Kapverďané na pokraji chudoby s nehynoucím úsměvem na tváři

Kapverďané na pokraji chudoby s nehynoucím úsměvem na tváři

Nádherné pláže, tyrkysové moře, písčité duny a luxusní hotely. Takhle známe Kapverdy ze špičkových katalogů cestovních kanceláří. Skutečný život místních už ale tak zářivý není. Potýkají se s výrazným nedostatkem všeho, co je pro nás samozřejmé, i tak se ale umí radovat ze života.

Bývalá portugalská kolonie jen tak nesmaže svůj africký původ

Ačkoliv jsou Kapverdské ostrovy turistickým rájem, stále patří k rozvojovým africkým zemím, které se potýkají se slabou technickou vybaveností a především nedostatkem přírodních zdrojů. Kolem dokola je poušť, písek a nehostinná krajina pro jakoukoliv zelenou vegetaci. Navíc je zde velké sucho, a tak chybí nejen rostlinná a živočišná potrava, ale i pitná voda. Většina jídla i voda se musí draze dovážet. Vydělané peníze tak obyvatelé většinou utratí jen za základní potraviny a věci běžné potřeby.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Více než střecha nad hlavou je pro místní rodina

Vedle potravin a vody je velkou vzácností i stavební materiál. Když cestujete napříč takovými ostrovy jako je Sal nebo Boa Vista často se můžete setkat se slamy, kde lidé bydlí v příbytcích ze všeho možného, co na ostrově našli. Plechy, kusy prken a kartonové krabice jim slouží stejně dobře jako cihly. I přesto, že žijí v podmínkách, jaké si my Evropané ani neumíme představit, jsou veselí a velice pohostinní.

Možná si říkáte: „Z čeho se ti lidé radují?“ Odpověď je jednoduchá. Jsou skromní a k životu jim stačí opravdu málo. Nejdůležitější jsou pro ně rodina a přátelé. Večer co večer je můžete vídat na ulicích, jak pospolu večeří, tančí nebo popíjejí. A každou neděli je krásně nastrojené i s malými dětmi potkáte v místních kostelích. Každou společnou chvíli si zkrátka dokáží vychutnat.

Chystám se na Kapverdy a mám zájem pomoci

Chystáte se strávit dovolenou na Kapverdských ostrovech a není vám život místních lhostejný? Pár drobnostmi, které zaberou jen málo místa v kufru, jim uděláte velkou radost. Vězte, že svou pohostinností vám to několikanásobně vrátí.

Dětem ze všeho nejvíce chybí pomůcky do školy. Pastelky, tužky a sešity je potěší stejně jako hračky nebo sladkosti. Pokud se rozhodnete dětem cokoliv přivézt, je lepší, když dárky předáte přímo ve škole paní učitelce, která věci dětem spravedlivě rozdělí, nebo rodičům. Vyhnete se tak nepříjemným okamžikům, kdy jedno dítko sebere vše, a ostatním zbývají jenom oči pro pláč. Na Kapverdách je zároveň velký nedostatek oblečení a potřeb pro miminka. Dupačky, dudlíky, plenky, kojenecké lahvičky a další věci tu všechny maminky vítají s otevřenou náručí.

Největší radost, a to nejen dětem, ale i dospělým, udělají fotbalové míče. Kapverďané jsou vášniví fotbalisté a hrají všude, kde to jen trochu jde. Děti ani nepotřebují zelené trávníky, bohatě jim postačí prašný dvorek a čtyři plechovky místo branek. I tak si skvěle zahrají a z každého gólu se umí hlasitě radovat. Když máte možnost vidět, jak ohromnou radost takovému člověku jedním míčem uděláte, je to ten nejkrásnější zážitek a hřejivý pocit z dobrého skutku vám vydrží na hodně dlouho.

Kapverdy jsou mezi turisty stále více oblíbenější destinací. Podívejte se, co vše nabízí cestovatelům Duhové Kapverdy.

Kdo je připraven, není překvapen: Vzhledem k chudobě není na Kapverdských ostrovech nijak vysoká ani úroveň zdravotní péče. Pro turisty to může znamenat komplikace. Nejlepšího ošetření se nemocným a zraněným dostává v nemocnici na ostrově Sal. Je to ovšem velice nákladné. Pokud sem pojedete na dovolenou, měli byste si sjednat kvalitní cestovní pojištění, které pokryje náklady nejen na samotné ošetření či léky, ale i případné letecké převozy. Jedná se o pár set korun, které ale ušetří tisíce. Online cestovní pojištění na Kapverdy můžete mít navíc ještě levnější. Generali svým klientům nabízí při online sjednání slevu až 15 %.

Zkušenosti čtenářů

Juraja_hip

Tos musela dobře tlačit na pilu aby ti „Smolová“ uveřejnila tenthle blábol… “ Vedle potravin a vody je velkou vzácností i stavební materiál“

Opravdu 100% materiál s gratulací šéfce že tady strpí takové výplody a aby nahnala další čitatelé stránek – K zvrácení! Ubohost prostě. Tak jak s těma věznicema…

nik
Juraja_hip:

To je neoznačená reklama a PR Generali, co se tváří jako článek… nechutné

Katka

Autor článku zemi navštívil a vychází z reálných zážitků. Chudobu a problémy jmenované ve článku navíc potvrzuje i Světová banka viz článek http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/TOPICS/EXTPOVERTY/EXTPA/0,,contentMDK:20204292~isCURL:Y~menuPK:435735~pagePK:148956~piPK:216618~theSitePK:430367,00.html

Ondřej

Kapverdy jsou poměrně premiantem Afriky, ačkoli je jasný že v roce 2014 tomu možná bylo jinak. Rostoucí turismus, rozumná vláda, 9 z 10 dětí má školu. Je zde i sociální systém což na Africké ostrůvky je docela zajímavý. Důchody nízký, ale poměrně brzo. Článek je reklamní a jde napsat na každou zemi. Z ČR můžete udělat premianta regionu podle několika ukazatelů a čísel, ale také zemi která má blízko ke kolapsu dle několika dat apod. Kapverdy jsou především bezpečná země, kde kvalita života i pro místní jde raketově nahoru. Koho by zajímalo víc o Kapverdách, může mrknout na můj web https://kapverdy.org

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí