HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Kouzla a čáry na Bali

Kouzla a čáry na Bali

Navzdory technologickému pokroku, víra v nadpřirozené síly v Indonésii stále přetrvává. Je to příběh o dukunech, kteří praktikují černou magii.

Síly spojují ministra s farmářem trávícím svůj den na rýžovém poli, a nebo absolventa prestižní univerzity s tím, kdo nedosáhl výše než na základní vzdělání.

Všudypřítomná magie

„Víra v neviditelné síly se mezi hinduisty na Bali blíží sto procentům. Je jenom přirozené, že děti, které v tomto prostředí vyrůstají, pokračují ve víře svých rodičů. Přinášení obětin je na Bali každodenní rutinou, stejně je tak běžné vyhledávání šamanů se žádostí o pomoc při řešení složité životní situace, ale také například pro kontrolu počasí, “ říká Fred Eiseman, americký autor několika knih o nejznámějším indonéském ostrově Bali. „Opakovaně jsem se přesvědčila o tom, že tyto věci skutečně fungují,“ tvrdí Mayun Rasmiová z balijského úřadu pro cestovní ruch.

Obdobná je situace i na Jávě ovlivněné tradičním mysticismem, ale i na dalších ostrovech, kde trvá poptávka po susuku, kovovému talismanu umisťovanému do lidského těla, který má jeho držiteli dodat zvláštní sílu. Armádní důstojník, v minulosti působící na horkých místech Východního Timoru a Acehu, si nechal implantovat dvě zlaté jehlice do pěsti a jednu do nohy, aby ho ochránili před útoky geril bojujícími za nezávislost.

Úspěšný obchodník by se nevzdal svého amuletu, o kterém je přesvědčen, že drží jeho podnik na výsluní. Podobné nabízejí někteří šamani přímo v moderních nákupních domech v hlavním městě, výběr je široký, sahá od muších křídel až po sloní sperma. Na šamany se obracejí ti, kteří chtějí získat novou lásku i pomstít se té bývalé. Některé prostitutky věří v sílu zaklínadel, které jim mají přivábit bohaté klienty. Tisíce lidí se každý měsíc vydávají na střední Jávu na pláž Parankusumo, kde se v dávné minulosti měl yogyakartský sultán setkat s mystickou královnou jižních moří. Po setmění u dvou kamenů ohrazených nízkou zídkou se pod dohledem několika dukunů pokoušejí vyprosit štěstí, úspěch nebo v případě osamělých dívek dobrého manžela.

Čaruje i prezident

Svým vztahem k javánské mystice je znám bývalý indonéský prezident Abdurrahman Wahid, který často navštěvuje starověká pohřební místa. Živě se o magii také zajímal bývalý prezident Suharto. Generál, který své odpůrce dokázal odstraňovat bez slitování, se zasadil o nerušený život Badui. Meditace, které každoročně členové tohoto etnika podstupují v odlehlých místech západní Jávy, kam je jiným lidem zakázán přístup, mají udržovat rovnováhu ve světě a chránit ho před katastrofami. Bývalý prezident jim nechal poslat několik set sloupů, aby si mohli vyznačit území svého kmene.

Suharto se o magii začal zajímat v šedesátých letech během vojenské operace na Irian Jaya, kdy se stal svědkem, jak holandský voják vystřelil na muže, který se pokoušel umístit na vysoký sloup indonéskou vlajku. Kulka ho sice zasáhla, ale nezpůsobila mu žádné zranění,“ říká jeden z šamanů, kteří v osmdesátých letech bývalému prezidentovi radili a často ho navštěvovali v jeho domě v Jakartě. Zatímco šamani se většinou věnují léčitelským zákrokům, pojem dukun je převážně používán v souvislosti s těmi, kteří praktikují černou magii. Za nimi se vydávají ti, kteří se například rozhodnou zlikvidovat svého konkurenta v práci.

Indonéský deník Jakarta Post přinesl svědectví muže, jehož otec záhadně onemocněl. Když nepomohly návštěvy u běžného lékaře, obrátila se rodina na šamana. Ten jim sdělil, že se otec stal obětí černé magie kolegy, který se pokouší dostat na jeho místo. Před zraky rodiny pak z krku nemocného vytlačil hřebíky a kousky skla.

Dobý sluha, zlý pán

Černá magie však může být nebezpečná i pro ty, kteří se ji rozhodnou používat. Na ostrově Sumba vesničané rozsekali na kusy muže podezřelého, že prostřednictvím černé magie zabil malou dívku. Jiný vražedný hon na praktiky černé magie se odehrál před několika lety na západní Jávě. K podobné vražedné sérii došlo také na východní Jávě, která je jedním z nejvyhlášenějších center černé magie. V jediném městě Banyuwangi zde bylo během krátké doby zabito více než sto lidí podezřelých z praktik černé magie.

Zlaté časy pro indonéské šamany nastaly v roce 1997, kdy zemi postihla vážná ekonomická krize a mnoho lidí u nich hledalo radu, jak tyto těžké časy překonat. Indonéský novinář Silvio Santosa má však své vlastní vysvětlení: „Nikdo si přece nechce přiznat, že si za své problémy může sám.“

Knihu i s podpisem autora lze objednat za 250 Kč včetně poštovného a balného na dobírku na emailové adrese pavel.zvolanek@post_cz.

balijsky raj

Zkušenosti čtenářů

Karel Fšudebil

haaa ja soooo dzaa!

Martin Tocik
Karel Fšudebil:

Ta uvodni fotografie rozhodne nevypada na Balijce 🙂

Rovnez se mi nezda pojem dukun pouze ve spojeni s cernou magii. Setkal jsem se s timto pojmem casto i ve smyslu "lecitel".

Lada

AKTUÁLNÍ INFORMACE PRO ZÁJEMCE O UBYTOVÁNÍ NA BALI! Nabídka několika osobně prověřených vil, různé lokality, různá ubytovací úroveň, různé ceny. Pro více informací pište, prosím, na e-mail lada.nejcevova@gmail.com. Osobní doporučení = Vaše jistota na cestách! 🙂

Richard Palas

Ahoj Pavle rád bych se vydal na nějakou cestu co mi můžeš nabídnout.Taky napiš jak se máš. Richard Dačice

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí