintra, sídlo portugalských panovníků

Městečko hluboko v borovicových lesích, obklopené skalami a magickou přírodou. Nachází se pouhých třicet kilometrů od hlavního města Lisabon a přeci je zcela rozdílná. To je královská Sintra. Oblíbili si ji portugalští panovníci pro své kouzlo, příjemné klima a po mnoho let pak zde stavěli svá královská sídla.

Dnes je toto místo zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a každý rok přivábí tisíce návštěvníků. Turistická tlačenice tu ovšem nehrozí. I když je samotné městečko Sintra maličké, paláce a zámky jsou rozmístěné na několika kopcích v okolí a jsou obklopené vlastním lesoparkem. Pokud tedy trávíte v Lisabonu více dní, určitě stojí za to udělat si jednodenní výlet právě do Sintry.

Sintra je snadno dostupná příměstským vlakem z Lisabonu. Pravidelný spoj jezdí každých dvacet minut z vlakového nádraží Rossio v centru města, které je rovněž stanicí na zelené lince metra.  Zpáteční jízdenka stojí 4,30 euro a koupíte si ji na kartu Viva Viagem, která je obdobou pražské open-card. Za 45 minut vás vlak pohodlně doveze na železniční stanici Sintra, odtud to je k prvnímu paláci asi kilometr a půl pěšky. V celém areálu jezdí také turistické autobusy, které jednotlivé zámky a paláce propojují.

Historie Sintry sahá až do středověku, do doby, kdy toto území bylo pod nadvládou Maurů. Většina skvostů islámské architektury byla bohužel zničena v roce 1147, kdy město dobyl portugalský král Alfonso Henriques, a na jejich místě začaly postupně růst nové paláce a panské domy s krásnými vyhlídkami (quintas) pro tehdejší portugalskou šlechtu.

Pokud plánujete návštěvu Portugalska, rozhodně si nenechte ujít další historické město Braga. Braga je třetí největší město Portugalska a často se jí přezdívá portugalský Řím nebo město arcibiskupů.

Nejznámější památkou, která vás uvítá přímo uprostřed historického městečka je Palácio Nacional de Sintra neboli královský palác. Tento zámek je na první pohled rozpoznatelný díky dvěma bílým věžím. V tomto případě ovšem nejde o romantické vyhlídky, jak by si návštěvník na první pohled mohl myslet, ale o komíny, které jsou dodnes propojeny s hradní kuchyní. Palác byl ve 14. století vybudován na místě původní maurské pevnosti a dalších 400 let sloužil jako hlavní letní sídlo portugalské královské rodiny.

Ta svůj druhý domov hojně využívala a na Sintru často utíkala před nepříjemným letním sluncem, které sužovalo Lisabon. Díky příjemnému ovzduší a z pravidla asi o 5 stupňů nižší teplotě zde mohl král naplno využívat rozlehlých parků a lesů, které dodnes tento palác obklopují.

Příjemná je i procházka okolo paláce po městečku Sintra. Při šplhání po úzkých a strmých uličkách narazíte na mnoho kaváren a obchůdků s barevnými kachličkami (azulejos). Ty jsou typické pro celé Portugalsko, ale zde v královském paláci se skrývá jedna z nejstarších a nejcennějších sbírek tohoto umění. I dnes různými kachličkami zdobí majitelé své domy, a i vy si je můžete odvézt jako hezký suvenýr. Nenechte se ovšem napálit, nejedná se o žádný historický artefakt, protože zpravidla i ty obouchanější kousky mají jen pár let.

Strážcem a ozdobou dalšího kopce v okolí Sintry je Palácio de Pena. Pohodlně k němu můžete dojet autobusem 434 z centra městečka. Nachází se ve výšce 450 metrů nad mořem, což je ještě o něco více než královský palác. Za jasných dnů uvidíte z jeho vyhlídek až na samotný Lisabon. První dojmy z této stavby bývají často trochu rozporuplné. Palác byl vystavěn v roce 1840 pro královnu Marii II. a byly zde namixovány všemožné architektonické prvky z celého světa.

Budovy paláce jsou navíc laděny do nezvyklé barevné kombinace žluté a růžové, z čehož je také řada turistů zaražená. Na druhou stranu se tímto stal palác lehce zapamatovatelný a díky okolnímu parku a borovicovým lesům má jisté magické až pohádkové kouzlo.

Kousek od Palácio de Pena se nachází další významná stavba Sintry maurský hrad Castelo dos Mouros. Byl vystavěn už v 8. století na skalách pohoří Serra. Při vojenském obléhání portugalským králem ve 12. století byl ovšem poničen. Dodnes z něj zbyly jen některé pozůstatky jako vnější cimbuří, čtyři věže a románská kaple.

Při návštěvě Sintry můžete během jednoho dne obejít většinu královský hradů a paláců. Pokud jste se ovšem přejedli prohlídek zámeckých interiérů a zdlouhavých výkladů, stojí za to si užít pouze okolní parky a zahrady, popřípadě výlet spojit s návštěvou nejzápadnějšího bodu evropské pevniny Cabo de Roca.

Pro autorku Kristýnu Nejezchlebovou je cestování životní vášní a radostí. S cestami po Evropě začala už během dospívání a v současné době má procestovanou jihovýchodní Asii, navštívila Severní i Střední Ameriku, Austrálii a nyní sní o Jižní Americe. Je téměř „profesionální“ vyhledávačka co nejlevnějších letenek a ze všeho nejraději plánuje výlety po Česku i po světě pro sebe i své známé. Ačkoliv studuje ekonomii, sní o tom, že si v Česku otevře vlastní hostel a ukáže cizincům krásy naší republiky tak, jak to vidí místní a jak to v průvodcích nepíšou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí