Korsika na dvou kolech po GT20

Korsika na dvou kolech po GT20

GT20 – velký přejezd z Capi do Bonifacia. V jeho stopách se skrývají jemné půvaby horských vesniček a pohledů na moře. Na své si přijdou milovníci vzrušení i ti, kteří touží po odpočinku a změně prostředí. Ať už jste sportovci nebo prostí požitkáři, výběr je široký.

Co je dobré vědět předtím, než vyrazíte

Ideálním obdobím pro výpravu na tuto trasu je období před sezónou, tedy od dubna do poloviny července, kdy jsou dny dlouhé, teploty mírné a silnice méně frekventované. Vhodné povětrnostní podmínky nabízí i období po sezóně, tedy září a říjen.

Vzhledem k tomu, že Korsika je hornatý ostrov, nezapomeňte, že k ujeté vzdálenosti musíte připočítat také značné výškové rozdíly. Na některých úsecích s výrazným výškovým rozdílem je skutečně lepší být skromný! Dodržujte navržené etapy (celkem 12), které budou představovat průměrnou denní vzdálenost 50 km.

1. etapa – Bastia – Centuri – 54 km, převýšení 700 m

Bastia je výstupní branou na Capi Corsu (Korsický mys), druhým nejdůležitějším městem Korsiky se 40 000 obyvateli a hlavním obchodním městem. Město se nachází jak na mořském pobřeží, tak na úbočí 900 m vysoké hory. Hora, za níž se nachází záliv San Fiurenzu, přes Col de Teghime (535 m n. m.). Hned za Santa Severou budete projíždět středem usedlosti Pieretti s vinicemi po obou stranách silnice u moře. Jedná se o rozsáhlé panství, které se rozkládá na území obcí Luri, Meria a Petracurbara. Silnice vede do vnitrozemí a stoupá na vrchol Col de la Serra ve výšce 400 metrů nad mořem, takže většina stoupání této etapy se odehrává zde, 12 kilometrů od přístavu Macinaghju. Na trase narazíte také na Moulin Mattei, jež je starobylý větrný mlýn, který je symbolem Cap Corse. GT20 v Cap Corse vede převážně po hlavní silnici, ale pokud máte rádi menší silnice a malebné vesničky, existuje několik malých objížděk.

2. etapa – Centuri – San Fiurenzu – 58 km, převýšení 900 m

Cesta vede podél moře s rybářským přístavem, a poté stoupá vzhůru k hlavní silnici v Mursiglii. Zatáčky následují jedna za druhou a za každou další vás ohromí místní příroda. Obzvlášť krásná je pasáž v zátoce Aliso, kde silnice vede kolem nádherné pláže. Dále budete projíždět městem Nozna, které se tyčí na 100 metrovém útesu nad mořem. Při příjezdu k zálivu San Fiurenzu odložte kolo a vyšplhejte na věž Paoline, abyste mohli obdivovat panoramatický výhled na záliv.

Nejširší nabídku průvodců a map Korsiky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

3. etapa – San Fiurenzu – Belgude – 61 km, převýšení 1 200 m

Start etapy lemuje skalnaté pobřeží a nádherné písečné pláže, na které se můžete dostat za pomoci stezek. Budete projíždět vesnicí Neuvella, jejíž dominantou je zvonice, kterou můžete navštívit, protože se z ní naskýtá impozantní výhled na Ostriconi. Oblasti na tomto úseku mezi mořem a horami se již dlouhá léta živí především pěstováním olivovníků. Na chvíli si budete připadat jako v Itálii.

4. etapa – Belgude – Calinzana – 43 km, převýšení 521 m

Tato etapa patří díky malému převýšení mezi lehčí. Krajina, kterou budete projíždět je jako vždy krásně zelená, po cestě minete Auberge du Moulin – 300 let starou olejnu, která je stále v provozu. Budete projíždět i vesničkou Feliceto, jež se nachází v masivu Montegrosso. Na výšinách se snoubí duby, borovice, kaštany a olivovníky, ale i rozsáhlé vinice. Pokračujeme směrem na Montemaggiore s nádherným výhledem na záliv Calvi. Etapa protíná i vesničku Zilia, která je známá svou minerální vodou prodávanou po celém ostrově. O 6 km dále vás uvítá vesnice Calenzana, kde se mísí pěší turisté z dálkové turistické trasy GR20 s cyklisty.

©sylvain-alessandri

5. etapa – Calinzana – Galeria – 31 km, převýšení 420 m

Začátek etapy je příjemný, v Bocca Di Neraghia vás čeká sjezd dolů. Na těchto silnicích je stále velmi malý provoz, a jako bonus k tomu se vám při sjezdu naskýtají úchvatná panoramata moře a hor před vámi. Po dlouhém rovném úseku přejedete řeku Fango, která je v tomto místě zcela vyschlá, vpravo je kamenitá poušť až k moři a vlevo je zcela jasný výhled na hory s Paglia Orba a Capu Tafunatu, majestátně se tyčícími na obzoru. Poslední město, Galeria je oázou klidu, s malým přístavem a zátokami, daleko od velké záplavy turistů.

6. etapa – Galeria – Portu – 51 km, převýšení 715 m

Začíná se úsekem po rovině s Paglia Orba na dohled, poté přijedete k průsmyku Palmarella. Příjezd do průsmyku je velkolepý, nabídne se vám panorama rezervace Scandola, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Následuje cesta vysekaná do skály na úbočí útesu, která vás dovede do dalšího průsmyku Bocca à Croce. Odtud vede pošťácká stezka do Girolaty, nádherné rybářské vesnice zařazené mezi historické památky, do které se dostanete pouze po několika pěších stezkách, nebo po moři. Posledním šlápnutím do pedálů vystoupáte na Bocca Lanzana, další majestátní přehlídku na výšinách Portu. Výraz „hora v moři“ zde nabývá plného významu.

7. etapa – Portu – Verghju – 34 km, převýšení 1486 m

Začátek etapy je na úrovni moře a čeká vás stoupání na nejvyšší bod Korsiky. Budete míjet vesničku Ota, půvabnou, typicky korsickou vesnici, jejíž součástí je Portu Navy. Silnice pokračuje po úbočí strmých skal a v každé zatáčce jsou v dálce vidět další velké zatáčky. Po 10 kilometrech stoupání následuje 7 kilometrů oddechu, kde se můžete pokochat krajinou, než dorazíte do Evisy. Vstoupíte i do kouzelného lesa Foret d’Aitone, který se rozkládá na 4 000 hektarech. Na cestě buďte opatrní, určitě potkáte volně pobíhající krávy a prasata, nebo dokonce kozy.

ATC-Sylvain Alessandri.

8. etapa – Verghju – Corti – 50 km, převýšení 372 m

Těsně před Albertacce při příjezdu k Ponte Altu se můžete osvěžit u řeky Golo, která pramení na úpatí Paglia Orba a Capu Tafunatu v nadmořské výšce 1991 m. Neznámějším a přitom nejdivočejším údolím ostrova, které zároveň etapa protíná je Scala di Santa Regina. Dorazíte až do samotného centra Korsiky, v srdci hor. Je to také ideální místo pro kulturní vsuvku, protože v citadele, která se tyčí na skalnatém výběžku, sídlí Korsické muzeum.

9. etapa – Corti – Ghisoni – 57 km, převýšení 1 400 m

Na tomto úseku na vás čeká několik krásných horských etap. Z Corti se vydáte směrem na Venacu, které je postaveno na úbočí hory, na úpatí Monte Cardu, které leží ve výšce 2453 m n. m. Po náročném výšlapu vás čeká odměna v podobě 17 kilometrů klesání. Budete míjet i nádherné jezero Sampolo, kde se můžete po cestě zchladit. Přijedete až do vesnice Ghisoni na území Costa Serena, která je součástí korsického regionálního přírodního parku.

10. etapa – Ghisoni – Zicavu – 45 km, převýšení 900 m

Směr Bocca di Verdi, jeden ze 4 „velkých průsmyků“ Korsiky spolu s průsmyky Vergio, Vizzavona a Bavella. Průsmyk se nachází v nadmořské výšce 1289 metrů. Ghisoni se nachází ve výšce 650 metrů, budete tedy muset zdvojnásobit své úsilí. Od průsmyku vás dělí 17 kilometrů, ale prvních 10 je poměrně rovinatých a velmi příjemných, z velké části ve státním lese Marmanu (2200 ha). Stejně jako u Calenzany a průsmyku Vergio je i průsmyk Verde společným bodem mezi GR20 a GT20. Stinná cesta pokračuje dál na Zicavu, kde vás čekají 4 kilometry stoupání. Zicavu bývala jedna z nejvýznamnějších vesnic na jihu Korsiky, ležící v blízkosti nádherného lesa Incudine. Je charakteristická starými žulovými domy.

11. etapa Zicavu – Zonza – 44 km, převýšení 800 m

Stoupání začíná hned a trvá pomalu – 15 kilometrů až do průsmyku Vaccia, který se nachází ve výšce 1193 metrů, Zicavu je ve výšce 700. Průsmyk je zvlněný a postupně stoupá bez velkých sklonů. Po cestě opět budete potkávat na volno pobíhající prasata a krávy. Na konci cesty se objevuje zatáčka a jasný výhled, který otevírá panoramata na celou silnici a výjimečný pohled na hory. Průsmyk je velmi rozlehlý a vede i přírodním parkem Parc Régional Naturel de Corse a údolín Taravo u vstupu do Alta Rocca. Až do Aullène silnice klesá. Přijete do Quenzy, nádherné vesnice ležící v nadmořské výšce 800 metrů v srdci pohoří Alta Rocca. Vesnice byla dříve centrem ostrovního pastevectví, má silnou kulturu spojenou s přírodou a tradičními řemesly. Jsou zde vyhlášené vynikající uzenářské výrobky a výtečný med. O 6 kilometrů dále dojedete do cíle této etapy, Zonza. V srdci korsického přírodního parku a nadmořské výšce 900 m, se z vesnice otevírá panoramatický výhled na Bavellu a Monte Incudine, jeden z nejkrásnějších vrcholů Korsiky a nejvyšší bod jižní Korsiky.

©sylvain-alessandri

12. etapa – Zonza – Bunifaziu, 71 km, převýšení 1 000 m

Čeká vás odjezd ze Zonzy na nejdelší etapu trasy GT20 s 71 kilometry a 1000 metry výškového rozdílu do Bunifaziu. Nejprve musíte sjet 15 km z kopce až do Levie, jedné z nejstarších vesnic Korsiky. V červnu se zde konají „Médiévales de Levie“, nepřehlédnutelná událost, která každoročně přiláká velké množství návštěvníků, a kde se představuje živá historie řemesel, umění předků, výtvarné umění, nebo gastronomie. Tři dny, během nichž se vesnice vrací v čase do středověku. Dále vás čeká stoupání na Bocca di Bacinu dlouhé 10 km a 463 výškových metrů rozdílu. Průsmyk je ve výšce 809 m a nabízí panoramatický výhled na masiv Cagna a východní pobřeží se zálivem Porto-Vecchio. Cesta je krásná a divoká, vede mezi křovinami a žulovými bloky a klesá strměji s několika ostrými zatáčkami. Po prudkém sjezdu a krátkém stoupání dorazíme do Bunifaziu, kde končí poslední etapa GT20! Bonifaziu je malebným hlavním městem Korsiky, které vás uchvátí svou velkolepou krásou. Pokud máte po vašem cyklistickém dobrodružství pár dní volna, rozhodně Bonifaziu prozkoumejte.

Více informací o Korsice najdete na https://www.visit-corsica.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí