HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Joseph-Victor Giraud – průzkumník Afriky

Joseph-Victor Giraud – průzkumník Afriky

Jako předvoj francouzských kolonizátorů se do Afriky vydal cestovatel Giraud a doplnil tam některá nějasná místa na mapách.

GIRAUD Joseph-Victor (* 15. 1. 1858, † 22. 8. 1898) – francouzský cestovatel

Důstojník francouzského námořnictva J.-V. Giraud byl vyslán počátkem 80. let 19. století do jižní Afriky, aby sondoval možnosti francouzské kolonizace v tomto regionu a také doplnil některá nejasná místa na mapách.

V prosinci 1882 se vylodil v Dar es-Salaamu na východoafrickém pobřeží a zamířil na jihozápad k jezeru Njasa (Malawi). Po jeho návštěvě pak směřoval k hlavnímu cíli své cesty, jezeru Bangweulu, které neviděl žádný Evropan od té doby, co je objevil Livingstone. Giraud se k němu dostal v červenci 1883 v jeho severní části a podstatně opravil objevy velkého Skota, zejména co se týče tvaru jezera, jeho podoby (jižní část je téměř úplně zarostlá vegetací) i odtoku, neboť řeka Luapula teče z jezera napřed k jihu a teprve asi po sto kilometrech se otáčí k severu, aby zamířila k dalšímu velkému jezeru, Mweru.

K jezeru Mweru pokračoval i Giraud a podnikl po něm kratší plavbu. Jeho dalším cílem měla být oblast Katangy, ale pro nejasnou situaci zamířil raději k jezeru Tanganjika. Tam se mu rozutekli nosiči a Giraud se proto musel chtě nechtě vrátit na jihovýchod, opět k jezeru Malawi, a pak po řekách Shire a Zambezi doplul až na pobřeží Indického oceánu. I on sepsal své poznatky v objemném cestopise, vydaném v Paříži roku 1889.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: