Karl Moritz von Beurmann – zabit domorodci v Africe

Karl Moritz von Beurmann – zabit domorodci v Africe

Etiopii, Súdán i další místa v Africe procestoval Němec Beurmann. Jeho snaha najít pohřešovaného dobrodruha Vogela ho bohužel stála život.

BEURMANN Karl Moritz von (* 28. 7. 1835, Postupim, Německo, † únor 1863, Mao, Čad) – německý cestovatel

Původem ženijní důstojník Moritz von Beurmann se v Africe poprvé objevil roku 1859, v následujících dvou letech podnikl výzkumnou cestu do Súdánu a severovýchodní Etiopie; obdobně jako Baker, i Beurmann mapoval oblast řek na pomezí dnešního Súdánu a Etiopie. Na rozdíl od Bakera pronikl Beurmann až na území kmene Bogosů v severovýchodní Etiopii a po návratu do Egypta své výsledky publikoval v Petermanns Geographische Mitteilungen (1862). Z jeho poznámek byl také sestaven slovníček tigrejštiny.

Ještě v roce 1862 se Beurmann vydal z Benghází na jih, aby se pokusil najít pohřešovaného Vogela. Přešel (přes Murzúk) Saharu a došel do Kúky, hlavního města sultanátu Bornu. Pokus proniknout do státu Wadaj kolem Čadského jezera mu nevyšel, proto se pokusil o druhou cestu, tentokrát severnějším směrem. Ve státě Kánem ale byl zabit domorodci. Jeho osud, stejně jako Vogelův, zjistil až Nachtigal.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: