Kaňon Matka: jen 15km ze Skopje

Kaňon Matka: jen 15km ze Skopje

Pohádková příroda, azurově modrá voda, nádherné skály a dechberoucí výhledy – to je kaňon Matka.

Řeka Treska vytvořila 15 km od centra Skopje nádherný kaňon. Jde o poměrně velkou oblast cca 5000 ha jihozápadně od města, plnou starých klášterů a kostelíků. Ideální pro rodinnou procházku kolem přehrady, ale také pro lehkou až náročnou turistiku a lezení po skalách. Lezci skály v kaňonu Matka  milují a proto můžete blázny s karabinami a lany potkat na každém rohu.

Jak se tam dostat?

Nejpohodlnější způsob dopravy ze Skopje do kaňonu Matka je taxík, jedna cesta vyšla v roce 2010 400 MKD, což je asi 160 Kč. V roce 2011 ale ceny taxi podstatně vzrostly, zeptejte se místních, na kolik má cesta do Dolní Matky vyjít, ať vás taxikář neošidí. Zejména pokud nemluvíte žádným balkánským jazykem, cena pro vás může být podstatně vyšší než pro domorodce.

Další možností dopravy je kombinace městské a příměstské autobusové dopravy, která vyjde v jednom směru jen na 35 MKD – tj. 14 Kč (přestupní jízdenka, kterou cvaknete v MHD a pak ještě podruhé v minibusu; řidiči v autobusu řekněte “Matka”, už bude vědět). Moje nejosvědčenější trasa je autobus MHD č. 5 na konečnou Deksion (z centra jede asi půl hodiny), odtud pak jezdí během dopoledne zhruba každou hodinu žlutý minibus č. 60 přímo na Matku (např. v 9:30 a 10:35. Nenechte se zmást, autobus nejdříve zajíždí do vesnice Gorna Matka, kde se otočí a pak se kousek vrací a nakonec zajede do Dolní Matky, kde je také konečná této linky. Pokud si chcete projít nenáročnou trasu kolem přehrady, můžete vystoupit až na konečné. Pro výšlap ke klášteru Sv. Nikola vystupte před modrým mostem (za ním je divoká voda pro kanoe a kajaky, často tam bývají závody). Zpátky odjíždí žlutý minibus ze stejného místa např. v 16:40 a 17:35. Opět si kupte přestupní jízdenku.

Na Matku se také dostanete ze Skopje pěšky. Náročnější značená turistická trasa vede z centra na kopec Vodno (odevšud je vidět díky obrovskému kovovému kříži nad městem), z Vodna pak přes hřebeny až do kaňonu. Pokud jste v dobré kondici, můžete tento výlet zvládnout v jednom dni, zážitkem ale určitě může být i přespání ve volné přírodě.

Co navštívit?

V Dolní Matce můžete navštívit ženský klášter Sv. Bogorodica, u samotné přehrady pak kostel Sv. Andreja, vedle kterého je oblíbená restaurace, o víkendech nabízející tradiční makedonskou kuchyni z grilu a živou muziku, místo je vždy zcela zaplněné lidmi. Doporučuji vydat se na středně náročný výšlap ke klášteru Sv. Nikola.

Trasa je značená od modrého mostu před dráhou pro kajaky. Za mostem vás čeká asi hodinové stoupání po dobrře viditelné cestičce, vězměte si s sebou dostatek vody a opalovací krém, zejména přes poledne bývá běžně 40-ti stupňové vedro. Vodu si pak můžete doplnit u pramene po cestě a nebo v areálu kláštera ze studně. Na místě bývá kolem desítky lezců či turistů, v létě a na podzim bylo možné koupit si tam čaj nebo kávu, možná i rakiji. Ze Sv. Nikoly vás čeká velmi prudký sestup, za 10 minut budete u přehrady. Jakmile přijdete k vodě, bouchněte na gong a přijede pro vás převozník. Ten vás může převézt jen na druhou stranu přehrady k restauraci (30 MKD) a nebo se můžete vydat na delší vyhlídkovou plavbu kaňonem s výletem do jeskyně. Jízda lodičkou včetně vstupu do jeskyně je 300 MKD za osobu, větší skupinka pak 250 za os. Loďkou se vrátíte opět k restauraci, odkud dojdete za 20 minut do Dolní Matky, kde staví žlutý minibus a také taxi.

V průvodcích se píše, že v oblasti kaňonu Matka roste přes tisíc rostlinných druhů a 20 % z nich je endemických Specifické je také velké množství motýlů, kteří se vůbec nebojí sednout vám na rameno, domorodci mluví o stovkách druhů.

Obzvláště kouzelný je na podzim, kdy listy na stromech mění barvy. Např. kombinace podzimních barev přírody se západem slunce je skutečně nezapomenutelná.

Další praktické tipy na turistiku v kaňonu Matka najdete např. zde: http://members.virtualtourist.com/m/6117e/6e747/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí