Kanárský Geopark Lanzarote a souostroví Chinijo: rajské pláže i marsovská krajina

Kanárský Geopark Lanzarote a souostroví Chinijo: rajské pláže i marsovská krajina

Hory zformované ohněm a jedinečná sopečná krajina v podobě „otevřeného muzea vulkanologie“ jsou chloubou geoparku, který se rozprostírá na jihozápadě ostrova Lanzarote, pěti nedalekých ostrůvcích Chinijo (severně od Lanzarote) a okolním oceánském dnu.

Na Lanzarote prakticky kopírují hranice geoparku území Národního parku Timanfaya, v němž můžete kromě prohlídky vulkanických kráterů ochutnat jídlo uvařené na lávě, která místy vyvěrá ze stále činné sopky pod ostrovem. Zdejší terén je také plný termálních anomálií. Narazit tu můžete například na gejzíry vařící vody, jejíž teplota dosahuje 250 stupňů Celsia. Ve městě Tinajo a okolí je pak k vidění řada pozoruhodných geologických úkazů – mimo jiné vulkán El Cuervo, Montaña Colorada či Caldera Blanca. Ke každému z nich vedou nenáročné turistické stezky. Unikátní krajinou se pyšní i oblast La Geria, kde se pěstuje vinná réva na sopečné půdě.

Pěšky, autobusem nebo na velbloudu

Podrobněji lze NP Timanfaya prozkoumat třemi turistickými trasami. Patří mezi ně „autobusová“ Volcanoes Route, čtrnáct kilometrů dlouhá a „průvodcovaná“. Zbývající dvě jsou pro pěší. Náročnější je devítikilometrová pobřežní trasa a jednoduše přístupná pak čtyřkilometrová Tremesana, na níž se vstupuje s průvodcem (exkurze se konají v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek). Lokalitu, která připomíná kvůli červeno-hnědé barvě kamenů marsovskou krajinu, můžete „nasát“ i během dvacetikilometrové projížďky na velbloudech.

Sopečné pohoří Montaňas del Fuego v centru parku Timanfaya charakterizují vedle typických vulkanických struktur kamenná pole, strmé útesy, údolí, pláže bez hotelů, písečné duny a na výletě zdejší krajinou můžete najít i prehistorické fosílie. Maximální nadmořská výška této vrchoviny i celého Lanzarote (670 metrů n.m.) je přitom nejnižší ze čtyř velkých Kanárských ostrovů, z nichž má Lanzarote zároveň nejmenší rozlohu.

La Geria - Campesina, Lanzarote, Kanárské ostrovy, autor: Jaroslav Jindra
La Geria – Campesina, Lanzarote, Kanárské ostrovy, autor: Jaroslav Jindra

Marsovská nebo měsíční krajina na Lanzarote (odstíny rudé, žluté a oranžové) je výsledkem sopečných erupcí, k nimž docházelo docela nedávno – ještě před dvěma stoletími. A tyto historické okolnosti předurčily i dnešní unikátnost parku Timanfaya v rámci patnácti španělských přírodních rezervací s nejvyšším stupněm ochrany. Proudy lávy zde vytvořily nebývale pestré krajinné formace. Mezi jedinečnými podmínkami, které přispěly k uchování vulkanických struktur, je třeba jmenovat stálé teploty a větry, malé množství srážek i vegetace. Skoro všude tak lze spatřit drobné krátery, průrvy či kotliny. Sílu živé přírody nad nehostinným prostředím pouště pak ukazují především lišejníky. Při návštěvě NP Timanfaya byste rovněž neměli opomenout podzemní galerie zformované lávou a následnou erozí – jako například kilometr a půl dlouhou Cueva de los Naturalistas.

Lanzarote, Kanárské ostrovy, autor: Jaroslav Jindra
Lanzarote, Kanárské ostrovy, autor: Jaroslav Jindra

Umělec proti necitlivé výstavbě

Vliv vulkanické aktivity je zkrátka na Lanzarote patrný všude včetně pobřeží a jeho pláží, jako je Papagayo na jihu, nebo na jedinečných místech typu Lago Verde (Zelené jezero). Možnosti ubytování jsou v těsném okolí rezervace velmi rozmanité. Páteří ubytovacích služeb na Lanzarote jsou přitom levnější a skromněji vybavené hotýlky nebo apartmány, které většinou mají plážový bar a bazén a stravování, pokud vůbec, formou bufetu. Nocleh se dá v takových zařízeních pořídit už za pár stovek českých korun. S jednou výjimkou v metropoli Arrecife na Lanzarote chybí mnohapatrové hotely, což je do jisté míry i zásluha odkazu výtvarníka Césara Manriqueho. Ostrovní rodák ve své tvorbě prolínal umělé prvky s přírodními včetně vulkanických vyvřelin. Zasadil se také o přísnější regulaci nové výstavby na Lanzarote. Po jeho stopách se můžete vydat na několika místech. Manriqueho tvorba se udržitelným způsobem snoubí s vulkanickou povahou ostrova v sedmi Centrech umění, kultury a turistiky (seznam viz. níže).

Mapa, Národní park Timanfaya, Lanzarote, Kanárské ostrovy, autor: španělské Ministerstvo ekologické tranzicenfaya
Mapa Národního parku Timanfaya, Lanzarote, Kanárské ostrovy, autor: španělské Ministerstvo ekologické tranzice

Mezi pět ostrůvků Chinijo patří Montaña Clara, Roque del Este, Roque del Oeste, Alegranza a La Graciosa, přičemž jen ta je trvale obydlená a rozlohou z pětice zdaleka největší (necelých 30 kilometrů čtverečních). Dojet tam, a dále ostrov objevit třeba na kole, lze z Lanzarote trajektem. Cesta trvá 25 minut a stojí 15 EUR.

Centra umění, kultury a turistiky a „interpretační centra“ na Lanzarote

  • Jameos del Agua
  • Cueva de los Verdes
  • Jardín de Cactus
  • Mirador del Río
  • Casa Museo el Campesino
  • Montañas del Fuego
  • Casa de los Volcanes: located in Jameos del Agua
  • Centro de Interpretación de Mancha Blanca
  • Museo Echadero de los Camellos
  • Castillo de San José/International Contemporary Art Museum

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí