K Jadranu na kole

K Jadranu na kole

Postojenská jeskyně, Julské Alpy nebo Plitvická jezera. To jsou místa, kam každoročně míří spousta Čechů na dovolenou. Ale ze sedla vlastního bicyklu mají tato místa zvláštní kouzlo. Možná ho dodává ten pocit nespoutanosti.

Jadran má většina z nás spojený s „válecí“ dovolenou u moře v bývalé Jugoslávii, ale Slovinsko a Chorvatsko toho ukrývají mnohem víc. Julské Alpy jsou jedny z nejkrásnějších hor Evropy a nabízejí mnohá vyžití pro lezce, lyžaře a paragliding, horské řeky jsou rájem raftařů a kras zase speleologů… A to vše je i ideálním místem pro bikery.

Začínáme u sedla Predel na Italsko-Slovinské hranici. Koupel v horském jezeře je příjemným osvěžením před náročným výstupem do sedla pod Mangartem. Cesta k němu se svíjí v příkrých serpentinách protkaná množstvím tunelů. Je to 12 kilometrů upoceného stoupání do výšky 2055m n.m., ale ty výhledy vážně stojí za to. A jak se člověk těžko škrábal nahoru, sviští si to zase krásně dolů, auta i motorky nechávajíce daleko za sebou…

Cesta podél řeky Soče je jednou z nejhezčích etap. Její smaragdová voda se chvílemi valí v hluboce zaříznutých, úzkých kaňonech, aby se pak zase rozlila do klidných vodních ploch. Po úžasných šotolinových sjezdech přijde koupel vhod. Voda je sice docela studená, ale i tak láká ke smočení. Na některých mostech jsou dokonce za tímto účelem nainstalovány skokanské můstky se schůdky a zábradlím. U nás by se to nejspíše řešilo jen cedulí „zákaz skákání“ 🙂

Slovinský Kras je oblast místy až pohádková. V hustých lesích obývaných divou zvěří a medvědy, i na okolních pastvinách naleznete nespočet škrapů, závrtů, ponorů, propastí a jeskyní. Jen krasových jeskyní je tu registrováno 6599! Mezi ty nejznámější otevřené pro veřejnost, patří určitě Postojenská jeskyně. Do nitra vás zaveze vláček, který si to sviští 2 km tunely a osvícenými dómy, kde jen o pár centimetrů míjí okolní skály. Vnitřní výzdobu barevných stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů všemožných tvarů si pak můžete projít pěšky. Snad ještě krásnější podívanou nabízí Škocjanská jeskyně. Propast, z níž vytéká podzemní řeka Pivka, připomíná v mnohém takovou větší verzi Macochy. Jeskyně samotná se táhne podél kaňonu řeky a v jednom místě jí překračuje 47m vysokým mostkem. Při pohledu na její velikost vám už legendy o trpaslících a elfech přestanou připadat jako smyšlené báchorky. V jeskyních vodách řeky Pivky žije též zvláštní druh ještěrky nazývaný „lidská ryba“. Je slepá, bez pigmentu a dožívá se okolo 100 let, přičemž vydrží 10-12 let držet půst.

V Krasu se též můžete projet ohradami známého hřebčína  Lipica. Zvláštností je, že hříbata se rodí tmavá a až v dospělosti jim srst zbělá. Naleznete tu také unikátní, kýčovitě krásný hrad Predjama, který je vsazen do jeskyně v ohromné skále.

Cestou k chorvatské hranici míjíme malebné vesničky, kde jakoby se zastavil čas. Polorozbořené domky kontrastují s těmi opečovávanými, oprýskané nápisy podporují Tita a lidé jen tak posedávají na zápražích. Rovná silnička s 16% klesáním přímo vybízí ke zlepšení rychlostního rekordu. Zalehám do řidítek, špunty bzučí po asfaltu a když už mám na tacháči přes 80 km/h, vyloupne se z ničeho nic ostrá zatáčka a za ní sráz. Brzdím, klopím, ale svodidlo se stále nezadržitelně blíží. Už se s tím tak nějak smiřuji, v duchu si říkám „No zkusil si to, ale nevyšlo to…“  Nakonec beru svodidlo zadkem rámu a nohou, odrážím se od něj a skáču zase zpátky na silnici. Docela adrenalin. Na chorvatské straně si pak dopřávám relaxační koupel v sirných lázních v Istarských Toplicích.

K moři je to teď už po rovině údolím řeky Mirny. Tu ale lemují vysoké kopce se starobylými městečky, jako je Motovun.  Vévodí kraji na strmém návrší obklopen vinicemi se svými starými městskými branami, paláci, měšťanskými domy a kostely. Odpočinek u moře je pak zasloužený, ale kdo by se dlouho válel na pláži, když tu má kolo. Výlety do kopcovitého vnitrozemí skýtají nespočet pěkných bikových tras a projížďky po pobřeží zase míjí příjemná městečka jako Piran, Roviň nebo Portorož.

Ještě si dělám výlet k Plitvickým jezerům známým z filmů o Vinetuovi. Pána v informacích se dotazuji, jestli si je můžu objet na kole. Tváří se zprvu dost nevěřícně a povídá něco o úzkých lávkách nad vodou a schodech, ale pak říká, že jestli chci, ať si klidně jedu… A tak jedu. No nebýt tam takové davy turistů, je to úžasná trialová trasa!

Nejširší nabídku průvodců a map Chorvatska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: