Kde nejlépe pozorovat přírodu a divoká zvířata na Srí Lance?

Kde nejlépe pozorovat přírodu a divoká zvířata na Srí Lance?

Když už budete na Srí Lance, byla by škoda vynechat návštěvu místních národních parků a pozorování exotických zvířat (hlavně slonů, co si budeme povídat). V článku najdete inspiraci i pokud nemáte rádi davy turistů se selfie tyčemi.

Národní park Udawalawe

Udawalawe vás přivítají kromě stád turistů také stáda slonů, buvolů, sambarů a když budete mít štěstí, uvidíte i levharty. Mimo to můžete pozorovat i rozmanité ptáky, opice, hady nebo dokonce vidět krokodýla. Park se rozprostírá na ploše 300 km2 kolem obrovské vodní nádrže. Nachází se zde velké zatravněné plochy, které umožňují pohodlné pozorování zvířat, kterých je tu opravdu plno. Ani nemá cenu počítat, kolik slonů jste viděli!

V parku žije zde kolem 500 kusů slonů a ideální doba pro jejich pozorování je po východu nebo před západem slunce (po 6. hodině ráno nebo kolem 17. – 18. hodiny večer). Pokud budete bydlet poblíž parku (ceny sice nejsou úplně ideální, ale na druhou stranu je to takto nejpohodlnější, pokud se chystáte vyrazit brzy ráno), výlet terénním autem s průvodcem včetně nákupu vstupenek a průvodce (ten je v ceně vstupenky) vám zajistí přímo tam v ubytovacím zařízení.

Když už budete v Udawalawe, nevynechejte ani návštěvu areálu Elephant Transit Home. Rehabilitační zařízení pro slony už do přírody vrátilo několik desítek slonů. Čtyřikrát denně můžete z bezprostřední blízkosti pozorovat sloní krmení. NP Udawalawe je sice velmi turistický, ale na velké rozloze se množství turistů ztratí a pro pozorování zvířat budete mít ideální podmínky.

Národní park Bundala

Do NP Bundala nemíří takové davy, jako do NP Udawalawe nebo nedalekého NP Jala. Nachází se na jižním pobřeží ostrova a je otevřený po celý rok. Hlavním lákadlem zde také není slon, ale krajina protkaná řekami, mokřady a lagunami, ve které žije přes 100 druhů exotických ptáků. Přes zimu jejich počet ještě narůstá, protože sem přilétají některé stěhovavé druhy z Indie. Největším lákadlem je asi pozorování plameňáků růžových.

Kromě ptáků zde žije několik desítek slonů, můžete zde vidět se štěstím i krokodýla a na pobřeží i velké želvy, které přes zimu kladou svá vejce do písku na plážích. Nejlepší doba pro návštěvu Bundaly je při západu slunce (kolem 17. – 18. hodiny), kdy kromě ptáků můžete obdivovat i slunce klesající nad vodní hladinou.

Huluru Eco Park

Nedaleko města Dambully, kam pravděpodobně vyrazíte za náboženskými památkami, můžete také navštívit Huluru Eco Park. Je to menší safari, ve kterém ale nepotkáte „klasické“ ochočené slony jako třeba v Udawalawe ale ani zástupy turistů. Zvířata budete muset s řidičem trochu hledat a rozhodně jich neuvidíte tolik, jako třeba v NP Udawalawe, ale zato nebudou vyloženě ochočení a budete mít autentičtější zážitek. Řidič vás často nechá i vystoupit, vylézt na menší skalky nebo na rozhlednu.

Ideální je návštěva za východu slunce a pronájem džípu a průvodce si můžete zařídit přímo při nákupu vstupenek u vstupu do parku.

Pottuvilská laguna

U města Pottuvil, které většina cestovatelů navštíví cestou do Arugamské zátoky, nevynechejte návštěvu laguny. Žijí zde varani skvrnití, krokodýli, ledňáčci i jiní ptáci, opice a občas i divocí sloni. U místních rybářů si můžete domluvit přibližně dvouhodinovou plavbu mezi mangrovovými porosty a malými ostrůvky (pokud je chcete podpořit, domluvte se přímo s nimi v Hydiyapuramské rybářské společnosti – ne přes turistickou kancelář).

Pozorování velryb v Mirisse

Na jižním pobřeží navštivte Mirissu. Nekvete zde tolik komerčního turistického ruchu a stále si zde můžete užít klidné nákupy ovoce na místním trhu a večeře v malých stáncích u místních bez davů dalších zvědavců s foťáky. Kromě lenošení na bělostných plážích a koupání v průzračné (a hlavně poměrně klidné) vodě, šnorchlování a surfování se můžete vydat na plavbu lodí za pozorováním velryb – konkrétně plejtváků obrovských. Bohužel dnes je situace taková, že plavby za velrybami pořádá téměř každý, kdo má doma nějakou loď, neváhá se velrybám přiblížit na minimální vzdálenost a tím je ruší. Pokud se za pozorováním velryb budete chtít vypravit i vy, dejte přednost kvalitní společnosti – i za cenu vyššího poplatku (například Jetwing Eco Holidays, tipy na další společnosti najdete např. v průvodci Lonely Planet).

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: